Битка за трансфер на македонскиот фудбалер Несторовски

Битка кој фудбалски клуб во Италија да го преземе македонскиот напаѓач, Илија Несторовски ќе по завршување на сезоната ќе го напушти Палермо. Тој најверојатно ќе остане во Италија, но се уште е нејасно кој дрес ќе го облече од следната сезона. Во денешниот број "Кориере дело Спорт" пишува дека Фиорентина тргнува по Несторовски со почетна понуда од 10 милиони евра, но веројатно ќе треба да плати повеќе доколку сака да ја добие трката. Тој би го наследила Никола Калиниќ кој оваа сезона си заминува од кај ,,виолетовите". Палермо веќе ја одреди сума за Несторовски и таа изнесува 20 милиони евра, кои ќе ги искористи во летниот период за засилувања кои треба да го вратат Палермо во Серија А. Се очекува Наполи да го обнови интересот за македонскиот фудбалер, тие сакаа да го добијат Несторовски уште во јануари, но тогаш беа одбиени. Се пишува дека дури и Милан може да биде следниот клуб на Македонецот, а се споменуваа и Торино и Џенова. Сега новиот спортски директор на Милан, Масимилијано Мирабели има желба да го ...
| | веќе видена | слични

Се редат клубовите кои што покажуваат интерес за македонскиот интернационалец, најдобриот стрелец оваа сезона во редовите на Палермо. Како што пренесува „tribalfootball.com“, Илија Несторовски нема намера ова лето да го напушти италијанскиот клуб кој од наредната сезона ќе игра во Серија Б. Претходно се поврзуваше со Евертон, а истиот извор вели дека и уште еден премиерлигаш, Вест Бромвич Албион кој заврши на 10. место го посакува потписот на нашиот репрезентативец. И покрај интересот кој што доаѓа во изминатите месеци од Англија, Шпанија, Италија, Чешка, Несторовски изјави дека во овој момент се фокусира само на настапите во дресот на Палермо. „ Мојата иднина? Имам три-годишен договор, мојата иднина е во Палермо. Сега мислам само на претстојниот натпревар против Емполи “, рече Несторовски.
| | веќе видена | слични
3 копии

И покрај бројните шпекулации за негово заминување од Палермо, македонскиот репрезентативец Илија Несторовски се чини е подготвен да остане на Сицилија и следната сезона. -Ако треба да кажам за својата иднина, тогаш мојата иднина е тука во Палермо. Имам тригодишен договор и Палермо ми е единствениот клуб во мислите, без разлика што оваа сезона не успеавме да ги исполниме очекувањата на навивачите да останеме во Серија А. Сакам да им се извинам, и ако ништо друго дека против Емполи во последното коло ќе се потрудиме да ја затвориме сезоната со домашна победа, изјави Несторовски. извор:курир
| | веќе видена | слични

Палермо кој веќе е промовиран како нов член на Серија Б од наредната сезона… Останува да одигра уште еден натпревар дома против екипата на Емполи, а низ италијанските медиуми повторно шпекулираат околу иднината на Илија Несторовски. После интересот од Англија, Шпанија и Италија, сега и Чешка се спомнува како нова можна дестинација за македонскиот интернационалец. Како што пренесува „violanews.com“, станува збор за тимот на Спарта Прага која доби нов тренер во Андреа Страмачиони и разгледуваат опции за евентуални засилувања наредната сезона. Чесите кои го обезбедија третото место за учество во квалификациите за Лига Европа се во потрага по нов напаѓач, а на „радарот“ се наоѓа токму Несторовски. Оваа сезона нашиот репрезентативец кој е повикан за дуелите против Турција и Шпанија наредниот месец, во дресот на Палермо има 10 голови од 36 мечеви.
| | веќе видена | слични

-Ако треба да кажам за својата иднина, тогаш мојата иднина е тука во Палермо. Имам тригодишен договор и Палермо ми е единствениот клуб во мислите, без разлика што оваа сезона не успеавме да ги исполниме очекувањата на навивачите да останеме во Серија А. Сакам да им се извинам, и ако ништо друго дека против Емполи во последното коло ќе се потрудиме да ја затвориме сезоната со домашна победа, изјави Несторовски.
| | веќе видена | слични

Илија Несторовски, македонскиот голгетер, кој со своите одлични игри во дресот на Палермо стана хит во Италија, конечно проговори за својата иднина, велејќи дека се гледа како фудбалер на сицилијанскиот тим, иако екипата од идната сезона ќе се натпреварува во Серија Б. – Чувствувам дека треба да им се извинам на навивачите во мое име и во име на моите соиграчи. Мојата иднина? Имам договор со овој клуб на три години и сакам да го одработам докрај. Мојата иднина е тука, во Палермо – истакна Несторовски. Иако скоро три месеци е без постигнат гол, Македонецот со 10 гола е прв стрелец на тимот, а за неговите услуги се заинтересирани голем број клубови. Како последен во редот застана чешкиот шампион Спартак Прага, кој е предводен од поранешниот тренер на Интер, Андреа Страмачони.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред неколку недели, медиумите излегоа со информација дека новиот спортски директор на Милан, Масимилијано Мирабели имал желба да го види Илија Несторовски во нивните редови и доставил понуда во вредност од 15 милиони, па потоа ,,Кориере Дело Спорт” и ,,ТутоСпорт” да излезат со информација дека Фиорентина е на чекор во своите редови да го донесе Несторовски за сума од 20 милиони евра. Но, одењето во Серија Б на Палермо не значи ништо ново и тој во изјава за официјалната интернет страна на клубот изјави дека останува во семејството на Палермо. – Ако сакате да говорам за мојата иднина, само ќе ви кажам дека иднината ја гледам тука во Палермо.Мојот договор е на три години и во моментот Палермо ми е единствениот клуб во мојата глава. Најпрво сакам да упатам извинување на навивачите што не успеавме да останеме во Серија А и барем ќе се обидеме со моите соиграчи против Емполи во последното коло да победиме и со крената глава да се поздравиме со нив, – истакна Несторовски.
| | веќе видена | слични

Сезона со две лица, тоа е накусо впечатокот кои го имаат некои медиуми во Италија за игрите на Илија Несторовски во неговата прва сезона во Палермо. Тргна одлично и стигна до 10 голови во Серија А, но потоа застана. Последниот гол на македонскиот интернационалец падна на 26 февруари на средбата Палермо – Сампдорија и од тогаш веќе три месеци е без постигнал погодок. Свесен дека ова не беше добра сезона на Палермо се извини во име на сите. „Сакам да се извинам на навивачите во мое име и во име на сите играчи бидејќи оваа сезона ја погрешивме целосно“, изјави Несторовски по синоќешниот пораз на Палермо од Пескара со 2:0. Палермо во последното коло го пречекува Емполи кој игра клучен меч за опстанок, а во изминативе 37 кола оствари само 5 победи со кои се наоѓа на претпоследната позиција пред Пескара која исто така оди во втора лига. Несторовски неколку пати оваа сезона изјави дека му се допаѓа Палермо и како клуб и како град за живеење, а овој пат за прв пат покажа желба дека ќе остане да игра за истиот клуб и ...
| | веќе видена | слични

Во последниот натпревар од претпоследното 37. коло во најсилното италијанско фудбалско првенство… Составот на Палермо во дербито на дното загуби од последнорангираната Пескара на гостински терен со 2:0. Веќе од претходно е јасно дека двете екипи од наредната сезона ќе играат во Серија Б, вечерва македонскиот интернационалец Илија Несторовски го одигра целиот меч, а од 75. минута за гостите настапи Александар Трајковски како замена за Рисполи. Во последниот меч во Серија А оваа сезона избраниците на тренерот Бортолуци ќе го пречекаат Емполи кој се бори со Кротоне за избегнување на 18. место кое исто така води во понизок ранг. Пескара – Палермо 2:0. Обзор матча. Серия А 2016/17. 37 тур. от GOALTIME – ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
| | веќе видена | слични

Илија Несторовски повеќе не е примарна желба на Фиорентина за претстојниот преоден рок откако „виолетовите“ ги промениле приоритетите, па сега погледите ги насочиле кон соиграчот на Горан Пандев од Џенова, Џовани Симеоне. Синот на тренерот на Атлетико Мадрид имаше низа одлични настапи во дресот на Џенова, во последно време неговата форма се движеше во надолна линија, но „виолетовите“ сепак сметаат дека тој е подобра опција за нивниот напад отколку Македонецот. Несторовски влезе во сериозна голгетерска криза, веќе три месеци е без погодок во Серија А, што придонесе директорот на Фиорентина да разгледува и останати опции околу наследник на Калиниќ, кој летово сигурно ќе си замине од „Артемио Франки“. Како што јавуваат италијанските медиуми, Симеоне веќе го минал Нестор-гол на листата со желби на спортскиот директор Корвино, кој во најскоро време ќе ги стартува преговорите со Џенова за ангажман на аргентинскиот голгетер во клубот од Фиренца. Без оглед на ваквиот развој на настаните, Несторовски сигурно без ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Ние немаме историја на Северна Македонија, порача кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска – Давкова во вечерашното гостување на емисијата ...
сите 165 | | | веќе видена

Силјановска исто како и Иванов, брани криминалци, не осудува насилство, постапува исклучиво по партиските директиви на Мицкоски, промовира политики проитв ...
сите 145 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 179 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битка за трансфер на македонскиот фудбалер Несторовски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: