Пјонгјанг подготвува нуклеарна проба, САД одговараат


2 копии

Јуришна група на американската морнарица патува кон Северна Кореја поради демонстрација на сила, додека таа земја се подготува за шесттиот нуклеарен тест. Шпекулациите, околу новиот нуклеарен тест на Северна Кореја се поврзани со 105-годишнината од раѓањето на основачот на таа земја Ким Ил-сунг, што обично се прославува со демонстрација на воена моќ. Анализата на сателитските снимки укажува на тоа дека Северна Кореја се подготвува за шестата нуклеарна проба. Јуришната група американски бродови, на чело со носачот на авиони „Карло Винстон“ го одложи патот за Австралија, за да присуствува на заедничките вежби со Јужна Кореја. Пјонгјанг работи на балистичка ракета со голем дострел, која би имала можност да ги достигне САД.
| | веќе видена | слични

САД и Јужна Кореја имаат намера одлучно да ја казнат Северна Кореја доколку продолжи со „провокациите“, изјави вршителот на должноста јужнокорејкси претседател Куа Хван Ан по средбата со американскиот потпретседател Мајкл Пенс кој, пак, порача дека трпението на Вашингтон е потрошени и дека сите опции се на масата. Ден по неуспешното севернокорејско тестирање на балистички проектил, американскиот потпретседател Мајк Пенс порача дека периодот на американската стратегија на стрпливо чекање завршил. „Имаше период во кој нашата стратегија беше стрпливост, но тој период заврши. На масата се сите опции за постигнување на целите и обезбедување на стабилноста на народот во таа земја“, изјави Пенс. Американскиот потпретседател, чијшто татко се борел во Корејската војна од 1950 до 1953 година и којашто технички сé уште не е завршена со потпишување мировен договор, истакна дека САД ќе останат доследни на својот „челичен сојуз“ со Јужна Кореја. Според Пенс, американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека нема да ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се сретне со Кралицата Елизабета, а од неговите барања за средбата, ќе ви се заврти во умот. Кога минатата година Барак Обама се сретна со кралицата, тој дојде во затемнето возило и немаше посебни барања. За разлика од него, Трамп сака посебен третман. Тој барал да се вози со златната кочија на кралицата, барање кое безбедносните служби ги става во многу тешка положба. Белата куќа наводно јасно ги дала своите барања, а Трамп барал топло добредојде и златна кочија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Северна Кореја се обидела денеска да испука ракета од среден дострел и таа експлодирала четири до пет секунди пред да биде лансирана, изјави неименуван советник за надворешна политика во Белата куќа. Според него, САД имале добри разузнавачки информации пред и по лансирањето. Не се очекува САД да реагираат бидејќи се работи за неуспех на Сверна Кореја, доал советникот. – Ако беше во прашање нуклеарна проба ќе беа преземени други мерки, нагласил тој.
| | веќе видена | слични
9 копии

Кина работи заедно со САД за решавање на севернокорејскиот проблем, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Според западни медиуми, со тоа Трамп веќе не го користи изразот за Кина „валутен манипулатор“. – Зошто да ја нарекувам Кина валутен манипулатор кога ти е работат со нас за севернокорејскиот проблем? Ќе видиме што ќе се случи!, напиша Трамп на Твитер.
| | веќе видена | слични

Американскиот потпретседател Мајк Пенс пристигна во Јужна Кореја на почетокот на десетдневната посета на азиско-пацифичкиот регион во време на засилени тензии со Северна Кореја поради нивната нуклеарна и ракетна програма. Пенс денеска пристигна во Сеул, откако утринава Јужна Кореја и САД соопштија дека имало неуспешен ракетен тест во Северна Кореја. Американски носачи на авиони се упатија кон Корејскиот Полуостров. „Провокацијата од утринава од Северот е само последен потсетникза ризиците со кои секој од вас се соочува секој ден во одбрана на слободата на народот на Јужна Кореја и одбраната на Америка во овој дел од светот“, изјави Пенс пред американските војници, пред да им се придружи на велигденската вечера. советникот за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Х.Р. Мекмастер пак е во посета на Кабул. Тој рече дека има меѓународен консензус, вклучувајќи ги и Кина и кинеското раководство, дека не може да се дозволи да продолжат ракетните тестирања од Северна Кореја. Мекмастер ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само по 10 минути по изјаснувањето на неговиот советник за национална безбедност, дека сите опции се на маса, преку Твитер се огласи и американскиот претседател Доналд Трамп. Без да прецизира за што станува збор, Трамп објави: -Нашата војска се унапредува и забрзано станува посилна од било кога. Искрено, немаме друг избор. Трамп не напиша дали овој твит се однесува на кризата со Северна Кореа, но секако не е случајно што американскиот претседател да даде ваква изјава токму на денот кога Северна Кореа, иако неуспешно, лансираше ракета од досега непознат модел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници луѓе излегоа на протести наречени „Ден на данокот“, на кои бараат претседателот Доналд Трамп да ги објави неговите даночни пријави. Вчерашните протести во десетици градови се одржуваат на крајниот рок на кој американските граѓани треба да ги поднесат нивните даночни пријави. Повеќето од протестите беа мирни, иако имаше случаи кога демонстрантите разменуваа навреди со поддржувачи на Трамп. Во Беркли, Калифорнија, најмалку 21 луѓе беа уапсени по судирите меѓу демонстрантите и поддржувачите на Трамп. Полицијата употребила солзавец за да воспостави ред откако 1.000 луѓе во два спротивставени табори се собрале во паркот Беркли. Локалните медиуми јавуваат за 11-мина повредени. Протести против американскиот претседател беа организирани и претходно од демократите, работнички здруженија, женски организации… Доналд Трамп е прв кандидат од голема американска партија во изминатите над 40 години кој не ги објави даночните пријави за време на минатогодишната претседателска кампања. Објавувањето не е ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Кинескиот дипломат Јанг Џиечи и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон размениле денеска во телефонски разговор гледишта за ситуацијата на Корејскиот полуостров, јави Синхуа. Кинеската новинаска агенција не даде детали од разговорот. Северна Кореја лансираша синоќа ракета во близина на Синпo, на својот источен брег, а ракетата експлодираше речиси веднаш по лансирањето.
| | веќе видена | слични
15 копии

Северна Кореја синоќа лансираше нова ракета на својот источен брег но таа експлодирала речиси веднаш откако била истрелана, изјави портпарол на пацифичката команда на САД. Од Јужна Кореја пак велат дека најновото лансирање ракета од Пјонгјанг претставува закана за целиот свет и предупредуваат дека ќе преземат соодветна реакција доколку има и други провокации како што е нуклеарна проба или лансирање ракета со голем дострел./24вести
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пјонгјанг подготвува нуклеарна проба, САД одговараат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: