Културно-забавна - Зафирчев и Љутков ќе се борат за „Златен лав“

Актерите Васил Зафирчев и Зоран Љутков, со една од најуспешните претстави на велешкиот театар последниве години - „Во самотијата на памучните полиња“, ќе се борат за наградата „Златен лав“ на Меѓународниот фестивал на камерен театар во Умаг, Хрватска. Ова е само уште едно гостување по успешните настапи со оваа претстава на фестивалите во Италија, Сардинија, САД, Албанија и во Русија. Претставата, работена по текст на Бернар Мари Колтес, во режија на Дејан Дамјановски, ќе се изведе на 6 јули. Велешкиот театар „Јордан Х. К. - Џинот“ претходно ќе настапи на уште еден фестивал во Хрватска. На 1 јули, ансамблот ќе ја изведе претставата „Мушичка“ на Фестивалот на народен театар „Омишаљ-Чавле“ на островот Крк. Во претставата на режисерот Никола Ристов играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на оваа претстава надвор од Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од 30 јуни до 7 јули, Велешкиот театар „Јордан Х.К. Џинот“ ќе гостува на два театарски фестивали во Хрватска. На 1 јуни на Фестивалот на народен театар „Омишаљ-Чавле“ на островот Крк, ќе ја одигра претставата „Мушичка“ во режија на Никола Ристов. Во оваа претстава играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на претставата надвор од Македонија. На 6 јули, пак, со претставата „Во самотијата на памучните полиња“ од Бернар Мари Колтес, во режија на Деан Дамјановски, Театарот ќе настапи во официјалната конкуренција за Гран при наградата на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Златен Лав“ во Умаг. Во претставата настапуваат актерите Васил Зафирчев и Зоран Љутков. Ова е само уште едно гостување после успешните настапи со оваа претстава на фестивалите во Италија, Сардинија, САД, Албанија и Русија.
| | веќе видена | слични

Велешките театарџии ќе патуваат на два фестивали во Хрватска, најавува уметничкиот директор на театарот "Џинот", актерот Васил Зафирчев. Гостувањето започнува на први јуни со настапи на Фестивалот на народен театар Омишаљ-Чавле" на островот Крк. Таму ќе се игра претставата Мушичка" во режија на Никола Ристов. Во претставата играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на претставата надвор од Македонија. На 6 јули велешани ќе се селат во Умаг, Истра, со претстава во која играат Зафирчев и Зоран Љутков. "Со претставата Во самотијата на памучните полиња" од Бернар Мари Колтес, во режија на Деан Дамјановски, театарот ќе игра во официјалната конкуренција за Гран при наградата на Меѓународниот фестивал на камерен театар Златен лав"", вели Зафирчев, потсетувајќи дека ова е само уште едно гостување по успешните настапи со оваа претстава на фестивалите во Италија, Сардинија, САД, Албанија и Русија.
| | веќе видена | слични

Претставата „Мушичка” во режија на Никола Ристов на велешкиот театар в петок ќе гостува на Фестивалот на народен театар „Омишаљ-Чавле” на островот Крк. Во постановката играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на претставата надвор од Македонија. На 6 јули, пак, со претставата „Во самотијата на памучните полиња” од Бернар Мари Колтес, во режија на Деан Дамјановски, театарот ќе настапи во официјалната конкуренција на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Златен Лав” во Умаг. Поставката се играше и во Италија, САД, Албанија, Русија, а во неа играат Васил Зафирчев и Зоран Љутков.
| | веќе видена | слични

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 119 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател за Република Македонија Гордана Силјановска Давкова е задоволна од резултатот од првиот круг од претседателските избори. Смета дека ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Зафирчев и Љутков ќе се борат за „Златен лав“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: