Груби: Очекуваме објава во Службен весник за новиот спикер


Пратеникот Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска пред Собранието изјави дека се преземени сите административни дејствија за да се овозможи вршење на функцијата на новоизбраниот спикер на Собранието, Талат Џафери. Тој изјави дека се поднесени сите потребни документи за објавување на изборот во Службен весник, по што ќе може да се преземат следните активности. Во врска со заседавањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Кабинетот на претседателот на Собранието, Груби изјави дека претседателот на Собранието е институција, а не просторијата во која ја врши својата функција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Службен весник сепак ќе ја објави одлуката дека Талат Џафери е избран за нов претседател на Собранието, дознава А1он . Одлуката дека е претседател на Собранието се печати вечерва, а ќе се појави во текот на утрешниот ден. Во медиумите се шпекулираше дека ќе има опструкции и од печатницата која за два дена оди во стечај, но сепак, „Графички центар“ одлучиле последниот број кој ќе се печати кај нив да го сработат вечерва по што Службен весник ќе мора да објави нов тендер, во кој ќе се бара печатница.
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ ќе чека Службен весник да ја објави одлуката за избор на Претседател на Собранието па потоа ќе бара средба со Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов за доделување на мандатот, вели генералниот Секретар на партијата Оливер Спасовски. Додава дека моментално не се водат никакви преговори со коалиционите партнери. „Ние очекуваме одлуката да излезе во Службен весник на Р. Македонија и потоа, и СДСМ и Претседателот Зоран Заев се подготвени да седнат да разговараат во однос на доделувањето на мандатот со Претседателот Иванов“, вели Оливер Спасовски, ген. секретар на СДСМ. Од Службен весник на Република Македонија не прецизираат кога ќе излезе новото издание на гласилото. На официјалната интернет страница пишуваат дека согласно позитивните законски прописи, Одлуката за избор ќе се објави во првиот нареден број во почетокот на оваа недела. Инаку Оливер Спасовски вели дека предлогот за министри кој се споменува во јавноста е шпекулација.. Објаснува дека единствено е познато само името на мандатарот.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Во однос на преговорите за Влада прво очекуваме Иванов да го додели мандатот, така како што е потребно да се случи понатаму ќе продолжат преговорите помеѓу политичките партии коишто го сочинуваат парламентарното мнозинство и дури потоа може да разговараме за позиции. Денеска ништо не е извесно освен што е извесно дека мандатор за Владата ќе биде господинот Зоран Заев, претседателот на СДСМ“, вели Спасовски. Во меѓувреме се чека и објавата на одлуката за избор на претседател на Собранието во Службен весник за да се одржи и средба меѓу шефот на државата и лидерите од парламентарното мнозинство. Заев најави дека е подготвен да даде лични гаранции заедно со коалиционите партнер дека ќе се почитува унитарноста на државата и Уставот. Но, СДСМ се сомневаат дека се прават опструкции и на објават на одлуката. Спасовски вели дека одлуката мора да биде објавена уште денеска без тактизирање. Од Службен весник најавија дека одлуката ќе биде објавена во првиот нареден број на почетокот на оваа недела. За ВМРО ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични

Наредба за печатење на новиот број на Службен весник има, но дали ќе се испечати и дали во него ќе биде одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, останува незивесно. Печатењето треба да го спроведе компанијата „Графички центар“, за која пак за два дена има закажано судско рочиште за отворање на стечајна постапка. Дали овие правни компликации ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи за да го пролонгира објавувањето на одлуката. до денот кога Графички ќе замине во стечај, што практично ќе значи дека ќе мора да се бара нова печатница. СДСМ обвини дека ВМРО-ДПМНЕ врши опструкција за објавување на одлуката преку нивниот кадар во Службен весник, директорот Лука Кржалоски. Сигурен сум во тоа дека настојуваат некој од директорите да бидат слуги на режимот, но мора директорот да сфати дека тој не е директор кој цени што треба да се објави“ - вели Оливер Спасовски, СДСМ Извори за телевизија 24 брифираат дека Јавното претпријатие Службен весник денека ќе го прати новиот број за печачатење, но прашање е дали ќе ...
| | веќе видена | слични

Се очекуваше да се случи денеска, но во Службен весник се уште не е објавена одлуката дека Талат Џафери е избран за нов претседател на Собранието ан Македонија. Оттаму информираат дека одлуката ќе биде објавена во првиот нареден број што ќе излезе оваа недела, без да прецизираат кога точно. За СДСМ ова е само уште една во серијата опструкции на процесот за формирање нова Влада. Но штом биде објавена одлуката велат дека го очекуваат мандатот од шефот на државата Иванов , во законскиот рок од 10 дена: „Тоа мора да го направи и Ѓорѓе Иванов да го додели мандатот за составување на Влада. Новиот претседател на Собранието го информираше Иванов дека има легитимно палраментарно мнозинство и Иванов е должен да го почитува Уставот“, соопшти СДСМ. За ВМРО ДПМНЕ изборот на Талат Џафери останува нелегитимен. „Спротивно на волјата на народот, Уставот, законите и Деловникот СДС се обиде нелегално да избере претседател на Собрание на РМ. Нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен ден во неговиот кабинет ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема никаков одговор од Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов на писмото на претседателот на Собранието Талат Џафери за доделување на мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Претседателот се врати од посетата што ја имаше во Турција, но од неговиот кабинет немаат информација за тоа кога би можело да се очекува одговор. Според Уставот, Иванов е должен да одговори во рок од десет дена од денот кога бил информиран дека е формирано ново мнозинство. А се уште не е објавена ниту одлуката на мнозинството за избор на Талат Џафери за нов Претседател на Собранието. Од „Службен весник“ информираат дека согласно Законот, во наредниот број ќе се објави одлуката за избор на нов Претседател. Во меѓувреме, Џафери продолжи со одделни средби со американскиот амбасадор Џес Бејли и францускиот Кристијан Тимоние, со кои разговарал за деблокирање на работата на Собранието и за насилните напади во Собранието, за време на „Крвавиот четврток“. Во СДСМ пак велат дека чекаат по завршување на сите процедури, да почнат ...
| | веќе видена | слични

Собранието ќе заседава откако претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе му го додели мандатот за формирање нова влада на Зоран Заев. Претседателот на законодавниот дом Талат Џафери чека да ја добие таа одлука и програмата на новата влада, па ќе ја закаже првата собраниска седница по неговиот избор, велат од Собранието.А од кабинетот на претседателот на државата чекаат објавување на одлуката за избор на новиот собраниски претседател во Службен весник, по што би почнал да тече рокот од 10 дена за давање на мандатот за формирање нова влада. Минатата недела од Службен весник најавија дека на почетокот на неделава одлуката ќе биде објавена. Денеска тоа сѐ уште не е сторено.Денеска од Службен весник информираат дека барањето за објавување на одлуката за избор на претседател на Собранието на Република Македонија е доставено и ќе биде објавено во првиот нареден број. Печатењето на Службен весник го врши компанијата Графички центар, за која за два дена било закажано судско рочиште за отворање стечајна постапка.СДСМ ...
| | веќе видена | слични

Се чека и на средба меѓу претседателот Ѓорѓе Иванов, претседателот на СДСМ, Зоран Заев и другите лидери од парламентарното мнозинство. Заев најави дека е подготвен да се сретне со претседателот и да даде лично гаранции за зачувување на унитарноста на државата и почитување на Уставот. Од претседателскиот кабинет велат дека се уште не е прецизирано кога оваа средба би се одржала. Од СДСМ порача дека Иванов мора да го додели мандатот за состав на влада. „Формирање нова Влада и спроведување на реформските приоритети е врвен државен интерес и секое постапување против државните интереси е кривично дело казниво со закон. Апелираме до сите да постапуваат разумно и законски, за да се овозможи мирен и сигурен трансфер на власта“, велат од СДСМ. За ВМРО ДПМНЕ изборот на Џафери останува нелегитимен и истакнуваат дека почнува реализацијата на Тиранската платфрома со најавата дека седниците на Собранието ќе се водат и на албански јазик. „Сето ова е надвор од Охридскиот Рамковен договор каде што јасно се наведува дека ...
| | веќе видена | слични

Ништо не е извесено освен дека мандатар за состав на новата влада ќе биде Зоран Заев, изјави денеска пратеникот во Собранието и генерален секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање дали преговорите за новата влада се водат помеѓу Али Ахмети и Заев и дали е извесна неговата позиција (на Спасовски, н.з.) во владата. – Во однос на преговорите за влада, прво очекуваме Иванов да го додели мандатот, а понатаму ќе продолжат преговорите помеѓу политичките партии што го сочинуваат парламентарното мнозинство и дури потоа може да разговараме за позиции – рече Спасовски. Во однос на тоа дали ќе има средба меѓу Заев и претседателот Ѓорге Иванов околу гаранциите за унитарниот карактер на државата, Спасовски рече дека очекуваат одлуката за избор на претседателот на Собранието, Талат Џафери, да излезе во „Службен весник“, а потоа и Заев и СДСМ се подготвени да разговарат со Иванов за доделувањето на мандатот. Прашан дали одолжувањето на објавувањето на одлуката во „Службен весник“ е обид за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груби: Очекуваме објава во Службен весник за новиот спикер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: