Важно е да си контра, не е важно зошто


Важно е да си контра, не е важно зошто си контра… ова изгледа дека е мотото на многу самопрогласени интелектуалци во денешно време, како кај нас, така и во светот. Последниот случај од светот во оваа насока е навистина трагичен. На митингот на сенаторот Берни Сандерс кој води кампања за да биде прв избор на демократската партија за претседател на САД, на сцената се качија две девојки кои себеси се претставија како припаднички на движењето „Секој живот на црнците е битен“ (Black lives matter). Двете девојки, Мариса Џене и Мара Жаклин, грубо влетаа на сцената на која сенаторот држеше говор во Сиетл пред околу 15 илјади луѓе, почнаа да врескаат и бараа тие да одржат говор место него. Откако самиот Сандерс и неговиот тим видоа дека нема фајде да се расправаат, ги пуштија двете девојки да си кажат што имаат. Секако, зборуваа за правата на афроамериканците во САД. Но, тука е смешното и трагичното. Берни Сандерс е еден од најголемите поддржувачи на еднаквите права меѓу расите во САД и еден од најзаслужните за ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Важно е да си контра, не е важно зошто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: