Филмот `Ах, љубов моја` на Коле Ангеловски со кино проекција во Велешкиот театар


3 копии

Новиот македонски игран филм "Ах, љубов моја" во режија на Коле Ангеловски на 20 мај со почеток во 20 часот ќе биде прикажан во велешки театар "Џинот". Филмот е во продукција на "Авард Филм и Видео", "КТ Филм и Медиа" и "Квазар Филм". Сценариото и режијата се на Коле Ангеловски, продуцент е Горан Стојилковиќ, продуцент за "КТ Филм и Медиа" е Димитар Николов, извршен продуцент е Владимир Стојчевски, директор на фотографија е Роберт Јанкуловски, сценографијата е на Илина Ангеловска, костимографијата е на Лира Грабул и Раде Василев, монтажата на Блаже Дулев, дизајнот на звук е на Драко Спасовски Пацки, а музиката за филмот е на Венко Серафимов и Џенгиз Ибрахим. "Ах, љубов моја неверна" е приказна за позната поп-пејачка Сузан, која по успешната турнеја низ Турција и емотивните проблеми предизвикани од раскинувањето на долгогодишната љубовна врска, доаѓа во еден хотел да се одмори во мир и тишина, далеку од јавноста и новинарите. Меѓутоа, во хотелот се појавува нејзиниот поранешен љубовник Селпин, кој сака да се ...
| | веќе видена | слични

Ако постои некој синоним за комедија на домашната театарска и филмска сцена, тогаш тоа е името на Коле Ангеловски. По стотина претстави на театарските штици, повеќе од 500 часа играна телевизиска програма, Ангеловски деновиве ја забавува кино-публиката со својот трет игран филм, „Ах, љубов моја“. Кога пред повеќе од половина век се појави во партизанскиот игран филм „Саша“, во некогашна Југославија го видоа 8 милиони гледачи. Со „Битка на Неретва“ и „Сутјеска“ бројката на гледачи стигнала и до 90 милиони низ целиот свет. Бил рамноправен партнер со Љубиша Самарџиќ, Велимир Бата Живоиновиќ, Павле Вуисиќ, Милена Дравиќ, но и Орсон Велс, Јул Бринер, Силвана Кошчина, Харди Кригер, Франко Неро, Сергеј Бондарчук… Јосип Броз-Тито – добро, со мала помош од Јованка – морал да го спасува неговиот режисерски првенец „Татко (Колнати сме, Ирина!) од забраната на македонските филмаџии. Бегајќи од зависта, толку присутна на филмот, го нашол творечкиот мир во театарот. Пред 35 години го направи вториот игран филм, „Викенд на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмот `Ах, љубов моја` на Коле Ангеловски со кино проекција во Велешкиот театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: