Велиновска: Нарачателите ќе одговараат во САД, а контракторите во Македонија


На чело на целата организација или кровна конструкција на ОТ е организацијата УСАИД која функционира на територијата на Република Македонија и која се финансира освен од структурите на Сорос и од буџетските средства на САД. Васко Ефтов во својата емисија исткна и дека главната оперативна алатка на УСАИД е организацијата ОТИ која всушност е оперативната сила на целата таа структура и ако УСАИД се бави со одредени хуманитарни форми на делување на територијата на Република Македонија, тогаш стуктурата на ОТИ функционира за брзи политички промени или брзи политички транзиции. Истата оваа организацијата дели мали грантови од 50 до 100 илјади американски долари, може и флексибилно да делува и всушност ги координира сите тие активности за промена на политичката клима и политичките структури во Република Македонија, рече Ефтов. -Групацијата ОТИ има два свои контрактори едниот контрактор е структурата на Аеком кој делува во Македонија и вториот контрактор е Ест Вест институтот кој се формира во Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Со грантови од 50 до 100.000 евра организацијата ОТИ која претставува дел од структурата на УСАИД во Макеоднија ги помага активностите за промена на политичката клима и политичката структура во земјава, тврди новинарот Васко Ефтов кој темата ја анализира со новинарот колумнист Мирка Велиновска. Групацијата ОТИ има два свои контрактори едниот контрактор е структурата на Аеком кој делува во Македонија и вториот контрактор е Ест Вест институтот кој се формира во Република Македонија, а во неговото формирање учествува младинскиот националниот совет на Република Македонија, невладината организација Адин на господинот Алберт Муслиу, фондацијата Сорос и структурата на Метаморфозис. На чело на Аеком во Република Македонија е госпоѓата Елизабет Фелпс, а таа на функцијата доаѓа веднаш по годишните одмори и на 15 ноември 2016 година таа побарала сертификат на тајност за делување на територијата на Република Македонија и тука се поставува прашањето зошто одредена структура на Аеком која е финансирана од УСАИД во рамки ...
| | веќе видена | слични

Како функционира целата структура на финансирање на невладините организации во Македонија и како се финансира организацијата УСАИД во земјава… Новинарот Васко Ефтов во својата емисија „Во центар“ анализира дека на чело на целата организација или кровна конструкција е УСАИД која се финансира освен од структурите на Сорос и од буџетските средства на САД. Ефтов во својата емисија истакна и дека главната оперативна алатка на УСАИД е организацијата ОТИ која всушност е оперативната сила на целата таа структура и ако УСАИД се бави со одредени хуманитарни форми на делување на територијата на Република Македонија, тогаш стуктурата на ОТИ функционира за брзи политички промени или брзи политички транзиции. Истата оваа организацијата дели мали грантови од 50 до 100 илјади американски долари, може и флексибилно да делува и всушност ги координира сите тие активности за промена на политичката клима и политичките структури во Република Македонија, тврди Ефтов. Групацијата ОТИ има два свои контрактори едниот контрактор е ...
| | веќе видена | слични

Снимените разговори од прислушувањето во Македонија се сместени на 180 хард дискови. Од нив во СЈО е предаден само еден. Најголемиот дел од нив се однесуваат на СДСМ, а само десет проценти на владата на ВМРО-ДПМНЕ. Со прислушуваните разговори за врвот на социјалдемократите се сакала да се обезбеди смена на раководството во партијата и на тој начин на чело на структурата да дојде некој кој ќе може да го смени името, вели во синоќешната емисија „Во Центар“ новинарот Васко Ефтов. Тој додава дека агентот Силвер има добиено на задача од структурите на МИ6 да ја прислушува работата и структурата на СДСМ бидејќи таму треба да биде реализирана операција на менување на раководството. Тоа значело дека треба на чело на структурата да биде донесен човек кој ќе биде задолжен да го смени името на Република Македонија. – Бројка од 90 отсто од тие прислушувани разговори кои се сместени на тие 180 хард дискови, всушност, се прислушувани разговори кои се однесуваат на состојбите внатре во СДСМ. Само 10 отсто од прислушуваните ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велиновска: Нарачателите ќе одговараат во САД, а контракторите во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: