Претседавањето со ОБСЕ претставува можност и предизвик за Србија

Српското претседавање со ОБСЕ би можело да биде можност за подобрување на дипломатијата на земјата, но аналитичарите велат дека Белград ќе се најде во тешка положба помеѓу соседите. Кризата во Украина ќе биде главно прашање за Србија во ОБСЕ. [АФП] Според српските официјални претставници, претседателствувањето на Белград со ОБСЕ во 2015 година е одлична можност за Србија да се докаже како стабилен фактор во светот, но аналитичарите предупредуваат дека земјата би можела да се најде во незавидна позиција балансирајќи ги Западот и Русија. Стравувањата се уште поголеми бидејќи Србија, и покрај тоа што е земја-кандидат, одби да наметне санкции за Москва, што предизвика критики од Брисел и притисоци за усогласување на нејзината политика со ЕУ, која ја казнува Москва поради конфликтот со Украина. „Србија е идеална земја за претседавање со ОБСЕ до разрешувањето на украинскиот проблем“, рече српскиот претседател, Томислав Николиќ, во средината на октомври. Тој рече дека Белград би можел да донесе мировна дипломатија ...
| | веќе видена | слични

Планот на Велика Британија и Германија за деблокирање на реформите и извлекувањето на Босна и Херцеговина (БиХ) од стагнацијата, е подготвуван со месеци и според него БиХ би требало да стане членка на ЕУ до 2025 година, пишува Dnevni avaz. Далеку од очите на јавноста, Лондон и Берлик ги консултирале претставниците на дипломатската и меѓународната заедница во БиХ, но и во Брисел, како и невладиниот сектор и независните интелектуалци. Планот на Велика Британија и Германија за отстранување на блокадите во европските интеграции на БиХ во четвртокот во Берлин бил презентиран од шефовите на дипломатиите на Велика Британија и Германија, Филип Хамонд и Франк Валтер Штајнмајер, кои побарале од босанските политички лидери, во пишан документ да се обврзат на институционални реформи на сите нивоа и да ги усогласат плановие за широки политички и економски реформи. За возврат, Британија и Германија ќе настојуваат да добијат поддршка од европските земји за одобрување на Договорот за стабилизација и асоцијација на ...
| | веќе видена | слични

ЕУ на 17. ноември уште еднаш ќе се обиде да ја усогласи новата стратегија за поддршка и помош на БиХ на нејзиниот европски пат. Ова би можело да биде последна шанса, а БиХ би морала да ја искористи, тврдат аналитичари. Брисел со нескриено одобрување и поддршка ја дочека германско-британската иницијатива за придвижување на БиХ од повеќегодишниот застој на европскиот пат. Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини закажа расправа за БиХ на првиот Совет на министрите за надворешни работи со кој таа ќе претседава и кој ќе се оддржи на 17. ноември во Брисел. Таа најавува дека идеите од германско-британскиот предлог ќе бидат дел од пошироката расправа на сите 28 земји членки кои ќе се обидат да помогнат БиХ повторно да тргне по реформскиот пат во правец на членство во ЕУ. „БиХ има јасна европска перспектива, како и сите земји од Западниот Балкан, и затоа е неопходно да продолжат потребните политички и економски реформи за да напредува на европскиот пат. Тој процес, токму по изборите во БиХ има можност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велика Британија и Германија подготвиле план за деблокирање на реформите и извлекување на БиХ од калта на стагнацијата. Планот е „кроен“ повеќе месеци и според него, БиХ ќе биде членка во ЕУ до 2025 година. Далеку од очите на јавноста, Лондон и Берлин консултирале претставници на дипломатската и меѓународната заедница во БиХ, но и во Брисел и на невладиниот сектор, како и независни интелектуалци, дознава весникот „Дневни аваз“. Планот бил објавен од британскиот и германскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд и Франк Валтер Штајнмаер, кои побарале од босанските политичари во пишан документ да се обврзат за институционални реформи на сите нивоа и да усогласат план за пошироки политички и економски реформи. За возврат, Велика Британија и Германија ќе се заложат да добијат поддршка од европските држави за одобрување на Договорот за асоцијација и стабилизација на БиХ, со што би се обезбедиле и претпристапни средства од ЕУ за понатамошни реформи. „Дневни аваз“ пишува дека тој план е создаден во четири ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Босна и Херцеговина доби нова шанса за спроведување на важните реформи и побрзо напредување на патот кон членство во ЕУ, и сега новата власт има голема одговорност да ја искористи таа можност, оцени денеска во Сараево министерот за надворешни работи на БиХ Златко Лагумџија.Коментирајќи ја иницијативата на шефовите на германската и британската дипломатија Франк Валтер Штанјмаер и Филип Хамонд, за новиот пристап на решавање на кризата со која се соочува БиХ, Лагумџија вели дека предлогот е резултат на повеќемесечните разговори и лобирања.Целта, додаде тој, е да се измени досегашниот пристап на Унијата кон БиХ и да и се помогне на државата побрзо да тргне во спроведувањето реформи и исполнување критериуми за членство во ЕУ.Според него, суштината на понудата на Берлин и Лондон е веднаш да се тргне во спроведување на струкурните реформи – економски, но и социјални и правни, а оти на крај на тој процес да биде решавано прашањето на пресудата „Сејдиќ и Финци“, која се однесува на елиминирање на националната ...
| | веќе видена | слични

Два месеци по конференцијата за Западниот Балкан во Берлин, шест министри за надворешни работи од регионот повторно се собраа во германскиот главен град. Домаќини беа германскиот и британскиот министер. Шефовите на германската и на британската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер и Филип Хамонд делуваа задоволно. Нивната заедничка иницијатива, да му дадат нов импулс за европскиот интегративен процес во Југоисточна Европа, беше прифатена од учесниците на конференцијата за Западниот Балкан. Штајнмајер и Хамонд во Берлин ги поканија шефовите на дипломатиите од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Хрватска, Македонија, Црна Гора и Србија, за заеднички да изнајдат решенија за повторно заживување на помалку подзастанатиот процес на проширување. Централната порака од конференцијата беше јасна: целиот регион на Западниот Балкан има ЕУ перспектива. „Западниот Балкан се наоѓа во срцето на Европа, не само културно, туку и политички“, изјави Штајнмајер на почетокот на средбата. Исто толку јасна беше и пораката за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во следните пет години ќе треба да се работи на подигнување на довербата во земјите-членки на ЕУ дека евроинтеграцијата на Балканот не значи повеќе проблеми, туку природно интегрирање и поголема сигурност за обединета Европа. Ова е пораката од учесниците на Шестата конференција на министрите за надворешни работи од Југоисточна Европа, во организација на реномираниот германско-американски Институт „Аспен,“ во Берлин, на која учествуваше и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Учесниците на форумот, кој вклучуваше министри, германски и европратеници, дипломати и експерти, констатираа дека за граѓаните во балканските земји мора да се понуди реална слика за европската иднина. Најзначаен аспект останува економскиот развој. Kако што соопшти МНР, на Министерската конференција се разговараше за процесот на проширување на ЕУ, реформите и регионалната, економската соработка и инфраструктурната поврзаност беа истакнати како важни предуслови за повеќе инвестиции и економски развој на Балканот. Дотолку повеќе ...
| | веќе видена | слични

Средбата ја организира институтот „Аспен“, а присуствуваа министрите на Македонија, Албанија, Косово, Србија, Црна Гора, БиХ и Хрватска Министрите за надворешни работи на Германија и на Велика Британија, Франк-Валтер Штајнмаер и Филип Хамонд, вчера во Берлин ги собраа шефовите на дипломатиите од Западен Балкан, на конференција што претставуваше продолжение на традиционалните годишни средби на ова ниво, но и на лидерската средба со канцеларката Ангела Меркел во август. Конференцијата се одржа во простории на британската амбасада и беше поделена на економски и политички дел, со најава дека во вториот дел разговорите ќе се фокусираат на неодложните прашања во регионот, без да се прецизира кои. Целта на иницијативата е да се создадат нови импулси за решавање на отворените прашања, но во преден план да се стави и економската соработка. На состанокот присуствуваа и претставници од ЕУ и НАТО, како и Хојт Ји од Бирото за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот. На панелот посветен на економскиот развој ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Велика Британија и Германија денеска изложија план за поттикнување на стремежот на Босна и Херцеговина кон приклучување во ЕУ, предлагајќи на оваа земја да и се одобрат претпристапните европски фондови во замена за посветеноста на новата Влада на БиХ за институционални реформи. Шефовите на дипломатиите на Велика Британија и Германија овој предлог го изнесоа на конференцијата на министрите за надворешни работи од Југоисточна Европа, што денеска се оддржа во Берлин, а на која тие беа домаќини. „Сакаме да успеете и Ве сакаме како членка на Европската унија и европското семејство", се наведува во отвореното писмо на британскиот шеф на дипломатијата Филип Хамонд и неговиот германски колега Франк-Валтер Штајнмаер, кое утре ќе биде објавено во босанскиот печат. „Меѓутоа, постои само еден пат кон ЕУ, преку реформите кои и помагаат на БиХ да го достигне стандардот на управување и економски развој на држава членка на ЕУ", предупредуваат тие. Хамонд и Штајнмаер изразија уверување дека БиХ „нема време за губење", ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска дека од суштинско значење е ЕУ да обрне поголемо внимание на земјите од Западен Балкан, бидејќи европската перспектива е клучен фактор за унапредување на регионалната соработка и успехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Тој истакна дека успешноста на дијалогот меѓу Белград и Приштина покажала дека политиката на проширување и понатаму претставува силна мотивација за Западен Балкан и потврдила дека ЕУ е важен фактор во промовирање на мирот и стабилноста во регионот. - Токму поради тоа од суштинска важност е ЕУ да го задржи вниманието на Западен Балкан. Длабоко сум уверен дека тоа е од заеднички интерес за сите нас. Очекуваме за време на мандатот на новата Европска комисија и новиот состав на Европарламентот темата за проширување на остане во фокусот на Унијата и нејзините земји-членки - истакна Дачиќ на Шестата конференција на шефовите на дипломатии од ЈИЕ, која се одржува во Берлин во организација на Институтот Аспен. Тој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 5 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседавањето со ОБСЕ претставува можност и предизвик за Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: