Времето во Македонија во наредните 5 дена

Во среда свежо утро со утрински температури кои што ќе се движат во интервал од -3 до 4 степени во текот на денот ќе биде умерено облачно време со повремени сончеви периоди и топло со максимални температури од 6 до 14 степени. Во четврток и петок дестабилизација на времето, под влијание на циклонска цикрулација ќе биде умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд и ветровито време. Минималните температури од 0 до 7 односно од -2 до 5 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат од 4 од 13 односно од 2 до 12 степени, со напомена дека во петок над 1500 метри врнежите ќе бидат од снег. Во сабота студено утро со утрински температури од -6 до 1 степен. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност и максимални температури од 0 до 10 степени.
| | веќе видена | слични
15 копии

Кон крајот на денов и утре во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови, каде се очекува да се формира нова снежна покривка, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност. Според најавата од УХРМ, денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието, каде и ќе се засилува. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголемува особено во западните делови на земјава. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 степени. Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 8 степени Извор:Алфа ТВ
| | веќе видена | слични
2 копии

Утрово најстудено беше со -2 степена во Берово, Маврово, Крушево, Лазарополе, 0 Ѓуриште, Пожаране, 1 Претор, Тетово, Струмица, 2 Д. Капија, Тополчани, Кр. Паланка, Скопје Петровец, 3 Прилеп, Куманово, Виница, Штип, 4 Битола, Гевгелија, 5 Скопје, 6 Дојран. Преку ноќта и изутринава времето во Македонија беше умерено до значително облачно. Во западните делови на земјава имаше слаби проврнувања од снег. Дуваше и сеуште дува умерен до засилен ветер од од северен правец. Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието, каде и ќе се засилува. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголемува особено во западните делови на земјава. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 степени. В среда кон крајот на денот и в четврток во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Каде се очекува да се формира нова снежна покривка. Потоа во наредните денови ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе се засилува. Времето во Македонија ќе биде умерено облачно со слаб до умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието ќе се засилува. Кон крајот на денот и утре претпладне ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Температурата ќе се движи од три до 11 степени. Во Скопје ќе биде облачно со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до седум степени. Во наредните денови, времето ќе биде стабилно и суво. Во петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој поизразен ќе биде по должината на Повардарјето. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголеми, особено во западните делови на земјава, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 8 степени. Денеска кон крајот на денот и в четврток во утринските часови ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови, каде што се очекува да се формира нова снежна покривка. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, а од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични

Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност. Според најавата од УХРМ, денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието, каде и ќе се засилува. Кон крајот на денот кон четврток облачноста ќе се зголемува особено во западните делови на земјава. Максималната температира ќе достигне од 4 до 10 степени. Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 8 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот месец од 2018-та година ќе донесе нестабилно време во Скопје со температури над просекот и врнежи од дожд. Во првата седмица од месец јануари времето ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Утринската температура ќе се спуште до -3, а дневната ќе се движи околу 4 степени. Во втората седмица од месецот ќе се задржи нестабилни врнежливо време со повисоки дневни температури кои ќе се искачат до 8 степени и утрински температури до -3 степени. Почетокот на третата седмица ќе донесе кратки врнежи од снег и постабилно време. Температурите ќе бидат повторно во пад и ќе се спуштат до -4 во утрата и дневните до 5 степени. Слично време, но без врнежи од дожд ќе има и во последната седмица од јануари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска се очекува умерен ветер од северозападен правец кој ќе предизвика опаѓање на дневната температура и врнежи од снег. Денеска се очекува умерен ветер од северозападен правец кој ќе предизвика опаѓање на дневната температура и врнежи од снег.Во четврток ќе има нов влажен и постуден бран со локални врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места од снег. Врнежите ќе бидат позастапени во југозападните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, поради што дневните температури дополнително ќе опаднат. Потоа следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури, а дневните повторно ќе бидат во пораст.За викенд се очекува зглемен југоисточен ветер. Кон почетокот на наредната седмица умерено до целосно сончево и малку поладно време, а негде и врнежи од дожд.Во првата седмица од месец јануари времето ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Утринската температура ќе се спуште до -3, а дневната ќе се движи околу 4 степени.Во втората седмица од ...
| | веќе видена | слични

Температурата ќе се движи од три до 11 степени. Во Скопје ќе биде облачно со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до седум степени. Во наредните денови, времето ќе биде стабилно и суво. Во петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност. 
| | веќе видена | слични
2 копии

В среда кон крајот на денот и в четврток претпладне ќе има локални врнежи претежно од снег, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, од петок по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времето во Македонија во наредните 5 дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: