Евролига: Топ 16 фазата со тројца Македонци! (видео)

Заврши првиот дел од Евролигата во кошарка, познати се сите 16 екипи кои продолжуваат понатаму, а извлекувањето за топ16 групите ќе се одржи на 28 декември во Барселона. Форматот на натпреварување годинава е малку сменет, па двете најдобри екипи од секоја од топ 16 групите ќе играат во серии "најдобар од 5 меча", а победниците во тие дуели ќе се најдат на завршниот Фајнал фор турнир во Истанбул, од 11 до 13 мај наредната година. Она што за нашата кошарка е значајно, е фактот дека тројца наши репрезентативци ќе играат во топ 16 фазата, а дали некој од нив ќе успее да се најде и на завршниот турнир, останува да видиме. Но, да се вратиме на десеттото коло и натпреварите одиграни вчера и завчера. Вчера дефинитвно беше ден на Перо Антиќ. Иако веќе и теоретски можеа да сметаат на пласман во топ 16 фазата, Антиќ на гостувањето кај отпишаниот Нанси ја одигра својата најдобра партија во Евролигата во кариерата. За разлика од останатите средби, не се најде во почетната петорка, Антиќ реализираше 20 поени, на кои ...
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ, Владо Илиевски и Лестер Бо Мекејлеб и тренерот Октај Махмути се четворицата што ќе ја претставуваат Македонија во топ 16 фазата во кошаркарската Евролига Најдобар меч сезонава: Перо Антиќ Македонскиот кошаркарски репрезентативец Перо Антиќ, во моментите кога во Скопје беше прогласуван за најдобар спортист на Македонија за 2011-та, во Нанси покажа дека сосема заслужено го доби ова признание. Тој брилјира во дресот на Олимпијакос, во последното 10. коло од натпреварите по групи во Евролигата, го даде најдоброто од себе сезонава во триумфот на атинскиот тим со 79-74. Во натпревар во кој Олимпијакос настапи без својот најдобар кошаркар Василис Спанулис, македонскиот капитен ја одигра клучната улога и за 24 минути го растури францускиот шампион, забележувајќи 20 поени (4/5 за два, 2/5 за три и 6/6 за еден поен), четири скока, три асистенции, две блокади и една украдена топка. Со овој ефект, Антиќ беше предводник во победата што на Олимпијакос му го донесе второто место во групата А. Во оваа група, ...
| | веќе видена | слични

Со 28 индексни поени беше централна фигура на мечот во Франција, каде неговиот тим Олимпијакос славеше против домаќинот Нанси Со преостанатите натпревари од 10 коло во групите А и Ц се комплетира списокот од 16 тимови, кои ќе играат во втората фаза на најквалитетното, европско, клупско натпреварување. Во ова коло централна фигура беше нашиот репрезентативец Перо Антиќ, во дресот на Олимпијакос, кој против домаќинот Нанси постигна 20 поени, од кои 5-4 за двојка, имаше 4 скокови и 3 асистенции за 24,21 минута игра, доволни да биде прогласен за МВП на мечот. Со овој триумф Олимпијакос ја заврши првата фаза од натпреварите во групата А, на делба на првото место со Фенербахче и ќе се најде во топ 16 фазата, која според календарот предвидена е да стартува на 18 јануари. Во ова коло настапи уште еден Македонец, Владо Илиевски во дресот на Анадолу Ефес, но не се прослави. За 12 минути игра на мечот со Реал не постигна ниту еден поен, имаше само една асистенција. Белградски Партизан не ја искористи меч-топката и ...
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ постигна 20 поени и беше најефикасен на теренот во победата на Олимпијакос на гости кај Нанси со 79-74 во последното коло од кошаркарската Евролига. Антиќ одигра 24 минути и погоди 2/5 за три, 4/5 за два и 6/6 за еден поен, а имаше и 4 скока и 3 асистенции. За разлика од Антиќ, Владо Илиевски не постигна ниту еден поен за 12 минути игра во поразот на Анадолу Ефес од Реал Мадрид (66-75). Антиќ и Илиевски продолжуваат во топ-16 фазата од елитната лига. Партизан, кој претходните пет сезони беше дел од најдобрите 16 екипи, на свој терен ја прокоцка шансата и загуби од Армани со 66-72. Партизан во третата четвртина водеше и со 40-29, но домашните не го издржаа притисокот, а Армани стигна до посакуваната победа повисока од четири разлика. Во директен дуел Билбао ја елиминира Kаха Лаборал откако славеше со 77-72 во дуелот на шпанските ривали. Пласман понатаму си обезбеди и Фенербахче, кој со 83-76 на гости славеше кај Kанту. Макаби со 86-69 славеше на гости кај Шарлроа.
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалното јавно обвинителство се огласи со соопштение за притворот на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, определен во рамките на случајот „Титаник“, во кој ...
сите 339 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 218 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 164 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 148 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 72 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Евролига: Топ 16 фазата со тројца Македонци! (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: