Околу Велигденските празници

Подготовките околу Велигден во сите христијански домови носат многу среќа и пријатно расположение. Празничната атмосфера и еуфоријата се чувствува насекаде. Тоа е така поради тоа што сите сакаат да купуваат и да учествуваат околу подготовките на овој христијански празник. Декоративните јајца се во духот на овој празник, многу е важно да се биде уникатен и трпелив околу нивната подготовка. Не постои дом за време на овој празник без нив. Порано најчесто јајцата се фарбале во црвена боја, а сега веќе со помош на киселини по нив се црта, се лепат слики со најразновидни мотиви, се црта и со бои и четки, се гравираат со посебни алатки и со помош на колаж се прават зајачиња на кои најмногу им се радуваат најмалите. Сите сакаме да бидеме што пооригинални во декорацијата на Велигденската трпеза. Постојат многу начини како да го декорирате вашиот дом за овој празник, едноставно само пушете ја вашата креативна страна да ве води во тоа. Направете Велигденски венец во кој ќе вметнете шарени јајца и украсни ленти, со ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден продавниците во Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, со што се очекува да бидат задоволени потребите на целокупнопто население во Москва, соопштува градската управа. Поради големата конкуренција на пазарот, како што соопштува градската управа, цените на јајцата годинава во Русија нема да се зголемат. Продавниците ќе бидат снабдени со 1 тон од познатиот велигденски колач „Кулич“, а за најсиромашните се обезбедени повеќе од 50.000 бесплатни колачи.
| | веќе видена | слични

За Велигден пазарите во Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца кои според градските власти би биле доволни за потребите. Властите соопштуваат дека цените на јајцата нема да се зголемат. Исто така продавниците се снабдуваат и со традиционалниот велигденски колач Кулич. За празничните потреби се пуштени 1.000 тони од колачот кој тежи од 100 до 800 грама. Посните куличи чинат 6 долари додека пак оние со рум и суво грозје чинат од 60 до 180 долари. Градските власти за најсиромашните обезбедиле 50.000 бесплатни куличи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Продавниците во Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, поради потребите на граѓаните од главниот град на Русија, соопшти градската управа. Поради зголемената конкуренција на пазарот, оваа година за прв пат цените пред Велигден нема да бидат зголемени. Продавниците ќе бидат снабдени и со повеќе од 1.000 тон од традиционалниот велигденски колач, „кулич“, со тежина од 100 до 800 грама. За најсиромашните граѓани обезбедени се 50.000 бесплатни колачи, пренесе Верската информативна агенција. Сепак забранета е продажба на секаков вид алкохолни пијалоци, на јавните места каде ќе се прославува овој голем христијански празник.
| | веќе видена | слични

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, продавниците на Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца. -Очекуваме овој број да биде доволен за задоволување на потребите на главниот град на Русија, соопшти градската управа. Поради зголемената конкуренција на пазарот, оваа година за прв пат цените пред Велигден нема да бидат зголемени. Продавниците ќе бидат снабдени и со повеќе од 1.000 тон од традиционалниот велигденски колач, „кулич“, со тежина од 100 до 800 грама, а за најсиромашните граѓани обезбедени се 50.000 бесплатни колачи, пренесе Верската информативна агенција. Сепак забранета е продажба на секаков вид алкохолни пијалоци, на јавните места каде ќе се прославува овој голем христијански празник.
| | веќе видена | слични

Оваа година пред Велигден нема покачување на цената на јајцата. Како што пишува Фактор, причината за тоа е напливот на јајца од Косово, кои како што тврдат живинарите, во земјава влегуваат нелегално, а се продаваат необележани и по пониски цени. - Многу јајца од Албанија преку Косово влегоа на македонскиот пазар. Се продаваат необележани, без печат и на црно, а по пониски цени. Ние апелираме да се засилат контролите на терен, а граѓаните да не купуваат необележани јајца, кои како такви го отвораат прашањето колку се безбедни и квалитетни, со што се доведува во опасност здравјето на луѓето. Македонските живинари имаат законска обврска за обележување на јајцата, со што ние гарантираме за нивната безбедност и квалитет, вели Вили Кичуков, претседател на Групацијата на живинари при Стопанската комора на Македонија, пренесува Фактор. Во соопштението на АХВ, пак, стои дека извршените вонредни контроли на инспекциските служби на АХВ, направени врз основа на поднесени претставки од страна на неколку производители на ...
| | веќе видена | слични

Се наближува големиот Христијански празник Велигден, а тоа е перидот кога во пораст се продажбата на јајца и популарноста на Џина Папас Џокси. Не за џабе кажале дека Велигден е периодот кога Џокси воскреснува на македонската сцена со неговиот хит „На Велигден сум се заљубил“, песна која мора барем еднаш да ја пуштат на некои од нашите музички радиа. Но секогаш, постои една дилема...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на велигденските празници, невообичаено цената на јајцата нема да се зголеми. Живинарите дури велат дека за разлика од минатиот, овој Велигден јајцата се продаваат и за еден денар поевтино. Лани во периодот пред велигденските празници едно јаце се продаваше од 8 до 8,5 денари, сега истиот период цената на едно јајце е од 7 до 7,5 денари. Причината за падот на цената е поради напливот на јајца од Косово, кои како што тврдат живинарите во земјава влегуваат нелегално, а се продаваат необележани и по пониски цени. - Многу јајца од Албанија преку Косово влегоа на македонскиот пазар. Се продаваат необележани, без печат и на црно, а по пониски цени. Ние апелираме да се засилат контролите на терен, а граѓаните да не купуваат необележани јајца, кои како такви го отвораат прашањето колку се безбедни и квалитетни, со што се доведува во опасност здравјето на луѓето. Македонските живинари имаат законска обврска за обележување на јајцата, со што ние гарантираме за нивната безбедност и квалитете, вели Вили ...
| | веќе видена | слични

Велигденско истражување: Во Македонија има 100 живинарски фарми, а само 10 од нив произведуваат јајца по потребните стандарди Потрошувачите во Македонија ги бираат јајцата по големина, а не според квалитетот. На пазарите голем дел од јајцата не се обележани според класи, а тоа значи дека најголем дел од нив не ги задоволуваат потребните стандарди за производство. Од друга страна, и потрошувачите не ги распознаваат јајцата по класи и не знаат која класа што значи, а според тоа и кои јајца се најдобри. Во Македонија најмногу се произведуваат и купуваат јајца од Л класа, кои имаат средна големина Просечен потрошувач во Македонија ги бира јајцата по големина. Во Македонија најмногу се произведуваат и купуваат јајца од Л класа. Иако Македонците се најзадоволни кога ќе купат јајца од пазар, за кои продавачот вели дека се здрави, одгледани на село и од кокошки кои колвале по дворот, тоа е голема заблуда. Во Македонија има 100 живинарски фарми, а само 10 од нив произведуваат по сите потребни стандарди за квалитет ...
| | веќе видена | слични

Покачувањата на цените на домашните тезги за жал станаа вообичаена практика пред велигденските и првомајските празници. Пазарџиите тврдат дека тоа пред се се должи на зголемената претпразнична побарувачка на градинарски производи на домашниот пазар Како и изминатите години така и оваа се чини дека нема да не одмине бранот претпразнични поскапувања на месото, јајцата, овошјето и зеленчукот. Најголемиот христијански празник Велигден секогаш бил повод семејствата да седнат на богата празнична трпеза, која станува се поскапа. Наместо граѓаните велигденскиот пост да го завршат со полна трпеза и по можност да се омрсат со по некое јагнешко бутче за претстојниот празник, тие деновиве купуваа месо на грамови и јајца на парче. Табла јајца на зелените пазари се продаваше по 220, 240 па и по 260 денари, килограм домати по 120 денари, а краставици по 70 денари. Јагнешкото во некои од месарниците достигна цена дури и од 350 денари за килограм. Пазарџиите велат дека цените ќе растат и во наредните денови, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Околу Велигденските празници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: