Со филмот „Пина“ ќе биде промовирана 3Д технологијата во кино Милениум

Оваа сабота (04.02.) со премиерата на филмот „Пина“ на режисерот Вим Вендерс, ќе биде промовирана новата 3Д технологија во кино Милениум. Она што во мигов е најактуелна и најсовремена 3Д опрема на светскиот пазар е веќе инсталирана во Градското Кино Милениум. Во светот постојат 4 системи на прикажување 3Д слики, од коишто (Dolby 3D) е со најдобар квалитет на слика. Проекторот е модел LX од фирмата KINOTON-BARCO. Производител на платното е HARKNESS. Најновиот Dolby DSS200 е серверот што е инсталиран во киното, а звукот е 7.1 Dolby Digital со најновиот процесор на Dolby CP750. Половина од влезниците за премиерата на 4 февруари се веќе во продажба, а филмот „Пина“ ќе остане на редовен репертоар со проекции во 22:30 часот, во недела на 05.01.2012, ден потоа, во термините од 17:30 и 20 часот ќе се прикажува филмот „Најмрачниот час“ во режија Крис Горак. За реализација на проектот за опремување на Градското кино Милениум, со најнова софистицирана 3Д технологија, од Буџетот на Град Скопје, беа одвоени околу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За прв пат вечерва во киното „Милениум“ ќе биде прикажана 3Д документарен филм „Пина“ во режија на големиот европски и светски режисер Вим Вендерс. Проекцијата започнува во 20 часот, а веќе од недела ќе биде ставен филмот на редовен репертоар со проекција во 22:30. Во недела во 20 часот закажана е 3Д премиерата ан филмот „Најмрачниот час“ од Крис Горак кој исто така ќе биде ставен на редовниот репертоар со проекции во 17:30 и 20:00. „Пина“ е документарец во режија и сценарио на Вим Вендерс, кој е посветен на светски познатата изведувачка на модерен танц Пина Бауш, која е и кореографка, професорка по танц и балетска режисерка. Филмот „Најмрачниот час“ е во режија на Крис Горак кој зборува за хаосот што настанува кога целиот свет одненадеж останува без електрична енергија. Зад катастрофата стои непознат вонземјански вид, кој има контрола врз електричните мрежи. Во Москва група млади луѓе успеваат да се скријат и да ги преживеат нападите.
| | веќе видена | слични

Вечерва за првпат во киното „Милениум“ публиката ќе може во 3Д да го гледа документарниот филм „Пина“ во режија на големиот европски и светски режисер Вим Вендерс. „Пина“ е приказна за култната перформерка, кореографка, танчерка и режисерка на модерен танц Пина Бауш. Веќе утре, покрај „Пина“ кој ќе остане на редовниот репертоар од 22:30, во терминот од 17:30 и 20:00 во 3Д ќе се прикажува „Најмрачниот час“ од Крис Горак.
| | веќе видена | слични
2 копии

Прикажувањето на документарниот филм „Пина“, по сценарио и режија на Вим Вендерс, вечерва ќе ја промовира опремата за 3Д проекции во кино „Милениум“. Стоминутниот филм е екранизација на приказната за германската кореографка, професорка по танц и балетска режисерка Филипина Пина Бауш (1940- 2009). Со уникатниот стил - мешавина на движења, звуци и импозантни сценографски решенија и со начинот на работење со изведувачите при составување кореографија (стил познат и како танцтеатар), таа силно влијаеше врз модерниот танц. „Пина Бауш“ вечер ќе има две проекции, во 20 и во 22:30 часот. Од утре ќе остане редовно на репертоарот од 22:30, а од 20 часот ќе се прикажува уште еден 3Д, научно-фантастичен филм - „Најмрачниот час“ во режија на Крис Горак. Филмот е работен според сценарио на Џон Спејтс и Лесли Боем и раскажува за непознат вонземски вид, кој ги контролира електричните мрежи и сиот свет останува без струја. Цената на влезница за 3Д проекција е 200 денари. На репертоарот на „Милениум“ од недела продолжува ...
| | веќе видена | слични

Документарецот „Пина“, во режија и според сценарио на Вим Вендерс, & е посветен на светски познатата изведувачка на модерен танц Пина Бауш Премиерата на документарниот филм „Пина“ во 3Д-проекција ќе биде одржана вечерва, во 20 часот, во киното „Милениум“. Наредниот ден филмот ќе продолжи да се прикажува на редовниот репертоар, со проекции во терминот во 22.30 часот. В недела, во 20 часот, е закажана 3Д-премиерата на филмот „Најмрачниот час“, по што исто така ќе следуваат редовни проекции во киното „Милениум“. Документарецот „Пина“, во режија и според сценарио на Вим Вендерс, и е посветен на светски познатата изведувачка на модерен танц Пина Бауш, која е и кореографка, професорка по танц и балетска режисерка. Со уникатниот стил, кој преставува мешавина на движења, звуци и импозантни сценографски решенија, нејзината работа изврши огромно влијание во светот на модерниот танц. Филмот „Најмрачниот час“ во режија на Крис Горак зборува за хаосот што настанува кога сиот свет одненадеж останува без електрична ...
| | веќе видена | слични

Приказната за кореографката и танчарка Пина Бауш на големиот режисер Вим Вендерс вечерва во 20 часот ќе оживее во 3Д-технологија на платното во киното „Милениум“. Kиното набавило современа „долби-опрема“, која и на македонските филмофили ќе им го донесе светскиот тренд. Утревечер, пак, во 20 часот, 3Д-проекција ќе има и филмот „Најмрачниот час“ на режисерот Kрис Горак. По премиерите, „Пина“ ќе се прикажува на редовен репертоар од 22.30 часот, а во терминот од 17.30 и од 20 часот ќе се прикажува „Најмрачниот час“. Филмот на Вендерс е номиниран за наградата „Оскар“ за најдобар документарец во 2012 година. Премиерата на „Пина“ беше на минатогодишниот филмски фестивал во Берлин. „Најмрачниот час“, пак, е 3Д-филм за катастрофа на Земјата зад која стои непознат вонземјански вид, кој има контрола врз електричните мрежи.
| | веќе видена | слични

Стоминутниот филм е екранизација на приказната за германската кореографка, професорка по танц и балетска режисерка Филипина Пина Бауш (1940- 2009). Со уникатниот стил - мешавина на движења, звуци и импозантни сценографски решенија, и со начинот на работење со изведувачите при составување кореографија (стил познат и како танцтеатар), таа силно влијаеше врз модерниот танц. „Пина Бауш“ вечер ќе има две проекции, во 20 и во 22:30 часот. Од утре ќе остане редовно на репертоарот од 22:30, а од 20 часот ќе се прикажува уште еден 3Д, научно-фантастичен филм - „Најмрачниот час“ во режија на Крис Горак. Филмот е работен според сценарио на Џон Спејтс и Лесли Боем и раскажува за непознат вонземски вид, кој ги контролира електричните мрежи и сиот свет останува без струја. Цената на влезница за 3Д проекција е 200 денари. На репертоарот на „Милениум“ од недела продолжува прикажувањето на филмот „Девојката со тетоважа змеј" во терминот од 17.30 часот. „Мапетите“ од понеделник до петок ќе играат од 13.00 часот, а во ...
| | веќе видена | слични

Конечно, во Скопје се отвора 3-Д кино. Пред киното „Милениум“, кое изминативе два дена на големо се подготвуваше за овој ексклузивен настан, одамна не се виделе такви редици и толку големо интересирање. Визуелниот спектакл „Пина“ на Вим Вендерс е филмот со кој ќе започне оваа 3-Д авантура кај нас, а за кој се продадени сите триста билети (другите беа предвидени за протоколот). Иако цената за 3-Д проекциите е 200 денари, никој не прашува за тоа. Возбудата е голема и сите сакаат да бидат дел од овој настан кој овозможува веќе и во Скопје да се гледаат сите филмови снимени на 3-Д и да не мора да се оди во соседните земји за да се доживее филмот онака како што треба. Одлуката падна на „Пина“, што е можеби помалку невообичаено, бидејќи станува збор за арт-филм. За ваков настан многумина одбираат брендови како што се „Ѕвездени војни“, „Аватар“ или филмовите на „Дизни“, па, сепак, ова не го намали интересирањето. А освен тоа, сепак, станува збор за една неверојатна визуелна разгледница која го воспева танцот, ...
| | веќе видена | слични

Во Кавадарци 3Д очилата ќе се купуваат за 100 денари, а во Скопје ќе се добиваат на влез, а ќе се враќаат по проекција. Билетот во кино "Милениум" за 3Д уживање чини 200 денари Кавадарчани испаднаа помангупи од скопјани и први отворија 3Д кино во Македонија. Додека во Скопје се крева врева околу денешната 3Д премиера со филмот "Пина" на Вим Вендерс, како гром од ведро небо стигна информацијата дека во Кавадарци вчеравечер требаше да се случи промоцијата на првата ваква проекција во Македонија! Најавено е дека свеченото отворање треба да се случи со проекција на големиот филмски хит "Аватар". Разликата меѓу кавадарчани и скопјани сега е што едните ќе си ги купуваат очилата за 3Д, и тоа по цена од сто денари и ќе можат со нив ќе можат да ги следат сите понатамошни проекции. Скопјани, пак, ќе ги добиваат на влез а ќе ги враќаат по проекција. Билетите за 3Д филмовите во кино "Милениум" ќе чинат 200 денари. Киното во Кавадарци е сместено во просторијата на некогашното кино, кое во минатото било зафатено од пожар ...
| | веќе видена | слични

Градското кино Милениум утре промовира најнова 3Д технологија Со премиера на стоминутниот документарен филм „Пина“ работен по сценарио и во режија на Вим Вендерс, утре вечер (сабота), во 20 часот, ќе биде промовирана новата 3Д технологија инсталирана во Градското Кино Милениум. Со екранизација на приказната за култната кореографка, професорка по танц како и балетска режисерка – „Пина Бауш“, на големиот европски и светски режисер Вим Вендерс, скопските вљубениците во седмата уметност ќе добијат актуелна и најсовремена 3Д опрема на светскиот пазар. Филмот, што ќе биде прикажан, е работен во германска продукција, а улогите ги толкуваат Пина Бауш и Регина Адвенто. Филипина Пина Бауш (27 јули 1940 – 30 јуни 2009) е родена во Солинген, Германија. Таа е светски познат изведувач на модерен танц, кореограф, професор по танц како и балетски режисер. Со нејзиниот уникатен стил, што преставува мешавина на движења, звуци и импозантни сценографски решенија, како и со начинот на нејзината работа со изведувачите за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 941 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со филмот „Пина“ ќе биде промовирана 3Д технологијата во кино Милениум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: