Премиера на Дон Жуан од Молиер во Битолскиот народен театар


Претставата "Дон Жуан" на Молиер, во режија на Андреј Цветановски, вечерва премиерно ќе ја изведе ансамблот на Битолскиот народен театар . Ова е вторпат како Цветановски работи со актерите од Битолскиот театар. "Во Битола научив што е театар и затоа ми е драго што повторно режирам тука, овој пат со млада актерска екипа. Новина во овој проект е тоа што работиме класика, која е многу битна за секој репертоар, а битолскиот театар секогаш го актуализира прашањето за еден железен репертоар, кој е многу битен за квалитетна публика", истакна режисерот Цветановски. Според него на сите ни е потребен Дон Жуан како дух затоа што, како што рече, с? повеќе животот го живееме за другите, а с? помалку за себе. Најголемата одлика на Дон Жуан, рече, е тоа што животот го живее за себе. Во преставаат играат актерите: Дамјан Цветановски во улогата на Дон Жуан, Сергеј Димовски, Борис Чоревски, Викторија Степановска-Јанкуловска, Борче Ѓаковски, Сандра Грибовска, Петар Спировски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во претставата настапуваат актерите Никола Пројчевски и Сандра Грибовска, музиката е на групата „Фолтин“, сценографијата ја изработи Валентин Светозарев, додека костимите се на Благој Мицевски. Од театарот најавуваат динамична претстава која фрла нова светлина на театарските приказни. „ Оваа претстава на публиката ќе и овозможи да ѕирнат во оној дел што го викаме - што се случува зад завесите, или што се случува во работењето на еден проект на она што обично не го гледаме“ - рече уметничкиот директор Благој Мицевски. „Хибнер е автор кој успева театарските приказни да ги поедностави и да покаже дека театарџиите насекаде во светот се доволно слични“, изјави режисерот Димче Николовски. На 24 мај дел од екипата на битолскиот театар заминува во Канада, каде што на 26 мај пред публиката во Торонто ќе ја постави претставата „Без паника“.
| | веќе видена | слични
7 копии

Шестата премиера, претставата "Грета од Фауст" од Луц Хибнер, во режија на Димче Николовск вечерва ќе биде изведена на новата сцена на Народниот театар - Битола . Во претставата ќе настапат актерите Никола Пројчевски и Сандра Грибовска, музиката е на групата "Фолтин", сценографијата ја изработи Валентин Светозарев, а костимите се на Благој Мицевски. "Хибнер е автор кој успева театарските приказни да ги поедностави и да покаже дека театарџиите насекаде во светот се доволно слични", изјави режисерот Николовски во пресрет на вечерашната премиера во Битола, која воедно претставува негов прв режисерски проект во овој град. По завршувањето на премиерата, битолските актери ќе се подготвуваат за настап во Канада каде на 26 мај ќе ја изведат претставата "Без паника".
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на Народен театар Битола од 22 до 28 мај... На репертоарот на Народен театар-Битола се следниве претстави: 22.05.2017 (понеделник) 20.00 часот „Доктор Фауст„ автор: Кристофер Марлоу и авторски текстови на режисерот, драматургот и актерите режија: Андраш Урбан 23.05.2017 (вторник) 20.00 часот „Доктор Фауст“ автор: Кристофер Марлоу и авторски текстови на режисерот, драматургот и актерите режија: Андраш Урбан 25.05.2017 (четврток) 20.00 часот „Смислата на животот„ автор: Идо Нетанјаху режија: Благој Мицевски 26.05.2017( петок) Гостување во Торонто –Канада „Без паника„ автор: Мика Мулуахо режија: Благој Мицевски 27.05.2017 (сабота) 20.00 часот „Смислата на животот„ автор: Идо Нетанјаху режија: Благој Мицевски
| | веќе видена | слични

Во Битолскиот народен театар на 26 мај ќе гостува во „Модивал театарот“ во Торонто со претставата „Без паника“, а за Охридско лето се подготвува големиот сценски спектакл „Сон на летната ноќ“ од Шекспир во кој ќе играат седумнаесет актери. Во Битолскиот народен театар завршија подготовките на шестата премиера од годинешниот репертоар со пиесата „Грета од Фауст“ на Луц Хибнер. Во оваа камерна претстава, режијата е на Димче Николовски, а играат битолските актери Никола Пројчевски и Сандра Грибовска. - Оваа претстава на публиката ќе и овозможи да ѕирнат во оној дел што го викаме- што се случува зад завесите, или што се случува во работењето на еден проект на она што обично не го гледаме- рече уметничкиот директор Благој Мицевски. - Луц Хибнер е многу интересен автор што успева, сите театарски приказни кои што си ги раскажуваме, да ги обопшти и да му покаже на светот дека театарџиите на секаде се можеби не исти, но доволно слични- рече режисерот Димче Николовски. На денешниот прес, беше речено дека Битолскиот ...
| | веќе видена | слични

Шестата по ред премиера за оваа година, Битолскиот народен театар ја најави за оваа недела. Станува збор за претставата „Грета од Фауст“, во која играат Никола Пројчевски и Сандра Грибовска. Во сопствена продукција, битолскиот народен театар за в’недела ја најавува шестата премиера за оваа година. На новата сцена ќе биде одиграна претстава „Грета од Фауст“, чиј автор е Луц Хибнер. Во претставата играат Никола Пројчевски и Сандра Грибовска, музиката е на групата Фолтин, сценографијата на Валентин Светозарев, а костимите на Благој Мицевски. За прв пат во битолскиот театар во улога на режисер се појавува битолчанецот Димче Николовски, кој е вработен во Драмскиот театар во Скопје. На 24 мај дел од екипата на битолскиот театар заминува во Канада, каде што на 26 мај ќе биде изиграна претставата Без паника. Следен ангажман на театарот е учеството на фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, каде по 4-те одгледани претстави селекторот Петар Темелковски ја избра претставата „Злосторство и казна“, која ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на Фејсбук го коментираше бегството на екс премиерот и почесен претседател на партијата, Никола ...
сите 312 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 79 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 312 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиера на Дон Жуан од Молиер во Битолскиот народен театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: