Велигденски декорации за вашиот дом

Велигден е само неколку денови оддалечен од нас, а денес е денот кога велигдеснките јајца се вапцуваат. Но, покрај нив многумина го декорираат својот дом во духот на овој голем празник. Доколку и вие сте дел од нив, ние во продолжение ви нудиме неколку совети кои се надеваме дека ќе ви помогнат во декорирањето на вашиот дом. Користете разнобојни кошници во различна големина, ако имате стари – користете ги нив. Ставете акцент на вапцаните јајца додавајќи мали фигури на зајчиња, пилиња и слично, а покрај нив поставете разнобојни цвеќиња. Секако, обрнете внимание и на празничната трпеза затоа што сигурно трпезаријате ќе биде во центарот на вашата прослава. Миризливите свеќи можат да придонесат во декорацијата на трпезата со својата елеганција, па затоа не двоумете се да ги ставете. Користете светли бои, всушност тоа е пролетта. Во продолжение неколку фотографии од кои може да црпите инспирација.
| | веќе видена | слични

Веројатно нема како да минете без вапцани јајца, сепак традицијата е таква. Но, има и алтернативни начини за украсување на велигденските јајца, од кои некои исклучително лесни, а толку спектакуларни! Таков одличен начин за декорација е со чипка. Ќе ви покажеме како можете лесно може да ги претворите јајцата во елегантен подарок или декор за празничната трпеза без дури да ги офарбате. Што ви треба? Варени јајца Стари чипки во различни бои Сјајна текстилна панделка Сварете ги јајцата. Потоа едноставно обвиткајте ги со претходно исечена чипка и заврзете со панделка. Може да ја залепите чипката или да ја сошиете.По желба можете да ги исечете чипките на помали парчиња чипка и да ги позиционирате на одредени места по јајцата. Потоа можете да ги залепите или да бојадисувате со нив заедно, наместо листови.
| | веќе видена | слични

Секојдневно ви нудиме одлични идеи како да го дочекате овој прекрасен празник. Се разбира, една од задолжителните работи кои треба да присуствуваат на трпезата се бојадисаните јајца. Денеска решивме да ви покажеме како можете да подготвите варени јајца што личат на овошни и зеленчукови плодови. Ставете ги како декорација на празничната трпеза и уживајте во восхитувањата. Што ви е потребно? варени јајца различни бои зелена хартија Силиконски лепак перманентен маркер
| | веќе видена | слични

Со шарени јајца, цвеќе, фигури, свеќи... направете пријатен велигденски амбиент во домот и уживајте со најблиските на најголемиот христијански празник Велигден треба да се помине во што е можно повесел амбиент, затоа сторете се дом да ви изгледа ведро. Не требаат многу пари, доволно би било малку фантазија во комбинација со шарени јајца, цвеќе, разни фигури, свеќи... Овал полн со идеи На голем овал наредете ги украсните детали, како што се птици, кокошки, пилиња, зајачиња... Во средината ставете свеќа во некоја дречлива боја, а околу свеќата наредете шарени јајца. Ова е одличен аражман за голама маса. Чинија како од приказните Од голем сад, која сигурно го имате дома, без мака можете да направите прекрасен аранжман. Наполнете го садот со јајца, а потоа надополнете го со цветови во најмалку две бои и ќе добиете прекрасен украс за било кој дел од вашиот дом. Катче од фантазиите Ништо нема да го украси домот поубаво од цвеќе. Уште ако набавите цвеќиња со црвени цветови и со многу зелени лисја, вашата куќа ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 224 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 134 | | | веќе видена

„Џевахир Холдинг со голема тага ја прими веста за трагичната сообраќајна несреќа што нè погоди сите нас. Во овој трагичен и тажен момент го изразуваме нашето ...
сите 199 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велигденски декорации за вашиот дом

Од:
До кого (е-маил):
Порака: