ЕП Ватерполо: лесно совладана Турција, на ред е Грција

2 копии

Македонската ватерполо репрезентација со убедлива победа од 16 - 4 ја „потопи“ селекцијата на Турција на стартот на Европското првенство што се одржува во Ајндховен, Холандија Македонија во воведниот меч од групата „А“ максимално ја оправда улогата на фаворит и уште во првото полувреме ја реши дилемата околу конечниот епилог. Првата четвртина ни припадна нам со 3:1 а во втората бевме подобри со 2.0. Во третиот период не примивме гол а постигнавме дури 6. додека во последниот, резултатот беше 3-2 за нас.Најпрецизни во нашиот табор беа Ранчиќ и Летица со по 4. голови додека Бениќ и Милановиќ реализираа по 2, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Утре, во 2. коло Македонија за противник ќе ја има селекцијата на Грција. Во нашата група како главни фаворити за полуфиналето се наметнуваат олимпискиот шампион Унгарија и светскиот првак Италија додека домаќинот Холандија влегува во групата на аутсајдери. извор: Спортско радио 90.3 ФМ
| | веќе видена | слични

По два одиграни натпревари, Македонската репрезентацијата во ватерполо денеска има слободен ден на Европското првенство што се одржува во Ајндховен, Холандија. Ватерполистите во првото коло убедливо ја победија селекцијата на Турција со 16:4, додека вчера загубија од Грција со 10:6. Шансата за понатамошен пласман ќе ја бараме утре против олимпискиот шампион Унгарија, по што ќе следуваат натпреварите против Италија и домаќинот на ЕП Холандија.
| | веќе видена | слични

Желбите за победа над јужниот сосед не беа доволни за изненадување, па со поразот што беше многу поубедлив отколку конечните 6-10, Грција нé спушти на земја пред утрешниот меч од 3. коло против Унгарија Ватерполистите на Македонија загубија со 6-10 (0-2, 1-3 ,1-1, 4-4) од Грција, во натпревар од 2. коло во групата А, на Европското првенство (ЕП), во Ајндховен. Македонските ватерполисти, по високата победа од 16-4 против Турција во 1. коло, во овој натпревар се чини влегоа некако лежерно и потценувачки кон најголемиот конкурент за третата позиција во групата и на крајот тој однос кон играта скапо го платија. Нападот како да не постоеше, па на крајот од шесте можности за гол со играч повеќе успеавме да искористиме само една, додека Грците од три такви шанси ни дадоа два гола. Наспроти нашата лоша игра во нападот, во одбраната одигравме далеку под очекувањата и направивме дури четири пенали, кои успешно беа реализирани од страна на противникот. Можеби еден од подобрите играчи беше голманот Далибор Перчиниќ, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонските ракометари и ватерполисти денеска паузираат од големите европски натпреварувања во Србија и Холандија. По два одиграни натпревари, репрезентациите во ракомет и ватерполо кои ја претставуваат Македонија на европските првенства денеска имаат слободен ден. Селекцијата во ракомет вчера одигра драматичен меч со Германија кој го загуби со еден гол (24:23). Претходно, македонските ракометари одиграа нерешено со Шведска. По еден нерешен меч и еден загубен, избраниците на селекторот Звонко Шундовски шансата за понатамошнен пласман ќе ја бараат утре против репрезентацијата на Чешка. Можноста за продолжување на настапите на ЕП и пласман во втората фаза им се зголемува доколку утре Шведска ја победи Германија и во Белград отпатуваат првите три селекции од групата каде е и македонската репрезентација. Ватерполистите пак, во првото коло убедливо ја победија селекцијата на Турција со 16:4, додека од вчера загубија од Грција со 10:6. Шансата за понатамошен пласман ќе ја бараат утре против олимпискиот шампион ...
| | веќе видена | слични

Македонските ватерполисти, но и селекторот, се разочарани од поразот од Грција на вториот меч на ЕП во Ајндховен. По поразот од Грција во второто коло од Европското првенство во ватерполо, кое се одржува во холандскиот град Ајндховен , видно е разочарувањето кај македонските ватерполисти, но и селекторот. Причината за поразот треба секако да се бара во нашите редови, а според селекторот нашите ватерполисти немаа концентрација, но недостасуваше и мотивација. - Без концентрација и без мотивација во нападот, тоа е причината за овој резултат. Мораме да се потрудиме да одиграме подобро, со повеќе концентрација и смиреност , беше изјавата на селекторот Гочанин по завршетокот на натпреварот. Саша Мишиќ на овој меч постигна два гола и беше најефикасен во нашиот табор, додека по еднаш прецизни беа Димовски, Ранџиќ, Бениќ и Миланковиќ. Следниот натпревар македонската репрезентација го игра во четврток против селекцијата на фаворитот Унгарија. Натпреварот започнува во 13 часот.
| | веќе видена | слични

Во една од дерби средбите во групата Б на Европското првенство во ватерполо во Холандија, Хрватска со 10:8 беше подобра од Црна Гора. Без проблеми за Италија и Унгарија. Актуелниот европски шампион Хрватска направи голем чекор кон четвртфиналето на Европското првенство откако вчера во рамките на 2. коло во групата Б беше подобра од Црна Гора со 10:8. Црногорците во текот на целиот натпревар ја бркаа предноста на противникот, четири пати успеваа да изедначат, но паднаа во последната четвртина која Хрватите ја добија со 2:0. Со овој триумф европскиот шампион стигна до втората победа на ЕП во Холандија во групата од која дел е и нашата селекција. Македонските ватерполисти во 2. коло загубија од Грција со 10:6, а во следното коло игра со Унгарија, која има две победи по декласирањето на домаќинот со 19:6. Убедлива победа оствари и Италија, која со 24:7 беше подобра од аутсајдерот Турција.
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонските ватерполисти го загубија мечот со Грција со 10:6 во рамки на Европското првенство кое до 29 јануари ќе се одржи во холандскиот град Ајндховен. Во текот на целиот натпревар од второто коло, грчката репрезентација беше во предност. Полувремето заврши со 5:1 во нивна корист, а македонскиот тим првиот гол го постигна во втората четвртина. Грчката екипа забележа пад во играта во текот на третата четвртина кога успеа да постигне само еден гол. Четвртата четвртина беше најдобра за ватерполистите на Македонија, односно за осум минути успеаја да постигнат три гола и да ја намалат разликата пред крајот на дуелот. Екипата на Грција постигна четири гола од пенал и шест од игра. Најефикасен играч во македонскиот состав беше Саша Мишиќ со постигнати 2 гола од игра. Денес е слободен ден за македонската селекција. Во четврток во Ајндховен, репрезентацијата на Македонија ќе одигра со олимпискиот шампион Унгарија, по што следуваат Италија и домаќинот Холандија. Во првото коло завчера, репрезентацијата на ...
| | веќе видена | слични

На Европското првенство во ватерполо, во Ајндховен, комплетирано е второт коло, во групите А и Б. Македонија со поразот од Грција драстично ги намали шансите за пласман во следната рунда, додека во дербито на денот Хрватска забележа победа над Црна Гора. Група А: Македонија-Грција 6:10 Холандија-Унгарија 6:19 Турција-Италија 7:24 Табела: Унгарија и Грција 4, Македонија и Италија 2, Турција и Холандија 0 Група Б: Србија-Германија 13:12 Шпанија-Романија 12:10 Хрватска-Црна Гора 10:8 Табела: Хрватска и Србија 4, Шпанија и Црна Гора 2, Германија и Романија 0. Утре на 30-то ЕП во ватерполо е слободен ден, третото коло ќе се одигра во четврток. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Грција - Македонија 10:6.- Нашиот јужен сосед иако најави, во последен момент го откажа директниот ТВ-пренос, поради референцата МКД на телопот од пренсот и на капите на нашите ватерполисти, но и од страв да не го гледаат евентуалниот пораз од Македонија како на ЕП во кошарка, во Литванија Вториот ден на Европското првенство во ватерполо во Ајндховен, Холандија, во групата А, нашата најдобра селекција доживеа убедлив пораз во дуелот со Грција од 6:10 (0:2, 1:3, 1:1, 4:4). Избраниците на селекторот Игор Гочанин не ја повторија играта од дуелот со Турција, премногу беа во грч, надворешните играчи отсутни, извлечени доста од голот, во одбраната имаше многу празнини и како резултат на тоа дојде убедливиот пораз. На почетокот од вториот период Грците поведоа со 3:0 и практично се беше решено бидејќи повеќе од видливо беше дека нашите ватерполисти немаа свој ден, ниту пак беа доволно психолошки подготвени да одговорат на поставената задача. Податокот дека противникот имаше украдено 18 топки доволно зборува за ...
| | веќе видена | слични

Ватерполистите на Хрватска ја совладаа селекцијата на Црна Гора со 10:8 (3:2, 2:3, 3:3, 2:0), во натпревар од второто коло од групата Б на Европското првенство во Ајндховен. Актуелниот европски шампион ја остварија својата втора победа на шампионатот над Црна Гора кои пак беа шампиони во 2008 година. Ова беше трета победа по ред на “коцкестите“ над Црна Гора. Најдобар поединец во репрезентацијата на Хрватска беше голманот Павиќ, кој имаше дури 15 одбранети удари, додека најефикасен беше Добуд со три погодоци. Кај Црногорците по два гола постигнаа Злоковиќ, Гојковиќ и Радовиќ. Во останатите натпревари од групата Б, србија се намачи со Германија совладувајќи ја на крај со 13:12 (2:3, 5:2, 4:4, 2:3), а Шпанија ја совлада Романија со 12:10 (4:4, 3:3, 3:2, 2:1). Резултати од второто коло од групата Б: Србија - Германија 13:12 (2:3, 5:2, 4:4, 2:3) Хрватска - Црна Гора 10:8 (3:2, 2:3, 3:3, 2:0) Шпанија - Романија 12:10 (4:4, 3:3, 3:2, 2:1).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 212 | | | веќе видена

Имал само 21 година кога се оженил со Карлеуша.Душко Тошиќ станал популарен фудбалер со дваесет години. Тогаш и започнала во нагорна линија неговата кариера.Во ...
сите 179 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 81 | | | веќе видена

Во моментот додека се води дебата за Преспанскиот договор на пленарна седница во грчкиот Парламент, грчките медиуми цитираат делови од договорот. Дел од ...
сите 71 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕП Ватерполо: лесно совладана Турција, на ред е Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: