Априлијада 2018 на плоштадот во Скопје

4 копии

Детски културен центар Карпош и Град Скопје во недела, 1 април 2018 година, од 11 до 13 часот на плоштадот Македонија, организираат детска журка „Априлијада 2018 - Скопје се смее“, за сите градинки, училишта и деца од градот Скопје и од околината. Во дневниот дел од забавата со маски, принцезите, самовилите, кловновите и сите ликови од цртаните филмови ќе ги забавуваат секцијата за модерен балет и фолклорната секција на ДКЦ “КАРПОШ“, Мина Блажев, Златно славејче и танцови групи од основните училишта од Скопје. Ноќната забава ќе почне во 20 часот, а на Плоштад Македонија ќе настапат: ВИС-Аманет (вокално инструментален состав), Александар Митевски, Влатко Илиевски, Александар Тарабунов, Трио „Шербет“, Елита Зибериж и Група - „Live Band”, а на крај ќе настапи и диџеј. Детски културен центар Карпош со конкурси ги повика основните училишта да учествуваат во манифестацијата и да се натпреваруваат за најубава маска и карикатура, за коишто ќе им додели вредни награди и дипломи. Во вечерниот дел од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За забавата со маски, балони, песнички и игри се задолжени  секцијата за модерен балет и  фолклорната секција на Детскиот културен центар „Карпош“, Мина Блажев, Златно славејче и танцови групи од основните училишта од Скопје и околината. Манифестацијата, во организација на ДКЦ Карпош, ја финансира Град Скопје, а според најавата ќе ја отвори градоначалникот Петре Шилегов По детската журка на плоштадот „Македонија“ од 20 до 23:30 часот ќе има првоаприлска ноќна забава со настапи на ВИС АМАНЕТ, Влатко Илиевски, Александар Тарабунов, Александар Митевски, трио “Шербет“, Елита Зибери, група - „Live  Band”,DJ Ampov,,,,,. По повод 1 Април, Детскиот културен центар „Карпош“ и годинава отвори конкурси за основните и средните училишта да учествуваат во манифестацијата и да се натпреваруваат за најубава маска и карикатура за коишто ќе им бидат доделени награди и дипломи. Во вечерниот дел на манифестацијата на бината ќе продефилираат со групни маски ученици од средни училишта од Скопје и околината, а за најдобрата групна ...
| | веќе видена | слични

Поканети се сите училишта и градинки, сите деца, на песна, игри и забава. Ќе учествуваат фолклорната и секцијата за модерен балет на ДКЦ „Карпош“, „Златно славејче“, танцови групи од основните училишта од Скопје и околината, како и повеќе естрадни уметници чии настапи се предвидени за вечерниот дел, од 20 часот. За вечер е најавено и дефилето на групни маски од скопските средни училишта, по што ќе биде прогласен и победник. ДКЦ „Карпош“, традиционално, ќе избере најдобра маска и карикатура или шеговит цртеж од конкурсот кој е веќе распишан во основните училишта. Наградени ќе бидат најдобрите три дела. Манифестацијата „Скопје се смее“ ќе ја отвори градоначалникот Петре Шилегов. 
| | веќе видена | слични

На градскиот плоштад „Цар Самоил“ во Ресен денеска во пресрет на велигденските празници се одржа традиционалната манифестација „Велигденски хепенинг“, организирана од страна на локалната самоуправа по осми пат. На манифестацијата учествуваат голем број ученици од петте основни училишта и од детската градинка „11 Септември“, кои на повеќе штандови претставија преспанска традиционална велигденска храна, велигденски јајца и украсните декорации, а свој штанд имаа и учесниците од ликовната секција при Домот на културата „Драги Тозија“. „И годинава, Општина Ресен во соработка со Домот на културата „Драги Тозија“ ја продолжија традицијата и го организираа овој Велигденски хепенинг, кој најмногу радост им донесе на најмладите, кои заедно со своите родители, баби, дедовци, наставници, најпрво учествуваа во изработката, а потоа и во купувањето на одредени производи. На овој начин ги започнуваме Велигденските празнувања во Преспа и испраќаме силна порака дека традиционално, ги задржуваме нашите верски и семејни ...
| | веќе видена | слични

По повод 1 Април, Денот на шегата, во ОУ "Св.Климент Охридски" се одржа маскембал на која учествуваа учениците од 1 до 5 одделение. Учениците кои подготвија креативни маски одржаа дефиле и се претставија со бројни ритмички и музички точки. Дефиле под маски вчера се одржа и во ОУ „Григор Прличев“. На Денот на шегата низ школскиот двор продефилираа филсмки јунаци, самовили и други креативни маски. Школските дворови како од бајките
| | веќе видена | слични

Први април „Денот на шегата“ е еден од најомилените денови на децата. Ден кога се празнува среќата, смеењето, маскирањето и шегата. Учениците од ОУ „Григор Прличев“ како во подрачното училиште во населба Рача, така и во централното во Охрид го одбележаа празникот со низа активности. Во населба Рача на 30.3.2018 ( петок) учтелките од одделенска настава организираа првоаприлска прослава со разиграно, весело дефиле на маски. Очигледно беше задоволството на учениците кои со голема љубов ги имаа поготвено маските за настанот. Денес, 2.4.2018 (понеделник) ,учениците од одделенска настава од централното училиште го одбележаа денот ставајќи свој печат на оваа убава традиција.
| | веќе видена | слични

На забавата организирана кај Женска Плажа, на ракометното игралиште во Струга, најмладите стружанчиња го одбележаа Светскиот ден на шегата, 1-ви април, маскирани во пеперутки, самовили, вештерки, супер херои….. Иако 1-ви Април не е национален празник, широко се прославува низ цел свет, со карактеристични маски со цел да ве расположат и насмеат. Извор и фото: StrugaOnline 6 кул начини да заработите пари
| | веќе видена | слични

Голема детска журка на градскиот плоштад во Охрид по повод Денот на шегата. Таму денес се пееше, се свиреше, а најмногу се слушаше детскиот џагор и смеа. Иако 1 Април се падна во недела , најмалите охриѓанчиња од градинката Јасна Ристеска на првиот работен ден продефилираа маскирани низ охридските улици. Главнот настан се случуваше на градскиот плоштад каде беа изведени посебни кореографии и музички точки. Децата на посебен начин го доживуваат музичкиот хепенинг. Тие се секогаш подготвени за шега, и тие со радост сакаат секој ден да се пошегуваат на овој ден, кој традиционално секоја го прославуваме на градскиот плоштад, вели директорката Мери Рилковска. „ Децата со нетрпение се подготвуваат со нивните родители, со воспитните тимови, секој според точките кои ги подготвуваат се маскираат и се поистоветуваат со нивните јунаци претежно од цртаните филмови. Застапени се децата од средните и големите групи “ . На плоштадот можеше да се забележи шаренило од маски, принцези, невести, Спајдермен и Бетмен, каратисти, ...
| | веќе видена | слични

На градскиот плоштад во Демир Хисар се одржа Априлијада – Маскенбал по повод 1 април, Денот на шегата. Во петокот, на ден 30.3.2018г. го одбележаа децата од ОУ “Гоце Делчев”, Демир Хисар. Со маскирно дефиле низ улиците на градот. Денес, се забавуваа дечињата од Детска градинка “Втори Септември”, Демир Хисар. Со песнички и игри низ детска креативност продефилираа низ градските улиците. Related
| | веќе видена | слични
3 копии

Маскирани во пеперутки, самовили, супер херои, вештерки, пчели и бубамари најмладите охриѓанчиња од ЈОУГД „Јасна Ристеска“ го одбележаа светскиот ден на шегата, Први април. Со игра и песна за доаѓањето на пролетта, на градскиот плоштад, ги одушевија присутните, меѓу кои беше и градоначалникот Јован Стојаноски. Најмладите облечени во најразновидни костими можеа да се забележат насекаде низ улиците.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 214 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 879 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Априлијада 2018 на плоштадот во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: