Спорт - Србија го одбрани тронот

Репрезентацијата на Србија во ватерполо ја одбрани титулата во Светската лига откако во финалето го совлада домаќинот на завршниот турнир, селекцијата на Италија, со 8-7. За победата Србите заработија парична награда од 100.000 евра, а притоа станаа првата репрезентација во ватерполо што обезбеди пласман на Олимписките игри во Лондон идната година. Победникот во финалето беше одлучен во последната четвртина откако првите три завршија нерешено 5-5 (2-2, 1-1, 2-2). Тогаш на сцена стапи Филип Филиповиќ, кој даде два од последните три гола за Србија, со што нашиот северен сосед успеа да ја одбрани титулата од лани. - Остваривме одличен резултат на првиот вистински тест годинава. Игравме со силна селекција и успеавме да ја победиме пред нејзините гледачи. Покажавме дека сме зрели за највисоки дострели на ОИ во Лондон, имаме се, квалитет, желба, заедништво - изјави јунакот во финалето, Филип Филиповиќ.
| | веќе видена | слични

Ватерполистите на Србија ја одбранија титулата во Светската лига (СЛ) откако во неделното финале во Фиренца (Италија), на завршниот турнир ја совладаа соодветната селекција на Италија со 8-7 (2-2, 1-1, 2-2, 3-2) Со оваа победа Србија ја освои и паричната награда од 100.000 долари, а избори и директен пласман на Летните олимписки игри во Лондон в година. Во натпреварот за 3-то место, репрезентацијата на Хрватска ги совлада САД со 11-5. Македонија сезонава настапуваше во група од европската зона, во која играше против Србија (порази со 6-10 и со 4-12), Шпанија (порази со 8-12 и со 6-12) и против Германија (победа со 14-12 и пораз со 6-7).
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 271 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 256 | | | веќе видена

Сушата која во последните три месеци е присутна во земјава, придонесе штедроста на изворите на реките забрзано да опаѓа. Во тој поглед не е исклучок ни ...
сите 40 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 116 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 179 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Србија го одбрани тронот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: