Програма на Бит Фест за 30 јуни

2 копии

Битола – Бит Фест го започна летниот ритам на културно живеење , така да продолжува со реализацијата на своите проекти и настани што се зацртани во овогодинешната програма . Од саботата , кога беше свечаното отворање Битола и битолчани пулсираат со ритамот на Бит Фест . Не ретко се случува во една вечер да има и по три настани и сите да се преполни и да се бара седиште повеке . 30 јуни на програмата на Бит Фест се два настани. Во 20,30 часот во Собата на клавирите во Завод и музеј е настанот : Музичко –поетска вечер со Мери Кавкалева –клавир Елена Георгиева –Костадиновиќ –поет Настанот ќе се одржи на 30 јуни четврток со почеток во 20,30 часот во салата на клавирите во Завод и музеј . Програмата се состои од изведување на поетски творби во придружба на пијано . Професор Мери Кавкалевска –Стоилова е познат педагог и музичар не само во нашата земја туку и , туку и надвор .Музичка Академија има завршено во класата на познатиот пијанист Владимир Крпан –(ученик на Артуро Бенедети-Микеланџели) во ...
| | веќе видена | слични

Во Собата на клавирите во Завод и музеј Битола вечерва со почеток во 20.30 часот ќе биде реализирана музичко поетската вечер на која ќе настапат Мери Кавкалева- Стоилова на клавир и поетот Елена Георгиева- Костадиновиќ. Во 22 часот на битолскиот Широк сокак ќе настапат „Sinteticsax Projekt“ од Битола кои се пионери во промоцијата на нов музички правец. Поаѓајки од идеата дека потребно е освежување во музиката , Никола Дее го создава овој проект во кој се прави спој на современите трендови пред се од хитовската музика, презентирана на радио станиците, а сето тоа максимално поддржано од звуците на саксофонот и електричната гитара каде се додаваат интересни примеси на рок, латино и ориентална музика, што всушност е нов музички правец. ОН
| | веќе видена | слични

Во рамките на Битолското културно лето „Бит Фест“ вечерва е предвидена музичко поетска вечер. Концерт ќе одржат Мери Кафкалева - клавир и Елена Георгиева - Костадиновиќ (виолина), во 20:30 часот на локација Завод и Музеј - Битола. Потоа ќе има свирка на битолскиот бенд „ Synthetic sax project“, на локација Широк сокак. Утре 1. Јули од 22 часот концерт на Широк сокак ќе има бендот „Sonic acoustic concert“. За сабота Јана Четелева ќе се претстави на пијано, пред Народниот театар Битола. Од 21 часот ќе има „Вечер на документарни филмови посветени на Битола“, локација Широк сокак. Во истиот термин започнува и Фестивалот „Смотра“ на независната културна Асоцијација 615, а гости се дј-те Saso Recyd, T- Zobe, Danny- L. Битолското културно лето трае до 27- ми август и е во организација на Општина Битола. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 377 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 808 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Програма на Бит Фест за 30 јуни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: