СОУ „Гошо Викентиев“ годинава со 442 слободни места во 12 паралелки


07.06.2018 Голем избор на профили во 3 струки, практична настава во склоп на училиштето и избор помеѓу две, три и четири годишно образование и годинава нуди СОУ „Гошо Викентиев“ за упис на ученици во средно образование. И годинава ова училиште има место за 442 ученици распоредени во 12 паралелки. -Имаме три струки електротехничка, машинска и сообраќајна. Од електротехничката струка во четиригодишното образование се профилите Електротехничар за компјутерска техника и автоматика електротехничар за електроника и телекомуникации и Електротехничар енергетичар.
| | веќе видена | слични
10 копии

Во јавните средни училишта во земјава во понеделник и вторник, 18-ти и 19 јуни, ќе се спроведе првото пријавување и запишување ученици за учебната 2018/2019 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе бидат објавени на 20 јуни. Квалификациското тестирање ќе се организира на 22 јуни, а конечните ранг-листи со резултатите ќе бидат објавени на 25 јуни. Второто пријавување и запишување на учениците во јуни ќе се врши на 28-ми, а резултатите од запишувањето и слободните места ќе бидат објавени наредниот ден, 29 јуни. Според конкурсот кој МОН го објави во март, учениците може да изберат гимназиско образование, стручно образование (техничко образование – четиригодишно траење, стручно образование за занимање – тригодишно траење и двегодишно траење), средно уметничко образование и средно образование за ученици со посебни образовни потреби. Пријавувањето и запишувањето на учениците во августовскиот рок ќе биде на 23 август.
| | веќе видена | слични

Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе бидат објавени на 20 јуни. Квалификациското тестирање ќе се организира на 22 јуни, а конечните ранг-листи со резултатите ќе бидат објавени на 25 јуни.  Второто пријавување и запишување на учениците во јуни ќе се врши на 28-ми, а резултатите од запишувањето и слободните места ќе бидат објавени наредниот ден, 29 јуни. Според конкурсот кој МОН го објави во март, учениците може да изберат гимназиско образование, стручно образование (техничко образование – четиригодишно траење, стручно образование за занимање – тригодишно траење и двегодишно траење), средно уметничко образование и средно образование за ученици со посебни образовни потреби. Пријавувањето и запишувањето на учениците во августовскиот рок ќе биде на 23 август. 
| | веќе видена | слични

Со оглед на тоа дека пазарот на трудот има потреба и од кадри со завршено средно стручно образование, неопходно е државата да почне долгорочно да ги планира, димензионира и насочува функционирањето на образованието и уписните квоти во средните училишта во согласност со потребите и барањата на стопанството, и во согласност со состојбите на пазарот на трудот и на тој начин да се влијае на намалување на невработеноста. Зашто попусто е некој да е и доктор на науки ако со својата диплома и со стекнатите знаења не може да најде работа ниту пак неговата професија е конкурентна и барана на пазарот на трудот Повеќе од 12 илјади полуматуранти во државата идната недела ќе се запишат во училиштата за средно образование, во кои има повеќе од 35.000 слободни места. Традиционално, и годинава се очекува интересот да биде голем за гимназиското образование наспроти програмите што ги нудат средните стручни училишта. Уште во првиот уписен рок, како и секоја година, се очекува да бидат пополнети местата во гимназиите „Орце ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По обвинувањата на НВО РОМА СОС дека во подрачното училиште „Добре Јованоски“ во Прилеп нема основни услови за изведувања на настава и дека поради тоа еден од учениците со тешки повреди на ногата завршил на операција, од училиштето денеска ги демантираа овие наводи и дозволија снимање во објектот. Директорката изјави дека на ученикот не му паднал дел од надворешниот ѕид, туку дека поради невнимание тој паднал од ѕидот додека се искачувал сакајќи да го види своето куче, пренесува „Излегол надвор од објектот, се качил на ограда висока 2 метри и во обид да види каде се наоѓа кучето, паднал на другата страна на оградата при што удрил во шахта на улицата. Што значи инцидентот не се случил во училиштето и поради руинираност на објектот туку поради тоа што учениот не ги следел препораките на наставничката и самоиницијативно излегол од училишната зграда“, истакна Сузана Дарковска, директор на ООУ „Добре Јованоски“ – Прилеп. Од училиштето сепак признаваат дека поголем дел од условите за работа биле подобрени дури ...
| | веќе видена | слични

Учениците од 3 и од 4 одделение во училиштето Добре Јованоски во Прилеп учат во простории во кои нема технички и хигиенски услови за одржување настава, пишува активистката Несиме Салиоска во младинската онлајн колумна на Радио Слободна Европа . Во учебната 2017/18 година, вкупно 174 ученици распоредени во 8 паралелки, 6 од трето одделение и 2 од четврто одделение, запишани во ООУ „Добре Јованоски“ во Прилеп, посетуваа настава во објект оддалечен 300 метри од самото училиште, или т.н. „воено училиште“ именувано како Центар за обука „Лазо Филипоски Лавски“. И додека родителите во изминатите повеќе од 15 години реагирале на условите за одвивање на наставата, безбедноста и хигиенските услови во овие простории, не постои ниту еден запис според кој може да се илустрира состојбата во ова т.н. дисперзирано училиште. Ситуацијата ескалираше на 21 јануари 2018 година, кога еден од учениците играјќи во дворот се здоби со телесна повреда изразена со отворени рани на колкот и бедрото, а стекната од одрон од училишната ...
| | веќе видена | слични

Дестимулирање на уписите во средните гимназиски училишта, зголемување на платите, воведување повеќе практична настава во средните стручни училишта и насочување на младите уште од основното образование, се некои од мерките со кои треба да се намали јазот помеѓу образовната структура на работниците и потребите на пазарот на трудот Повеќето од работоспособните македонски граѓани се со завршено средно образование, но на пазарот на трудот постојано недостигаат или веќе воопшто нема кадри со средно стручно образование. Постојано се укажува дека за одредени струки како металостругари, бравари, плочкари, стаклари и ред други занимања нема работници, и дека е неопходно да се преземат мерки. Од една страна, проблемот се лоцира во изборот на младите, кои, пред сѐ, се запишуваат во гимназиски средни училишта или одбираат други професии. Но, од друга страна, не смее да се занемари фактот дека овие професии иако се дефицитарни, сепак, се слабо платени. Анализата изработена од Државниот завод за статистика насловена ...
| | веќе видена | слични

Овие ученици од средното училиште „Мариа Кири Склодовска“ во Скопје, учат како да се дојде до посакувана диоптрија за оптички очила. Знаењата им ги пренесува Емине Адеми, која пред неколку години го завршила образованието во ова училиште. „По завршувањето на оваа насока, учениците многу лесно можат да се вработат. Можат да работат во оптики, а и во очни болници. Се разбира можат да продолжат и на повисоките студии за овој смер“, вели Адеми. Ученикот, Абедин Зенку, вели дека праксата што ја имаат во училиштето им ја олеснува теоријата, која претходно ја имаат поминато. „Учиме како да направиме диоптер, како да изработиме на леќите. Сето ова го учиме во разни рамки, во разни материјали со цел да ни биде полесно во иднина кога ќе работиме во оваа насока“, порача Зенку. Освен техниката за очна оптика, училиштето нуди и смер за медицински лабораториски техничар. „Освен теоријата што ја учат, има и практична настава во лабораторија, меѓутоа има и феријална пракса, која трае 20 дена за време на летниот распуст“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 63 | | | веќе видена

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 94 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 267 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 352 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СОУ „Гошо Викентиев“ годинава со 442 слободни места во 12 паралелки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: