Повредени 39 лица на кубански карневал при експлозија на огномет


3 копии

При експлозија на огномет за време на популарниот кубански карневал Парандас повредени се 39 лица, меѓу кои има шест деца на возраст од 11 до 15 години. - Несреќниот случај со огнометот се случи синоќа во градот Ремедиос, соопштија локалните власти. Меѓу повредените има и лица кои се наоѓаат во критична состојба. Истрагата е во тек со цел да се открие причината за инцидентот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Силна експлозија одекна денеска во близина на полициска станица во јужниот турски град Адана. При експлозијата, што се случила околу 19.10 часот по локално време (17.10 по средноевропско време), нема жртви. Според турскиот весник „Милиет“, експлозијата била предизвикана од од т.н. звучна бомба, која ја фрлиле „две лица на возраст од околу 13 години со маски на лицата“, кои веднаш побегнале. Веднаш по експлозијата, на местото на настанот пристигнале полициски екипи, кои утврдиле дека таа е предизвикана од звучна бомба. Од експлозијата се искршени прозорците на една куќа. - Претпоставуваме дека станува збор за рачно изработена бомба. Истрагата продолжува, изјави шефот на полицијата во Адана, Селами Јилдиз за агенцијата Анадолија. Во тек е потрага на турската полиција по лицата кои ја фрлиле бомбата.
| | веќе видена | слични
6 копии

Турските медиуми јавија дека силна експлозија се случила недалеку од полициската станица на југот од Турција, во градот Адани, во провинцијата Сејхан. Нема повредени во експлозијата, а причината засега е непозната. Во последните неколку години Турција ја погоди бран напади во режија на курдските бунтовници и припадници на терористичката група Исламска држава, во кои животот го загубија стотина лица.
| | веќе видена | слични
5 копии

Бројот на загинати во експлозија од огномет за време на традиционален фестивал во кубанскиот град Ремедиос достигна 39 лица, а дваесет и двајца се повредени меѓу кои шест деца на возраст меѓу 11 и 15 години. Според податоците на локалните средства за јавно информирање, неколкумина од повредените се здобиле со многу тешки повреди, други со помалку сериозни и трети се во критична состојба. Фестивалот „Паранадас” во централниот град Ремедиос на северниот брег на островот се одржува на 24 декември и привлекува илјадници Кубанци и туристи. Причината за експлозијата се истражува. https://tvnz-a.akamaihd.net/963482464001/201712/2532/963482464001_5692828734001_5692829089001.mp4
| | веќе видена | слични

Експлозијата  се случи синоќа во градот Ремедиос - соопштија локалните власти. Меѓу повредените има и лица кои се наоѓаат во критична состојба. Истрагата е во тек со цел да се открие причината за инцидентот.
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повредени 39 лица на кубански карневал при експлозија на огномет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: