Шок од Загреб: „Арена“ недостапна за средбите од ЕП!

На само четири дена пред премиерниот меч од ЕП 2018 на македонската репрезентација против Словенија, од Хрватска стигнуваат шокантни информации дека салата „Арена“ ќе биде затворена за сите ракометни фанови на овој шампионат. Иако најголемата сала во Загреб од самиот старт беше најавена како домаќин на натпреварите во хрватскиот главен град,компанијата Ингра што ја изгради „Арена“ се реши на ваков чекор поради страв од неисплатени обврски од страна на Град Загреб и Владата на Хрватска. Договорот е градот и Владата заеднички да плаќаат наем на „Арена“, но одолговлекувањето во исплатите е причина Ингра да се реши на ваков чекор. „Неопходно е Владата и Град Загреб да ги потврдат исплатите. Сепак, според нашите сознанија некој во Владата смета дека треба да се плати многу помалку, па ја испратил пресметката на повторна проверка. Само што таа проверка трае шест месеци. Поучени од претходното искуство, кога по СП во ракомет ни останаа должни 1,4 милиони куни кои никогаш не ни ги платија, се решивме на ваков чекор ...
| | веќе видена | слични

Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија вечерва со натпреварот против Словенија од 19:30 часот во Загребска Арена, го почнува настапот на своето петто Европско Првенство. По одработените два тренинзи во Загреб, нашите репрезентативци се чувствуваат подготвени за предизвикот кој ги очекува. Селекторот Раул Гонзалез во Хрватска допатува со 19 ракометари, а синоќа ги одреди 16-те кои ќе настапат на првата средба: Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски, Аце Јоновски Крила: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски Кружни напаѓачи: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски Последниот натпревар против селекцијата на Словенија, нашата репрезентација го одигра пред точно една година, кога во средбата од групната фаза на Светското Првенство во Франција, Словенија славеше со 29-22. Последниот меѓусебен дуел на овие две селекции на Европските Првенства се случи ...
| | веќе видена | слични

Македонија го стартува Европското првенство во Хрватска денеска во 19.30 часот, кога не чека вистински тест против третопласираната репрезентација од претходното Светско првенство, Словенија. Противникот дефинитивно е моќен, но селекторот Раул Гонзалес и репрезентативците знаат дека во нашата група, во која се и Германија и Црна Гора нема лесен противник, иако три репрезентации одат понатаму. Македонија одработи два тренинзи во загрепската „Арена“, а Гонзалес ги избра 16-те ракометари кои треба да ги одмерат силите со тимот на Веселин Вујовиќ. Пред нашиот меч, Германија и Црна Гора го отвараат натпреварувањето во Б-групата со меч од 17.15 часот. МАКЕДОНИЈА Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски, Аце Јоновски Крила: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски Кружни напаѓачи: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски
| | веќе видена | слични
4 копии

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалез ги одреди 16-те играчи на кои ќе смета на утрешниот дуел со Словенија. Од 19-те играчи кои се наоѓаат во Хрватска отпаднаа: Златко Даскаловски, Гоце Ојлески и Велко Маркоски. Состав на Македонија: Борко Ристовски и Никола Митревски, Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски, Филип Лазаров, Немања Прибак, Филип Талески, Филип Кузмановски, Филип Миркуловски, Кире Лазаров, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Никола Маркоски и Жарко Пешевски. Натпреварот Македонија - Словенија се игра утре во Загреб од 19:30 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез вечерва одреди кои 16 ракометари ќе играат против Словенија, а кои ќе останат на трибините. Селекторот ќе игра со едно лево крило против Словенија, помалку изненадувачки Гоце Ојлески не се најде на списокот со кој Македонија ќе го почне Европското првенство. Покрај него селекторот нема да смета ниту на голманот Златко Даскаловски и Велко Марковски. Составот на Македонија за дуелот со Словенија: Борко Ристовски, Никола Митревски, Кирил Лазаров (капитен), Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски, Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски, Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски и Аце Јоновски. Македонија попладнево со почеток од 19.30 против Словенија го почнува настапот на Европското првенство. Related
| | веќе видена | слични

Од 19-те играчи кои се наоѓаат во Хрватска отпаднаа: Златко Даскаловски, Гоце Ојлески и Велко Маркоски. Состав на Македонија: Борко Ристовски и Никола Митревски, Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски, Филип Лазаров, Немања Прибак, Филип Талески, Филип Кузмановски, Филип Миркуловски, Кире Лазаров, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Никола Маркоски и Жарко Пешевски. Натпреварот Македонија - Словенија се игра утре во Загреб од 19:30 часот. /МИА
| | веќе видена | слични

По долго размислување, селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез го одреди списокот на ракомтари кои утре ќе ги одмерат силите со Словенија на стартот на ЕП. Шпанскиот стратег нема да смета на услугите на Отпаднаа: Златко Даскалоски, Велко Маркоски и Гоце Ојлески. СОСТАВ НА МАКЕДОНИЈА ГОЛМАНИ: Борко Ристовски, Никола Митревски КРИЛА: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски. БЕКОВИ: Филип Миркуловски, Кирил Лазаров, Немања Прибак, Филип Лазаров, Филип Талески, Филип Кузмановски, Мартин Велковски, Аце Јоновски. ПИКЕРИ: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски. Натпреварот меѓу Македонија и Словенија се игра со почеток во 19:30 часот.
| | веќе видена | слични

Од Загреб за „Дерби“ Александар Табаковски Македонскиот селектор Раул Гонзалес вечерва ги потврди шеснаесетте ракометари кои ќе бидат во комбинација за отворањето на Европското првенство во Хрватска, на кое противник на Македонија е селекцијата на Словенија. Шпанскиот стручњак реши на трибините да ги остави Гоце Ојлески, Веле Маркоски и голманот Златко Даскаловски, што значи дека Македонија ќе располага само со едно лево крило. Состав на Македонија за дуелот со Словенија (сабота 19:30) Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски Бекови: Кире Лазаров, Филип Миркуловски, Ацо Јоновски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски Крила: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски Пикери: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски
| | веќе видена | слични

Европското првенство во ракомет кое започнува денес со мечевите во групите А и Б, ќе се игра и во Загреб, односно во арената во хрватскиот главен град. Ова информација е потврдена доцна синоќа по состанокот на преставниците на хрватската влада и управата на „Ингра“. Пробленот со (не)одржувањето на ЕП во Загреб настана поради големиот долг кој Загрепскиот холдинг го имал кон „Ингра“, компанија која ја изгради „Арена“. Од „Ингра“ истанкнаа дека Холдингот и должи 3,3 милиони евра на име на закуп. „Од Холдингот истакнаа дека во петок ќе го уплатат бараниот износ од 3,3 милиони евра. Со тоа ќе бидат решени сите побарувања кои ги имаме. Арената ќе биде отворена и сите заедно ќе го дочекаме почетокот на Европското ракометно првенство“, соопштил претседателот на раководството на „Ингра“, Игор Опенхајм. 13.Европско првенстов во ракомет на програмата е од 12 до 28 јануари, а во Загреб ќе се играат натпреварите во Ц-групата, во која партиципира и Македонија. Македонските ракометари в сабота, во првото коло, за ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ на прес-конференција јавно порача дека нема сила што ќе спречи Европското првенство да се игра во Арената. Последните денови се актуелни медиумските препукувања меѓу сопствениците на најголемата арена во Хрватска и градската управа. Едните велат дека има долгови кон нив и дека нема шанси да ја отворат салата за навивачите. Бандиќ неколку пати изјави дека се е подмирено за денеска “да удри со раката” и дури да се закани. “Сите долгови се платени, Арената ја правевме заедно и не мислам дека некој може да не спречи го одржиме првенството. Да го видам тој јунак што ќе ме избрка од Арена” , изјави Бандиќ. Токму во загрепската сала ќе игра македонската репрезентација која е во група со Германија, Словенија и Црна Гора.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шок од Загреб: „Арена“ недостапна за средбите од ЕП!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: