Филмски хитови: “Џуманџи” и “Величествениот шоумен” во македонските кина


Љубителите на филмската уметност од утре ќе имаат можност да проследат два нови филмски хита „Џуманџи добродојдовте во џунглата” и “Величествениот шоумен” во македонските кина. „Џуманџи” е еден од најдобрите и најпосакуваните филмови за деца но, и возрасни, на сите времиња. Во 1995 неповторливиот Робин Вилијамс излезе од играта заедно со многу различни животни и „неживотни”. Годинава играчите се тие кои влегуваат во играта во телата на своите аватари, се борат против главните негативци и се обидуваат да спасат жива глава. Фигурите овој пат се во рацете на Двејн Џонсон, Кевин Харт, Џек Блек и Карен Гилан. Дејствието започнува кога четворицата обични средношколци откако ќе ја заиграат старата видео игра која случајно ја нашле, стануваат сето она што не се. Во телата на одбраните аватари мораат да ги преживеат предизвиците кои ги носи играта или ќе останат засекогаш заробени во неа. „Величествениот шоумен”, пак, е приказна за фасцинантиниот живот на П.Т. Барнум во режија на Мајкл Грејси, а главната улога ја ...
| | веќе видена | слични

Најочекуваниот филм оваа празнична сезона „Величествениот шоумен“, кој неодамна доби три номинации за „златен глобус“, наскоро ќе ги окупира кината. Режисерот Мајкл Грејси направи музички спектакл за големото платно, во кој главната улога ја толкува Хју Џекман. Ова е мјузикл полн со заразни поп-песни, гламурозни танцови точки и сцени што ја слават моќта на сценскиот настап, љубовта и вербата. Станува збор за приказна за визионерите што се издигнале над просечноста за да создадат восхитувачки спектакл, кој со текот на времето се претворил во светската сензација - циркус. Хју Џекман го оживеа ликот на врвниот бизнисмен и шоумен П.Т. Барнум, кој го основа „Циркусот на Барнум и Бејли“ и остана запаметен како најголем спектакл што ја освои публиката во целиот свет.- П.Т. Барнум, кој во денешно време би го нарекувале иноватор, верувал дека животот се врти околу забавата, фантазијата и работата. Во далечната 1850 година, Америка не беше ова што е денес. Луѓето ги ограничуваше семејството во кое се родени, како и ...
| | веќе видена | слични

Понекогаш имаме желба да играме некоја друштвена игра, но Џуманџи не е игра која би ја играле ние - тоа е играта која се игра со нас! Светот за прв пат се запозна со Џуманџи во 1995 година во истоимениот филмски хит кој во благајните на кино салите заработи преку 260 милиони долари, каде главна улога играше незборавниот Робин Вилијамс. 22 години подоцна пристигна новата верзија на игра во авантуристичкиот спектакл "Џуманџи: Добредојдовте во џунглата". Кога четири средношколци ќе ја откријат старата видео игра за која претходно никогаш не чуле, влегуваат во забавниот свет на џунглата и стануваат аватари по сопствен избор. За да ја победат играта и да се вратат во реалниот свет, мораат да ја преживеат најопасната авантура во својот живот или ќе останат засекогаш во играта. Авантуристичкиот филм Џуманџи е продолжение на класиката од 1995 година, во кој овој пат во главни улоги се најдоа Двејн Џонсон, Џек Блек, Кевин Харт и Керен Гилан. Режисер на филмот е Џејк Касдан, кој заедно со глумците му го посветуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 297 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Она што е интересно е на Јелена баш на роденденот на Душко и се подготвува големо изненадување во Србија.Имено нејзиниот ПР Зоран Битрашевиќ поставил ...
сите 202 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмски хитови: “Џуманџи” и “Величествениот шоумен” во македонските кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: