Културно-забавна - Зафирчев и Љутков ќе се борат за „Златен лав“

Актерите Васил Зафирчев и Зоран Љутков, со една од најуспешните претстави на велешкиот театар последниве години - „Во самотијата на памучните полиња“, ќе се борат за наградата „Златен лав“ на Меѓународниот фестивал на камерен театар во Умаг, Хрватска. Ова е само уште едно гостување по успешните настапи со оваа претстава на фестивалите во Италија, Сардинија, САД, Албанија и во Русија. Претставата, работена по текст на Бернар Мари Колтес, во режија на Дејан Дамјановски, ќе се изведе на 6 јули. Велешкиот театар „Јордан Х. К. - Џинот“ претходно ќе настапи на уште еден фестивал во Хрватска. На 1 јули, ансамблот ќе ја изведе претставата „Мушичка“ на Фестивалот на народен театар „Омишаљ-Чавле“ на островот Крк. Во претставата на режисерот Никола Ристов играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на оваа претстава надвор од Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од 30 јуни до 7 јули, Велешкиот театар „Јордан Х.К. Џинот“ ќе гостува на два театарски фестивали во Хрватска. На 1 јуни на Фестивалот на народен театар „Омишаљ-Чавле“ на островот Крк, ќе ја одигра претставата „Мушичка“ во режија на Никола Ристов. Во оваа претстава играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на претставата надвор од Македонија. На 6 јули, пак, со претставата „Во самотијата на памучните полиња“ од Бернар Мари Колтес, во режија на Деан Дамјановски, Театарот ќе настапи во официјалната конкуренција за Гран при наградата на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Златен Лав“ во Умаг. Во претставата настапуваат актерите Васил Зафирчев и Зоран Љутков. Ова е само уште едно гостување после успешните настапи со оваа претстава на фестивалите во Италија, Сардинија, САД, Албанија и Русија.
| | веќе видена | слични

Велешките театарџии ќе патуваат на два фестивали во Хрватска, најавува уметничкиот директор на театарот "Џинот", актерот Васил Зафирчев. Гостувањето започнува на први јуни со настапи на Фестивалот на народен театар Омишаљ-Чавле" на островот Крк. Таму ќе се игра претставата Мушичка" во режија на Никола Ристов. Во претставата играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на претставата надвор од Македонија. На 6 јули велешани ќе се селат во Умаг, Истра, со претстава во која играат Зафирчев и Зоран Љутков. "Со претставата Во самотијата на памучните полиња" од Бернар Мари Колтес, во режија на Деан Дамјановски, театарот ќе игра во официјалната конкуренција за Гран при наградата на Меѓународниот фестивал на камерен театар Златен лав"", вели Зафирчев, потсетувајќи дека ова е само уште едно гостување по успешните настапи со оваа претстава на фестивалите во Италија, Сардинија, САД, Албанија и Русија.
| | веќе видена | слични

Претставата „Мушичка” во режија на Никола Ристов на велешкиот театар в петок ќе гостува на Фестивалот на народен театар „Омишаљ-Чавле” на островот Крк. Во постановката играат Зоран Љутков, Јордан Витанов, Зорица Панчиќ, Едмонд Сотир, Слободанка Чичевска и Кирил Гравчев. Ова е прво гостување на претставата надвор од Македонија. На 6 јули, пак, со претставата „Во самотијата на памучните полиња” од Бернар Мари Колтес, во режија на Деан Дамјановски, театарот ќе настапи во официјалната конкуренција на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Златен Лав” во Умаг. Поставката се играше и во Италија, САД, Албанија, Русија, а во неа играат Васил Зафирчев и Зоран Љутков.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Зафирчев и Љутков ќе се борат за „Златен лав“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: