Прием во Општината за ромските граѓански здруженија по повод Меѓународниот ден на Ромите


05.04.2018 Невладините здруженија кои се ангажирани во решавањето на прашањата за ромската заедница ќе ја имаат поддршката од Локалната самоуправа, зошто само преку заедничко работење е можно да се постигнат подобри резултати, што е во интерес и на општината и на граѓаните ккао поединци. Ова меѓу другото беше истакнато на приемот што градоначалникот Николчо Илијев го приреди за претставниците на ромските граѓански здруженија, а по повод одбележувањето на 8 Април – Светскиот ден на Ромите. Според него, со изготвувањето на акциониот план на локално ниво што се однесува за периодот до 2022 година ќе се потенцираат главните проблеми и активностите што треба да се преземат за да се остигне што подбра интеграција на ромската заедница кај нас.
| | веќе видена | слични

„Едерлези“ (или „Ѓурѓовден“) за сите времиња!Популарната интерпретаторка на големиот музички хит „Едерлези“ (познат и како „Ѓурѓовден“), но и главна пејачка во бендот на легендарниот Горан Бреговиќ, Васка Јанковска изминатиот празник Велигден го прослави дома, во домашна атмосфера, но и со една голема причина.Како што Велигден оваа година се совпадна со Меѓународниот празник на Ромите, Васка имаше оправдана причина никаде да не отпатува туку во Скопје во „Александар палас“ да добие значајно признание од Сојузот на Ромите на Македонија за придонес и развој на ромската филмска уметност. А таа уметност ја подразбира и песната „Едерлези“, која Васка ја има феноменално испеано за сите времиња во легендарниот филм на Емир Кустурица, „Дом за бесење“.Васка Јанковска и Васка Бајрамовска Мустафа„Конечно некој да се сети дека јас ја заслужувам наградата, го заслужувам признанието, а тоа ми го даде претседателот на Сојузот на Ромите, господинот Амди Бајрам. Јас не сум партиски определена, но само оваа ромска партија ...
| | веќе видена | слични

Со Законот за празниците на Република Македонија (“Службен весник на Република Македонија” број 21/1998 и 18/2007), се уредуваат државните празници на Република Македонија и другите празници и се определуваат неработните денови на празнувањето. Во членот 1 се предлага дополнување на членот 4 став 2 со нови алинеи со кои како неработни денови за припадниците на ромската заедница покрај 8 Април, Меѓународен ден на Ромите за припадниците на ромската заедница, кој што е уреден во постојното законско решение се прогласуваат и – 5 август за Меѓународен ден на сеќaвањето на ромските жртви на геноцидот во Втората светска војна – самударипен (samudaripen) и – 5 ноември за светски ден на ромскиот јазик за припадниците на ромската заедница во Република Македонија. Неколку членки на Европската Унија како што се Република Полска и Унгарија, со посебни резолуции го имаат признаено 2 август како Меѓународен ден на сеќавање на ромските жртви на холокаустот, а Парламентот на Република Хрватска има усвоено одлука со која се ...
| | веќе видена | слични

Здружението за ромско-турско пријателство од Битола „Ромско јато“ организираше „Ромска поетска вечер“ во малата сала на Ценатрот за култура. На манифестацијата со пригоден говор се обрати градоначалничката на Битола Наташа Петровска, а од здружението велат дека исто така посебна чест им направиле и гостите од Турција и Украина кои пред присустните се претставија со свои рецитали на мајчин јазик. Хорот од средното музичко училиште во Битола ја интонираше македонската и ромската химна. Осми април е денот посветен на историјата и културата на ромите, кој се одбележува низ целиот свет, афирмирајќи ја потребата од поголема поддршка за ромската популација која се соочува со социјални и економски проблеми. Република Македонија го прославува 8 април, потенцирајќи го значењето на културните вредности и специфики на ромската заедница. Related
| | веќе видена | слични
5 копии

Потребно е координирано дејствување на единиците на локалната самоуправа и централната власт, но и поддршка од меѓународната заедница за решавање на горливите проблеми на Ромите во општеството, порача министерката за труд и социјална работа, Мила Царовска, која присуствува на „Недела на Ромите“, настан кој се одржува од 8 до 11 април во Брисел по повод меѓународниот Ден на Ромите. Царовска имаше свое обраќање на доделувањето на наградите за најуспешни локални самоуправи од западноевропските земји. „Само со координирана соработка на локалната и централната власт, но и со поддршка од меѓународната заедница за решавање на горливите проблеми на Ромите во општеството може да го подобриме економскиот и социјалниот статус на Ромите. Владата на Република Македонија има соодветни политики кои треба трајно да ги решат наталожените проблеми со кои се соочуваат овие наши граѓани“, истакна Царовска во своето обраќање. Таа исто така беше панелист на сесијата посветена на повратниците во западноевропските земји и на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На покана на Директоратот за проширување на Европската унија, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска присуствува на „Недела на Ромите“, настан што по повод Меѓународниот ден на Ромите се одржува од 8 до 11 април во Брисел. Царовска се обрати на доделување на наградите за најуспешни локални самоуправи од западноевропските земји. - Потребно е координирано делување на единиците на локалната самоуправа и централната власт, но и поддршка од меѓународната заедница за решавање на горливите проблеми на Ромите во општеството. Само вака може да го подобриме економскиот и социјалниот статус на Ромите. Владата на Република Македонија има соодветни политики кои треба трајно да ги решат наталожените проблеми со кои се соочуваат овие наши граѓани, истакна Царовска во обраќањето. Таа, исто така, беше панелист на сесијата посветена на повратниците во западноевропските земји и на презентацијата на резултатите од студијата и истражувањето за Ромите од Западен Балкан. Во рамки на својата посета, министерката ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот ден на Ромите, 8-ми Април во Гостивар вчера беше одбележан со повеќе активности. На јарболот пред општинската зграда беше подигнато ромското знаме, по што се одржа свечена седница на која се зборуваше за предизвиците и поддршката за напредокот на заедницата на Роми во Гостивар и во Македонија. Во рамки на одбележувањето беа организирани и крводарителна акција и спортски активности со младите Роми. Иницијативата за прослава на денот на ваков начин заеднички ја покренаа невладини организации и политички партии од ромската заедница. Осми април е прогласен за Светски ден на Ромите во чест на првиот Светски конгрес на Ромите, кој се одржал од 8-12 април 1971 година во Лондон. Ромите се народ кој потекнува од Индија и е раселен насекаде низ светот. Имаат свое знаме и официјална химна. На ромското знаме има три бои. Во долниот дел е зелено, како симбол на земјата. Горниот дел е обоен во сино, како симбол на небото, додека црвеното тркало во средина е симбол на патувањата и миграциите. Ромската химна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународниот ден на Ромите-8 Април денеска се одбележа во Кичево, во организација на Здружението на млади сили на ромската заедница во овој град. - Под мотото „Да чекориме заедно“ на неколку локации во Кичево, со дружење, забава, игра меѓу Ромите и гостите што учествуваа на оваа манифестација, со добро организирана културно–уметничка програма достоинствено го одбележуваме овој голем ден за нас Ромите, изјави Удавер Реџепоски, советник во општина Кичево. Додаде дека манифестацијата е отворена за сите граѓани во општина Кичево. Манифестацијата почна денеска во попладневните часови со кревање на ромското знаме на јарболот во населбата Бела кула во Кичево, каде се одржа богата културно-уметничка програма. Се одржа и трибина на тема „Како да го подигнеме активизмот кај младите Роми“ и општа веселба во населбата Бела кула, каде живее претежно ромско население.
| | веќе видена | слични

Денеска е нивниот меѓународен ден, но тоа не менува ништо во животот на ромите во Шуто Оризари. Тие продолжуваат да живеат во тешки услови и без работа. Голем број на Роми денот го минуваат на улица како питачи или продавачи на тезги. Ромската заедница во Македонија се чувствува дискриминирана и запоставена. Бројот на Роми кои го довршуваат образованието е многу мал. Децата кои се принудени да работат се спречени да го продолжат и довршат образованието. Само еден мал дел од нив се исклучок, бидејќи имаат повисок животен стандард. За да преживеат, семејствата се принудени да ги ангажираат и децата да работат најразлични работи. Иако велат дека немаат причина за славење, Ромите од Шуто Оризари, не дозволија денот да им помине неодбележан. Тие самите го организирале нивниот традиционален турнир во фудбал. ТВ21 го контактираше и градоначалникот на оваа општина, Курто Дудуш за да поразговараме за состојбите во единствената ромска општина во Македонија, но тој се наоѓа во работна посета во Турција. Општина Шуто ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Осми април е меѓународен ден посветен на културата и на историјата на Ромите што во Република Македонија се прославува на највисоко ниво. Ромската заедница е нераскинлив дел од македонското мултиетничко, мултирелигиско и мултијазично општество. Она што го држи нашето општество заедно е уникатниот модел на соживот и почитувањето на различноста, се наведува во честитката од претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по повод одбележувањето на 8 Aприл –Меѓународниот ден на Ромите. Република Македонија, се додава, е онолку успешна колку што се успешни сите нејзини граѓани и затоа, постојано се работи за да се унапреди социоекономската, политичката, културната и позицијата на Ромите во општеството. - Учеството во локалната самоуправа, законодавната и извршната власт, наставата и емисиите на ромски јазик се само дел од стекнатите права на ромската заедница, кои никој нема право да ги доведува во прашање. Свесни сме дека претстои уште многу работа бидејќи сè уште постојат стереотипи, предрасуди, но и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 183 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 355 | | | веќе видена

Резултатите од испитувањето на јавното мислење за првиот круг од претседателските избори на агенцијата „Маркет вижн" беа најблиску до она што е објавено како ...
сите 242 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 159 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прием во Општината за ромските граѓански здруженија по повод Меѓународниот ден на Ромите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: