ЕП Ватерполо: Барем да не бидеме „фенерџии“

Македонската ватерполо репрезентација денеска ќе се обиде да побегне до последното место на европското првенство во Холандија. Во битка за 11. позиција, нашите ватерполисти за ривал го имаат тоталниот аутсајдер Турција, со која на стартот почнавме со победа од 16:4. Натпреварот започнува од 12 часот и ќе биде реприза на дуелот од пред две години во Загреб, кога бевме поразени токму од Турција(9-6), по што завршивме како последни на ЕП 2010. Нашите ватерполисти со големи амбиции влегоа на ова ЕП, но освен победата против денешниот ривал, на сите останати дуели комплетно потфрлија, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Денеска покрај овој меч за пласман, следуваат и завршните битки на шампионатот во трката за медали. Србија и Италија, односно Унгарија и Црна Гора ќе играат во двата полуфинални дуели од кои ќе ги добиеме селекциите кои ќе се борат за европското злато. Европа викендов ќе добие нов шампион, откако бранителот на трофејот, Хрватска, не успеа да се најде во завршните натпревари. извор: Спортско радио ...
| | веќе видена | слични

Во очекувањето на разврската, по која ќе бидат познати носителите на медали на ЕП во ватерполо, во холандскиот Ајндховен, денеска се одиграа натпреварите за пласман од 5 до 9 место. Репрезентацијата на Германија на крајот го освои петтото место, откако во борба за оваа позиција ја совлада Грција со 9:6 (1-2, 2-1, 3-2, 3-1). Седмата позиција ја обезбеди Шпанија, откако „црвената фурија“ ја победи Романија со 9-8 (2-1, 2-1, 1-3, 4-3), додека репрезентацијата на Хрватска која на ова првенство ја бранеше титулата на крајот заврши на деветтото место. Хрватите во борба за деветтото место ја победија домашната селекција на Холандија со 16-4 (2-1, 5-1, 4-2, 5-0). Вечера македонската репрезентација, спротивно на големите очекувања, го освои претпоследното место на ЕП. Утре во Ајндховен ќе се одиграат натпреварите за третото и првото место, во нив ќе играат Италија-Унгарија и Србија-Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Во мечот за избегнување на последното место, Македонија ја победи Турција со 9-7 и за едно место го подобри пласманот од претходното ЕП, но не го достигна засега најдобриот пласман - 8. место од 2008 година Македонската ватерполо-репрезентација го освои претпоследното, 11. место на Европското првенство (ЕП) што се игра во Холандија. Во мечот за избегнување на дното Македонија вчера ја совлада Турција со 9-7 (3-1, 2-2, 2-1, 2-3). На ова ЕП македонската селекција забележа само две победи, и тоа двете над Турција, првата во првото коло (16-4) и вчера. На претходните два настапа на европските првенства Македонија беше осма (2008 година во Малага, Шпанија) и последна, 12-та (2010 година во Загреб, Хрватска). Во Холандија, македонската репрезентација во групата А загуби од Грција со 6-10, од Унгарија со 9-14, од Италија со 5-15 и од Холандија со 8-10, а потоа за пласман и од Романија со 10-12. Пред околу 200 гледачи на мечот со Турција вчера по два гола постигнаа Иван Вуксановиќ, Димитар Димовски и Мирослав ...
| | веќе видена | слични

Ватерполо репрезентацијата на Србија се пласираше во финалето на Европското првенство во Ајндховен откако го совлада актуелниот светски шампион Италија со 12:8 (4:5, 4:1, 3:1, 1:1). Во финалето Србија ќе игра против Црна Гора, која по продолженијата ја совлада Унгарија со 14:13 (2:2, 4:3, 4:3, 2:4, 1:1, 1:0). Најефикасниот во победничкиот тим беше Филип Филиповиќ со три гола. По два постигнаа Вања Удовичиќ, Стефан Митровиќ и Милан Алексиќ, додека по еднаш реализираа Милош Чук, Андрија Прлановиќ и Алекса Шапоњиќ. Кај Италија Валентино Гало постигна 3 погодоци, а Фигари 2. Во натпреварот Црна Гора-Унгарија, најефикасен со пет гола беше одличниот Младен ЈАновиќ, додека на спротивната страна најефикасен беше Гергели Кис со четри постигнати погодоци. Финалето Србија-Црна Гора се игра во недела од 15 и 30 часот со директен пренос на МТВ 1.
| | веќе видена | слични

Ватерполистите на Србија и Црна Гора ќе играат во финалето на Европското првенство во Ајндховенх откако беа поуспешни од Италија односно Унгарија во полуфиналните пресметки. Европските шампиони од 2006 односно 2008 година сосема заслужено ќе се сретнат меѓу себе во финалната пресметка, одлучувајќи го најдобриот на Стариот континент за 2012. Во реприза на последното финале од СП Србија ја победи Италија со 12-8 (4-5, 4-1, 3-1, 1-1), додека далеку поинтересен натпревар одиграа Црна Гора и Унгарија. Црногорците славеа со 14-13 дури по две продолженија (2-2, 4-3, 4-3, 2-4, 1-1, 1-0) иако можеа да победат и во регуларниот дел од натпреварот, но испуштија водство од 11-9 во самиот финиш.
| | веќе видена | слични

Ватерполистите на Македонија го освоија претпоследното 11. место на европското првенство во Ајндховен, Холандија откако во последниот настап славеа победа против Турција со 9-7. Во последниот период Турците успеаја да израмнат на 7-7, но нашите ватерполисти сепак успеаја да се извлечат и да триумфираат со головите на Ранџиќ и Вуксановиќ. За Македонија стрелци на овој натпревар беа: Ранџиќ, Вуксановиќ и Димовски по 2, Калиниќ, Петровиќ и Ивовиќ по еден гол.
| | веќе видена | слични

Ватерполо репрезентациите на Србија и Црна Гора, ќе играат во финалето на ЕП во ватерполо, чии домаќин е холандскиот Ајндховен. Србија на патот до финалето го победи актуелниот светски првак Италија со 12:8, со што на противникот му се реваншира за поразот во финалето на последното Светско првенство. Србите до победата стигнаа благодарение на играта во втората и третата четвртина, кога постигнаа 7, а примија 2 гола. Црна Гора, која во 2008 година, во Малага беше европски првак, во полуфиналето, дури по продолжението, ја победи Унгарија со 14:13, натпреварот во регуларниот дел заврши 12:12. Црногорците можеа да победата во регуларното време, но во последните пет минути испуштија предност од два гола. Финалниот натпревар, по кој ќе биде познат наследникот на Хрватска на европскиот трон, ќе биде познат во недела, почетокот е закажан за 15:30 часот. Македонската репрезентација, која во Ајндховен замина со големи очекувања, на карајот го освои претпоследното 11-то место. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Србија и Црна Гора ќе се борат за златниот медал на Европското првенство во Ајндховен, Холандија. Србија во полуфиналето со 12-8 го совлада светскиот шампион Италија, а Црна Гора по продолженија со 14-13 славеше над Унгарија. Финалната средба ќе се одигра в недела во 15.30 часот.
| | веќе видена | слични

Србија и Црна Гора ќе играат во финалето на Европското првенство во ватерполо, кое во недела ќе се игра во Ајндховен. Црногорците вечерва им се придружија на Србите во пресметката за златото, откако во фантастичен меч дури по продолженија ја совладаа Унгарија со 14-13 (2-2, 4-3, 4-3, 2-4, 2-1). Црна Гора имаше водство низ три четвртини, но Унгарија се избори за продолжение во последната, по што во мораше да се игра продолжението за да се дознае вториот патник во финалето. Србија претходно во реприза од мундијалското финале лани ја победи Италија со 12-8 (4-5, 4-1, 3-1, 1-1) и на тој начин си обезбеди нов медал од големите турнири. Српското ватерполо е најтрофеен спорт на нашиот северен сосед. Финалето се игра од 15.30 часот во недела, а два часа порано е и дуелот за бронзата помеѓу Унгарија и Италија. Македонија денеска со победа над Турција го освои 11 место.
| | веќе видена | слични

Македонија по втор пат на ЕП во Холандија ја совлада Турција,денеска со 9-7,не така убедливо како во натпреварите од групата кога славевме со 16-4 .Со втората победа во Ајнховен,македонскиот состав ја избегна последната 12 -сетта позиција.Ранчиќ,Димовски И Вуксановиќ постигнаа по два гола. Шансата за олимписки квалификации,ватерполистите ја пропуштија претходно на шампионатот.Со биланс од две победи и пет порази,за нијанса е поправен пласманот од претходното ЕП одржано во Хрватска.Осмата позиција од Малага останува, 2008 г. како најдобар резултат на континенталните шампионити каде бележе континуитет на учества.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 191 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП Ватерполо: Барем да не бидеме „фенерџии“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: