„Пиво фест“ по 9-ти пат

2 копии

Прилеп наголемо се подготвува за 9-ти по ред „Пиво фест“, започна поставувањето на штандовите во центарот на градот. Оваа манифестација која полека станува еден од најпрепознатливите македонски брендови ќе се одржи од 14. до 17. јули. Љубителите на ладното пиво и препознатливата прилепска скара годинава ќе можат да уживаат на некој од 32-та штандови кои ќе бидат распределени во центарот на градот на површина од околу 6.000 метри квадратни. Се очекува годинава да бидат урнати рекордите во посетеност на градот по ланскиот настап на мегаѕвездата Цеца, така што годинава организаторите очекуваат над 300 илјади посетители. Хотелските капацитети и приватниот сместување во Прилеп се комплетно резервирани, а бидејќи се очекува во Прилеп да пристигнат над 20 илјади возила од цела Македонија, централното градско подрачје ќе биде претворено во паркинг. За добра забава на фестивалот ќе погрижат голем број наши музички ѕвезди како што се Ламбе Алабакоски, Елена Ристеска, Влатко Илиески, Гоце Арнаудов, Елена Велеска, ...
| | веќе видена | слични

Започнува прилепскиот Пиво фест. Од вечерва љубителите на пивото, скарата и добрата музика ќе уживаат во деветтиот по ред фестивал на пивото. На површина од 20.200 метри квадратни штандови ќе постават неколку реномирани пиварници од земјава и странство, а скарата и годинава ќе ја прават искусни и докажани мајстори. Лани во четирите вечери се испиле 239 тони пиво и се изеле 123 тони скара. Прилепчани годинава очекуваат да бидат урнати тие рекорди како и рекордот на посетеност кој лани изнесуваше 300 000 луѓе. Покрај пивото за забавата ќе се погрижат голем број ѕвезди. Вечерва гостите ќе уживаат во музиката на Фолтин, Супер Хикс, Ред фајв поинт од Словенија, Џоук од Франција. Утре настапуваат Д Парпл Цепелин, Кросроуд Блуз Бенд и Ван Гог. Саботата е резервирана за Елена Велеска, Благица Павловска, Гоце Арнаудов, Харис Џиновиќ, во недела покрај главната ѕвезда на годинешниот Пиво Фест Здравко Чолиќ ќе пеат и Влатко Лозановски, Елена Ристевска, Ламбе Алабаковски. /Е.Ј.
| | веќе видена | слични

Скарите се распалени, пивото се лади а во тек се завршните дотерувања на штандовите за вечерашното свечено отворање на 9-тиот Фестивал на пивото и скарата "Пивофест 2011". Оваа со доста трпение и организација избрендирана како најмасовна манифестација во Македонија и меѓуѕ трите по посетеност на Балканот и оваа година со понудата се очекува да ги сруши лани поставените рекорди-најавуваат Кате Китанов портпарол на Општина Прилеп и Маја Ветакоска од Центарот за граѓанска иницијатива: - Градот е целосно подготвен. Сите капацитети во Прилеп се пополнети, а според информациите и во соседно Крушево сите капацитети се резервирани. На простор од 4.886 м2 во центарот на градот ќе има 33 штандови. На 9-тиот Пивофест ќе учествуваат:прилепската пиварница, скопската пивара, дистрибутерот "Лозар Пелистерка", дистрибутерите на "Никшичко" и на "Лашко пиво,", и како новина оваа година дистрибутерите на германското пиво "Пауланер" и ирското пиво "Марфис". Првата фестивалска вечер ќе настапат словенечката група ,,Ред фајв ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска почнува 9-от Фестивал на пивото вo Прилеп. На површина од 4.000 метри квадратни се поставени штандовите, кои посетителите ќе ги пречекаат со пиво и скара. Годинава се очекува оваа манифестација да ја посетат илјадници гости од земјава и од странство. Градските власти информираат дека хотелските капацитети и приватното сместување во градот се пополнети и дека безбедноста е на високо ниво. Обезбедени се паркинг места и се апелира прилепчани да не паркираат во централното подрачје. „Прилеп е комплетно спремен за отпочнување на 9-от фестивал на пиво „Пиво фест“ Прилеп 2011. година. Спремни сме да ги пречекаме сите гости кои ќе бидат присутни овие неколку дена, додека трае Фестивалот. Спремни сме да понудиме максимална забава, максимална безбедност во сообраќајот, до јавниот ред и мир, хигиена на највисоко ниво како град и се она што е пропратно со вакви големи фестивали - Спремни сме да го направиме најубавиот, најорганизираниот и најмасовниот фестивал во Македонија и на Балканот“, изјави Марјан ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради зголемениот интерес за присуство на Фестивалот „Пиво фест“ во Прилеп, МЖ Транспорт АД – Скопје ќе пушти во сообраќај вонреден воз на релацијата Прилеп – Битола за патниците кои сакаат да патуваат кон Битола во ноќните часови. Возот е со време на тргнување од Прилеп во 1:20 часот по полноќ, а во Битола ќе пристигнува во 1:54 часот. Овој вонреден воз ќе сообраќа само во недела и понеделник (17 и 18 јули). Инаку, во деновите на „Пиво фест“, од Битола до Прилеп и обратно ќе сообраќаат сите редовни возови кои се движат на релацијата Скопје – Битола – Скопје. Цената на повратен билет на релацијата Битола – Прилеп – Битола изнесува 105 денари. Вонреден воз за време на Пиво фест ќе сообраќа и на релација Скопје - Прилеп - Скопје
| | веќе видена | слични

Во деновите додека се одржува фестивалот ќе има посебен сообраќаен режим, а од „Македонски железници“ воведуваат нови линии од Скопје до Прилеп Со настапот на словенечкиот рок-состав „Ред фај поинт стар“ и на француската експериментална рок-дружина „Џоук“, како и на домашните „Фолтин“ и „Суперхикс“, вечерва, во Прилеп почнува деветтото издание на фестивалот на пивото, кој ќе трае до 17 јули. Од општината велат дека се подготвени да ги пречекаат гостите на најзначајната прилепска манифестација, која стана вистински македонски бренд. За полесно да стигнат до штандовите, ќе се грижат девојки и момчиња облечени во народни носии. Од вечерва, па сé до недела на 33 штанда лоцирани во центарот на градот, на простор од околу 5.000 квадратни метри, ќе се точат „прилепско“, „скопско“, „лашко“, „никшичко“, „пауланер“, ирското „марфис“, „карлсберг“, „туборг“, „хајнекен“, а посетителите ќе имаат можност да ја вкусат и надалеку познатата прилепска скара. Во деновите додека се одржува фестивалот ќе има посебен сообраќаен ...
| | веќе видена | слични

Деветиот по ред фестивал на пивото и добрата забава “Прилеп пиво фест” почнува денеска и ќе трае до 17 јули во центарот на Прилеп. На првиот фестивалски ден со почеток во 20 часот како специјални гости се најавени словенечкиот рок-ска состав “Ред фајв поинт стар” и француската експериментална дружина “Џоук” кои во моментот се на европска турнеја насловена „Dark regeneration“. Осумчелниот состав од Париз кој изведува фузија од панк, рага, рокенрол, хип-хоп со енергична брас секција и диџеј скречови, ќе има уште неколку настапи низ Штип, Струга, Битола и Скопје. А за дополнително загревање на атмосферата ќе се погрижат домашните состави битолчаните “Фолтин” и ска-реге дружината “Суперхикс”. Втората вечер на Прилеп пиво-фест ќе биде збогатенa со настапите на македонските рок-бендови “Прпл цепелин” и “Кросроuд блуз бенд”, а како специјални гости се најавени белградскиот рок-ѕвезди “Ван Гог”. Следниот ден 16 јули ќе биде посветен на фолк-музиката и најавени се настапи на македонските фолк-ѕвезди Гоце ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Прилеп, 14 јули – Вечерва почнува деветото издание на Фестивалот на пивото во Прилеп, каде на површина од 4.000 метри квадратни се поставени штандовите на пиварниците и на угостителите кои посетителите ќе ги пречекаат со пиво и скара. „Фестивалот веќе стана голема традиционална забава и еден од најголемите од ваков вид на овие простори. Се е подготвено за почетокот на Фестивалот“, изјави градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески. Локалната самоуправа е организатор на манифестацијата, која се очекува годинава да ја посетат илјадници гости од земјава и од странство. Сместувачките капацитети во градот се пополнети, а безбедноста е на високо ниво. Обезбедени се паркинг места и се апелира прилепчани да не паркираат во централното подрачје. Сите четири фестивалски вечери за посетителите ќе има забава. Од локалната самоупорава најавуваат настап на повеќе македонски и балкански музички ѕвезди и уривање на ланските рекорди во посетеност и во испиено пиво. Групи од Македонија, Србија и од Словенија ќе ги забавуваат ...
| | веќе видена | слични

Под Маркови кули во тек се завршните подготовки за деветтиот по ред „Пиво фест”. Од утре до 17. Јули, Прилеп ќе биде домаќин на годинашново издание на фестивалот на пивото. Организатор е Здружението „Центар за граѓанска иницијатива-Прилеп”. На „Пиво фест” ќе бидат дегустирани повеќе видови пиво од две македонски пиварници и странски пива од повеќе овластени дистрибутери. Меѓу дваесетината брендови ќе бидат понудени и: Златен Даб, Крали Марко, Калсберг, Туборг, Горско, Скопско, Амстел, Хјнекен, Каменица, Стела Артоа, Јелен, Старо Прамен, Бекс и Марфис. Сето тоа ќе биде збогатено со понуда на специјалитети на скара од повеќе реномирани мајстори. Штандови ќе бидат поставени на површина од 20 илјади м2. Локациите ќе бидат на булеварот „Гоце Делчев“, просторот на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ и слободниот простор во форма на лак околу споменикот, како и делот пред Центарот за култура „Марко Цепенков“. На дегустацијата на пиво и храна ќе се придружи и музичката програма. Според програмата, од четврток до ...
| | веќе видена | слични
6 копии

МЖ Транспорт ќе пушти во употреба вонреден воз на релацијата Скопје - Прилеп и обратно поради зголемениот интерес за присуство на прилепскиот фестивал Пиво фест. Возот од Скопје ќе тргнува во 11 часот во сабота и во недела, (16 и 17 јули). Во Велес ќе пристигне во 11:42, во Богомила во 12:33, а во Прилеп во 13 часот. Од Прилеп кон Скопје возот ќе сообраќа во недела и понеделник (17 и 18 јули) со време на тргнување од Прилеп во 1:30 часот по полноќ. Во Богомила возот ќе пристигне во 2:07, во Велес во 2:48, а во Скопје 3:40 часот. Цената на повратен билет на релацијата Скопје - Прилеп - Скопје изнесува 265 денари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 263 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Пиво фест“ по 9-ти пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: