Програма на Бит Фест за 30 јуни

2 копии

Битола – Бит Фест го започна летниот ритам на културно живеење , така да продолжува со реализацијата на своите проекти и настани што се зацртани во овогодинешната програма . Од саботата , кога беше свечаното отворање Битола и битолчани пулсираат со ритамот на Бит Фест . Не ретко се случува во една вечер да има и по три настани и сите да се преполни и да се бара седиште повеке . 30 јуни на програмата на Бит Фест се два настани. Во 20,30 часот во Собата на клавирите во Завод и музеј е настанот : Музичко –поетска вечер со Мери Кавкалева –клавир Елена Георгиева –Костадиновиќ –поет Настанот ќе се одржи на 30 јуни четврток со почеток во 20,30 часот во салата на клавирите во Завод и музеј . Програмата се состои од изведување на поетски творби во придружба на пијано . Професор Мери Кавкалевска –Стоилова е познат педагог и музичар не само во нашата земја туку и , туку и надвор .Музичка Академија има завршено во класата на познатиот пијанист Владимир Крпан –(ученик на Артуро Бенедети-Микеланџели) во ...
| | веќе видена | слични

Во Собата на клавирите во Завод и музеј Битола вечерва со почеток во 20.30 часот ќе биде реализирана музичко поетската вечер на која ќе настапат Мери Кавкалева- Стоилова на клавир и поетот Елена Георгиева- Костадиновиќ. Во 22 часот на битолскиот Широк сокак ќе настапат „Sinteticsax Projekt“ од Битола кои се пионери во промоцијата на нов музички правец. Поаѓајки од идеата дека потребно е освежување во музиката , Никола Дее го создава овој проект во кој се прави спој на современите трендови пред се од хитовската музика, презентирана на радио станиците, а сето тоа максимално поддржано од звуците на саксофонот и електричната гитара каде се додаваат интересни примеси на рок, латино и ориентална музика, што всушност е нов музички правец. ОН
| | веќе видена | слични

Во рамките на Битолското културно лето „Бит Фест“ вечерва е предвидена музичко поетска вечер. Концерт ќе одржат Мери Кафкалева - клавир и Елена Георгиева - Костадиновиќ (виолина), во 20:30 часот на локација Завод и Музеј - Битола. Потоа ќе има свирка на битолскиот бенд „ Synthetic sax project“, на локација Широк сокак. Утре 1. Јули од 22 часот концерт на Широк сокак ќе има бендот „Sonic acoustic concert“. За сабота Јана Четелева ќе се претстави на пијано, пред Народниот театар Битола. Од 21 часот ќе има „Вечер на документарни филмови посветени на Битола“, локација Широк сокак. Во истиот термин започнува и Фестивалот „Смотра“ на независната културна Асоцијација 615, а гости се дј-те Saso Recyd, T- Zobe, Danny- L. Битолското културно лето трае до 27- ми август и е во организација на Општина Битола. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 319 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 100 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија. Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 96 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Програма на Бит Фест за 30 јуни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: