ПОТТИК ЗА ПРАВДА И МНОГУ ЉУБОВ НА ОФФЕСТ: Одлични концерти на „Бела Чао“ и Жизела Жоао


Речиси два часа во Македонскиот народен театар, „Бела Чао“ пренесуваше слободарски пораки, но и потсетување на вредностите, мирот, толеранцијата и љубовта која често се забораваат меѓу граѓанското општество. Песните кои ги изведоа не само што денес ја задржале својата нагласена моќ туку во себе носат и нов императив во глобализираниот свет Втората фестивалска вечер на фестивалот за музика од светот „Оффест“ започна со енергично и динамично темно на гостите од италија „Бела Чао“, кои преку изведбата на нивните револуционерни песни ви го всадуваат чувството за борба, бунтовност и желба за правда. Составот „Бела Чао“ го сочинуваат нивниот водич/фронтмен Рикардо Теси на хармоника, три одлични вокалистки (Лусила Галеази, Елена Леда, Луиса Котифогли), Џиџи Биолкати на перкусии, на гитара Маурицио Гери и вокал и гитара Алесио Лега. Речиси два часа во Македонскиот народен театар, „Бела Чао“ пренесуваше слободарски пораки, но и потсетување на вредностите, мирот, толеранцијата и љубовта која често се забораваат меѓу ...
| | веќе видена | слични

На сцената на Македонскиот народен театар на втората вечер на 16. издание на Оф-фест во рамките на програмата ечеше традиционална италијанска музика со револуционерен елан од циклусот „Бела чао“. Истата вечер настапи и симпатичната и романтична фадо-вокалистка Жизела Жоао, додека на првата вечер настапија балканските претставници на традиционалниот мелос – Дамир Имамовиќ и македонската група „Љубојна“. Иако циклусот „Бела чао“ е попознат по својот револуционерен набој, сепак програмата на нивниот концерт е исполнета со низа љубовни, комични и социјално ангажирани песни. Станува збор за ново толкување и изведба на традицијата, поткрепено со аранжманите на Теси, но и со изведувачките перформанси на сите членови на ансамблот. Фасцинантно чувство се појавува на крајот од концертот кога овој извонреден ансамбл заедно со публиката во еден глас ја пеат нумерата „Бела чао“. Во рамките на втората вечер настапи и младата португалска фадо-ѕвезда со извонреден глас, прекрасен стас и романтична душа – Жизела Жоао. Првата ...
| | веќе видена | слични

Вчера во Дансинг салата на Младинскиот културен центар беа виолинистката и пејачка од северна Естонија Марја Нут, како и авангардниот корејски бенд „Блек Стринг“, додека полноќниот термин беше резервиран за данското ди-џеј дуо „Ден Сорте Сколе“ во Станица 26 Со музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија. Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Со музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија. Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на новиот албум на Ајисоба. Публиката ќе слушне како звучат мавританските инструменти ардин и тидинит со ѕвездата од Сахара, Нура Минт Сејмали. Инспириран од вонвременскиот репертоар на маварските гриоти, посебна каста поети и историчари, бендот на Сејмали ...
| | веќе видена | слични

Четиридневниот фестивал „Оффест“ вечерва финишира со африканските музичари Кинг Ајисоба и Нура Минт Сејмали . Тие во денсинг-салата на МКЦ од 20:30 часот на посетителите треба да им обезбедат ноќ за танцување, хип-лајф и психоделичен африкански блуз. Последниот фестивалски ден започнува од 19 часот со проекција на документарниот филм „ Every song has its name “ на продуцентот, режисер, едукатор и музичар, Пол Чендлер . Проекцијата ќе биде во киното „Фросина“. По филмот, харизматичниот Кинг Ајисоба треба да ја претстави „старата империјата на Гана и глобалниот експрес на 21-от век“. Односно, ритмите кои го создадоа минатото заедно со ритмите на сегашноста, соединети во едно со Кинг Ајисоба. За заокружување на „Оффест“ ќе се погрижи музичката кралица од Мавританија, Нојра Минт Сејмали . Инспирирајќи се од репертоарот на маварските гриоти, која е посебна каста на поети и историчари, нејзиниот бенд предизвикува песочна бура од хипнотички ритми кои спојуваат традиционални мавритански инструменти, како ардин и ...
| | веќе видена | слични

Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави  екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со  специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на новиот албум на Ајисоба. Публиката ќе слушне како звучат мавританските инструменти ардин и тидинит со ѕвездата од Сахара, Нура Минт Сејмали. Инспириран од вонвременскиот репертоар на маварските гриоти, посебна каста поети и историчари, бендот на Сејмали предизивкува бура од хипнотички ритми и психоделичен рок бенд. Годинашното  издание на ОФФест почна во четвртокот со извонредниот Дамир Имамовиќ од Босна, најпознатиот изведувач на севдах, по кој „Љубојна“ го промовираше новиот, деветти албум, ...
| | веќе видена | слични

Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex", кој е продуцент на новиот албум на АјисобаСо музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија.Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај", посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали.Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и ...
| | веќе видена | слични

Вечерва продолжува 16 издание на Офф фест, каде со свој концерт ќе се претстават виолинистката и пејачка од Естонија, Марја Нут, и корејската група Блек Стринг. Утревечер пак ќе настапат диџејско дуо „Ден сорте соколе“ од Данска и Кинг Ајисоба од Гана.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОТТИК ЗА ПРАВДА И МНОГУ ЉУБОВ НА ОФФЕСТ: Одлични концерти на „Бела Чао“ и Жизела Жоао

Од:
До кого (е-маил):
Порака: