НБА: Шампионот Кливленд ќе игра во големото финале против Голден Стејт


4 копии

Бостон – Актуелниот шампион во НБА лига Кливленд се избори за нов настап во „големото“ финале на најквалитетната светска кошаркарска лига. Тимот на Кливленд ноќеска на гостувањето во Бостон славеше триумф со 135:102 и со конечни 4-1 во победи го доби финалето на Источната конференција. Леброн Џејмс постигна 35 поени, а Кајри Ирвинг 24 кај победничката екипа, додека за Бостон најпрецизен беше Ејвери Бредли со 23 поени. Така трета сезона по ред во финалето на НБА лигата ќе играат Кливленд и Голден Стејт. Двата тима на доминантен начин стигнаа и оваа сезона до финалето. Кливленд имаше серија од 12 победи и само 1 пораз во во плеј-офот, додека Голден Стејт оствари 12 победи без ниту еден пораз. Финалната серија која се игра во четири добиени натпревари по принципот 2-2-1-1-1, почнува на 1 јуни во четврток, а домаќин на првите два дуела е Голден Стејт.
| | веќе видена | слични

Трета година по ред НБА сезоната ќе заврши со дуелите на Голден Стејт Вориорс и Кливленд Кавалирс. На едната страна се Стеф Кари, Кевин Дурент и Клеј Томпсон, а на другата страна Леброн Џејмс, Кајри Ирвинг и Кевин Лав. Спектакл во кој секој ќе ужива. До финалето и двата тима се прошетаа. Вориорс со неверојатни 12:0, додека Кавалирс изгубија само еден натпревар од Бостон Селтикс. -Самиот факт дека Вориорс влезе во финалето со 12:0 е историска. Тие ги рушат сите рекорди, по асистенции, по шутеви… Поставија некои нови стандарди на кои сега целата лига ќе се прилагодува. Тоа е едноставно импресивно, го анализира хрватскиот кошаркар Дамјан Рудеж, кој игра во Орландо Меџик, ова финале на НБА лигата. Минатата сезона во седмиот натпревар трофејот го освоија Кавалирс, пред две години Вориорс. Според обложувалниците оваа сезона тоа пак би требало да биде Вориорс. -Против Вориорс е неверојатно тешко да се игра. Многу се несебични, имаат арсенал од разновидни шутери, тоа ги прави незапирливи, но мене воодушевија поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва во 3 часот по полноќ почнува 71-то финале во најсилната кошаркарска лига во светот, американската НБА-лига. Финалето, во кое ќе играат Голден Стејт и Кливленд ќе остане запишано во бележниците на НБА, каде првпат во 71-годишната историја на лигата, финалистите ќе играат во трето последователно меѓусебно финале. Тоа ќе биде обележано и со уште една „трилогија“, оти пак во него ќе се сретнат носителите на играта, триото на Голден Стејт, најдобриот тројкаш во финалните дуели со 28 тројки Стеф Кари, шутерот Клеј Томсон и неуморниот борец Дрејмон Грин, згора, од сезонава засилени и со одличниот шутер Кевин Дурант, а наспроти нив е триото на Кливленд, Леброн Џејмс, Кајри Ирвинг и Кевин Лав. Во претходните две финалиња, минатата година Кливленд славеше со 4-3 со пресврт, иако губеше со 3-1, а пред две сезони Голден Стејт победи со 4-2. Сезонава овие два тима победија по еднаш .Финалето се игра кој прв ќе стигне до четири победи по систем 2-2-1-1-1, со евентуален меч повеќе дома на Голден Стејт затоа што го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Куќата на американскиот кошаркар Леброн Џејмс која се наоѓа во Лос Анџелес ноќеска беше мета на расист. На вратата на домот на ѕвездата на Кливленд беше напишано „црнчуги“. "Во пресрет на големото финале од НБА лигата расизмот повторно се појави. Инцидентот покажува дека без оглед на славата што ја уживате, без оглед колку сте познат, тешко е да се биде црн во Америка. Ве навредуваат зад грб, а потоа ви се смеат во лице. Треба уште многу да се направи на ова поле, а ние Афроамериканците уште долго ќе чекаме да се чувствуваме еднакво со белите луѓе" изјави Џејмс. Тој со неговиот Кливленд, во три часот по полноќ против Голден Стејт во Оукленд ја почнуваат одбраната на шампионскиот трофеј.
| | веќе видена | слични
2 копии

На вратата на домот на ѕвездата на Кливленд беше напишано „црнчуги“. - Во пресрет на големото финале од НБА лигата расизмот повторно се појави. Инцидентот покажува дека без оглед на славата што ја уживате, без оглед колку сте познат, тешко е да се биде црн во Америка. Ве навредуваат зад грб, а потоа ви се смеат во лице. Треба уште многу да се направи на ова поле, а ние Афроамериканците уште долго ќе чекаме да се чувствуваме еднакво со белите луѓе, изјави Џејмс. Тој со неговиот Кливленд, во три часот по полноќ против Голден Стејт во Оукленд ја почнуваат одбраната на шампионскиот трофеј. 
| | веќе видена | слични

Во ноќта меѓу четврток и петок, во 3 часот, во Оукленд, Калифорнија, почнува големото НБА-финале меѓу бранителот на титулата Кливленд кавалирс и шампионот од пред две години Голден стејт вориорс. Ова е трето нивно меѓусебно финале по ред.Серијата почнува на теренот на шампионот на Западната конференција поради подобриот скор во регуларната сезона. Двете кипи имаат убедливи 24-1 во плејофот (само Кавс имаат еден пораз од Бостон). Ги имаат најопасните офанзивни тимови во лигата, а за разлика од лани, Голден стејт сезонава се посилни за реконвалесцентот Кевин Дурант. Од друга страна, Леброн Џејмс одигра одлично во плејофот: 32,5 поени, 8 скока и 7 асистенции по натпревар. Неговата игра ќе зависи и од расположението на дефанзивецот на „воините“ Дрејмонд Грин.По позиции ќе бидат интересни дуелите меѓу центрите Заза Пачулија и Тристан Томпсон (Грузиецот имаше повреда на ногата), крилата Дрејмонд Грин против Кевин Лав, ниските крила Кевин Дурант и Леброн Џејмс, „двојките“ Клеј Томпсон и Цеј-Ар Смит, како и бековите ...
| | веќе видена | слични

Kевин Лав, кошаркарот на актуелниот НБА-првак Kливленд, очекува неизвесни и тешки дуели во новото трето по ред големо финале со познатиот противник Голден стејт. Финалната серија кој прв до четири победи Kливленд и Голден стејт ќе ја почната во ноќта помеѓу четвртокот и петокот во Оукленд. А предноста на домашниот терен ја има Голден стејт, кој до оваа нова пресметка со Кливленд во конференциското разигрување стигна без ниту еден пораз за ралика од бранителот на трофејот кој имаше само еден пораз. Лав не се сложува со пишувањата на некои медиуми дека Kливленд е аутсајдер во оваа пресметка. - Смешно е да се каже дека некој е аутсајдер во ова финале. И ние и Голден стејт имаме одлични екипи. Ќе биде многу тешко, н` чекаат долги и исцрпувачки натпревари, но се надевам дека на крајот ние ќе успееме да ја одбраниме титулата - порачува Лав. Kливленд и Голден стејт почнаа да се борат за шампионските прстени пред две години кога победи тимот од Оукленд, а минатата сезона насловот го понесе Kливленд.
| | веќе видена | слични

Во Источната Конференција на НБА да се игра со него или против него има разлика голема колку светот: разликата меѓу победата и поразот. „Кошарката е проста игра: десет играчи играат 48 минути на паркет и на крајот победува Леброн Џејмс“. Оваа извртена фраза на Гери Линекер за фудбалот и Германците служи, за подобро да ја објасни фрустрацијата со која цела Источна Конференција се соочува со бројот 23 на Кливленд Кавалирс до крајот на април, а потоа и екипите од плејофот. „Фрустрирачки е цело време да губиш од иста екипа или од ист човек. Обесхрабрувачки е“, се фрустрираше Пол Џорџ пред еден месец откако Леброн одново го испраши од Плејофот него и неговата Индијана со 4:0 во првото коло. „Играв против сите екипи од Источната Конференција во плејофот освен против две чијшто дрес го носев. Не ме изненадува тоа што сум ги победил сите“, гордо вели Леброн во пресрет на седмото финале на НБА по ред за него. Осум финалиња во 11 години не се видело уште од времето на Бостон Селтик и Бил Расел; една друга епоха и пред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Леброн Џејмс во наредниот период ќе даде се од себе да го предводи Кливленд Кавалирс во големото финале против Голден Стејт и да го освои својот четвртти шампионски трофеј во НБА лигата. Но, пред финалето Леброн Џејмс ги најави следните потези во неговиот живот. – Ќе дојде време да купам некој НБА клуб. Тоа е следно нешто што ќе биде на дневен ред. Морам да останам да го работам тоа што го сакам, а тоа е кошарката. Знам да оценам кој ќе биде во иднина кошаркар, ама не е тоа суштината. Суштината е да знаеш како да направиш хемија во тимот, знам што и какви позитивни промени треба да воведам во клубот кој би го водел и би бил сопственик,- изјави Џејмс. По се изгледа сака да го копира неговиот идол Мајкл Џордан,кој беше играч на Чикаго Булс и потоа на Вашингтн Визардс,а во моментов е сопственик на Шарлот Хорнетс.
| | веќе видена | слични

Во наредните, најмалку две недели, Леброн Џејмс ќе се обиде да дојде до својот четвртти шампионски прстен во НБА лигата. И тоа како предводник на Кливленд Кавалирс во големото финале против Голден Стејт. Но без оглед на епилогот од оваа финална серија која почнува во петок рано наутро во Оукленд, на теренот на Вориорс, „кралот", макар и изненадувачки, ги најави своите следни чекори. „Еден ден ќе бидам сопственик на некоја НБА екипа. Тоа е следното што ќе го направам. Поради што го сакам тоа: Мислма дека тое е 'кул'. Ќе останам во игра и ќе можам да поставувам луѓе на важни места. Отсекогаш сум сакал да работам, да видам какви промени можат да направат"- рече Џејмс. Претходно, во неколку ситуации најдоминантниот играч на денешнината истакна дека Мајкл Џордан е неговата инсиерација. А токму некогашниот играч на Чикаго Булс, и потоа на Вашингтн Визардс, е сопственик на еден тим во НБА – Шарлот Хорнетс.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 229 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 205 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 124 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБА: Шампионот Кливленд ќе игра во големото финале против Голден Стејт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: