Даут Харадинај: Апсењата наложени од Специјалниот суд повторно ќе ја активираат ОВК

2 копии

Првото апсење наложено од Специјалниот суд повторно ќе ја активира некогашната Ослободителна војска на Косово (ОВК), тврди братот на косовскиот премиер и пратеник во Парламентот, Даут Харадинај, пренесуваат приштински медиуми. Даут Харадинај се споменува како еден од првите припадници на т.н. ОВК кој ќе се најде пред Специјалниот суд. - Инструментот ОВК повторно ќе се активира на Косово кога ќе почнат апсењата по налог на Специјалниот суд, истакна Харадинај. Тој додаде дека политичките партии на Косово требале да размислуваат за Специјалниот суд во 2015 година, а не да гласаат за формирање на овој трибунал. - Јас не сум дел од военото крило, јас сум граѓанин на Косово. Мое најголемо достигнување е војната. Јас сум отворен и секогаш сум подготвен да ги поддржам другарите. ОВК не изврши злосторства, туку Србија, тврди братот на косовскиот премиер. Како што наведува Харадинај, Специјалниот суд треба да се набљудува како „елемент што ќе му наштети на имиџот на Косово“. Изјавата на Даут Харадинај следува по ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Официјален Вашингтон ги предупреди косовските власти дека ќе биде инициран планот Б за формирање специјален суд под закрила на Обединетите нации ако косовското собрание ја усвои иницијативата за укинување на законот за овој суд, пренесува приштинскиот дневник „Коха диторе“. Весникот пишува дека американскиот амбасадор Стивен Бенкс вчера му ја пренел ваквата порака на премиерот Рамуш Харадинај. Бенкс рекол дека Вашингтон нема да се противи на иницијативата на Москва во Советот за безбедност да се формира специјален суд за злосторствата на Косово. Амбасадорот му рекол на Харадинај дека руската иницијатива ќе биде заснована на Резолуцијата 1244 и дека УНМИК (привремена цивилна управа на Косово под раководство на ОН) ќе биде врховна извршна власт на Косово.
| | веќе видена | слични
7 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска изјави дека не знае што ќе биде со иницијативата во Собранието на Косово за укинување на законот за Специјалниот суд за воени злосторства, но нагласи дека доколку пратениците ја усвојат, Владата ќе ја почитува таквата одлука. - Косово не може и не треба да ја избегне правдата, без оглед дали е локална или не, но треба да постои алтернатива, на пример, судењата да се спроведуваат на Косово, што би било реално, изјав Харадинај за „Индексонлајн“. Харадинај признава дека укинувањето на законот за Специјалниот суд би имало последици врз косовските односи со меѓународната заедница, но повтори дека неговата партија Алијанса за иднина на Косово ќе продолжи да биде против Судот, како што го правеше тоа и кога беше донесена одлуката за негово формирање. Како што јави МИА, Амбасадата на САД во Приштина минатата недела ја повика косовската Влада јасно да се огради од заканите со насилство поради Специјалниот суд за воени злосторства во Косово и предупреди дека секој обид за ...
| | веќе видена | слични

Обвинителката за воени злосторства Снежана Станојковиќ за белградскиот весник „Политика“ изјави дека предметот за трговија со човечки органи познат како „Жолта куќа“ сè уште е активен. „Треба да се почека стартот на таканаречениот суд за ОВК и да се види дали ќе бидат покренати обвиненија во врска со тие настани“, вели обвинителката, која не сакаше да зборува за сведокот кој своевремено зборувал за овој случај, бидејќи податоците од предистражната постапка претставуваат тајна. Истрагите за таканаречената „Жолта куќа“ во село во близина на Бурел во северна Албанија, не успеаја да ги докажат тврдењата дека бубрези на луѓе билеотстранувани за комерцијални цели во оваа куќа, пишува косовски „Газета експрес“. Во Ивештај од март 2004 година, изготвен од страна на пет меѓународни експерти од Хашкиот трибунал и на Обединетите нации што го пренесе весникот “Коха диторе“, се наведува дека врз основа испитувањата не биле најдени убедливи докази за сторени кривични дела. „Врз основа на нашите испитувања, според наше ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека 2018 година за Косово ќе се карактеризира по либерачизацијата на визниот режим и трансформацијата на Силите за безбедност на Косово во Армија. Тој во новогодишното обраќање пред граѓаните на Косово истакна дека треба да се ратификува договорот за демаркација на границата со Црна гора, кој е неоходен за либерализацијата на Косово. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Во соопштението се наведува дека САД се „длабоко вознемирени" од последните обиди на косовското собрание да го поништи законот за Специјалниот суд за злосторства против човечноста, воените и другите тешки злосторства извршени на Косово во периодот од 1998 до 2000 година. „Ние им аплаудиравме на политичките лидери на Косово кога го усвоија законот и уставните амандмани во 2015 година кога беше основан судот. Сега силно ги повикуваме актуелните политички лидери и пратениците на косовското собрание да не го расипуваат тоа достигнување ставајќи го надвор од сила законот за Специјалниот суд, сега или во иднина", се истакнува во соопштението. Стејт департментот потсети на изјавата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека потрагата по правдата на Балканот сѐ уште не е завршена и дека САД остануваат посветени на поддршката на правдата. Соопштението на Стејт департментот следи по соопштението на американската амбасада во Приштина во кое се истакнува дека „грешат оние (косовски лидери) кои тврдат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стејт департментот ги повика лидерите на Косово да не ги менуваат овластувањата и јурисдикцијата на законот за Специјалниот суд за злосторства на поранешната УЧК. Во соопштението се наведува дека САД се „длабоко вознемирени" од последните обиди на косовското собрание да го поништи законот за Специјалниот суд за злосторства против човечноста, воените и другите тешки злосторства извршени на Косово во периодот од 1998 до 2000 година. „Ние им аплаудиравме на политичките лидери на Косово кога го усвоија законот и уставните амандмани во 2015 година кога беше основан судот. Сега силно ги повикуваме актуелните политички лидери и пратениците на косовското собрание да не го расипуваат тоа достигнување ставајќи го надвор од сила законот за Специјалниот суд, сега или во иднина", се истакнува во соопштението. Стејт департментот потсети на изјавата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон дека потрагата по правдата на Балканот сѐ уште не е завршена и дека САД остануваат посветени на поддршката на правдата. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По американската амбасада во Приштина, и Стејт департментот се огласи во врска со обидите на косовските власти да го укинат новоформираниот специјален суд за воени злосторства, кој треба да им суди на команданти на Ослободителната војска на Косово. – САД се длабоко загрижени поради неодамнешните обиди во косовскиот Парламент да се укине законот за специјалниот суд, кој беше основан да суди во случаи на наводни злосторства против човештвото, воени злосторства и други сериозни кривични дела извршени за време на конфликтот од 1998 до 2000 година. Ги повикуваме политичките водачи на Република Косово да останат посветени на работата на специјалниот суд и да не го менуваат раководството и овластувањата на судот. Секретарот Тилерсон кажа дека потрагата по правда на Балканот се уште не е завршена и ние остануваме посветени на тоа жртвите да ја добијат правдата. Аплаудираме на моралната храброст на косовското раководство кое го донесе законот и уставниот амандман во 2015 година и овозможи овој суд да се формира. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

- Албанија се приклучи на притисоците на САД и Велика Британија кон Приштина да не го укинува Специјалниот суд за воени злосторства на Косово и Метохија. - Во заблуда се сите кои мислат дека САД, Велика Британија и ЕУ се согласни со укинување на Специјалниот суд, порача на Фејсбук министерот за дијаспора Пандели Мајко. Според него, погрешно е да се мисли дека САД, Велика Британија и ЕУ ќе ја премолчат веќе донесената важечка одлука за формирање на таа судска институција. Мајко смета дека Косово не е лично прашање, а законите, како што вели, не се однесуваат на лични судбини. Пандели Мајко оцени дека Приштина води апсурдна политика кога станува збор за Специјалниот суд и предупреди дека барањето за негово укинување влева страв за иднината. Тој потсети дека на укинувањето на Специјалниот суд се противат САД и Велика Британија и дека Приштина доби предупредување од Стејт департментот. Специјалниот суд е формиран заради судење на сторителите на воени злосторства на Косово и Метохија во периодот од 1998 до ...
| | веќе видена | слични
5 копии

САД ја повикаа косовската влада јавно да се огради од заканите за насилство поврзани со почетокот на работата на Специјалниот суд за злосторства на ОВК. Предупредувањето на американската амбасада следи два дена по заканата на Даут Харадинај, дека првото апсење за Специјалниот суд, повторно ќе ја активира поранешната Ослободителна војска на Косово. Американскиот амбасадор во Приштина, Грег Делави уште еднаш ги предупреди лидерите на косовските Албанци, дека нивните обиди во парламентот да го соборат законот за Специјалниот суд за злосторства на ОВК, ќе имаат длабоки последици по европската иднина на Косово и односите со САД. „Разочарани сме од оние кои се подготвени, заради лични интереси, да ги жртвуваат односите со САД и со иднината на Косово“ се наведува во соопштението од американската амбасада во Приштина. Американската амбасада исто така предупреува и дека заканите за насилство воопшто не се прифатливи, додавајќи дека очекуваат косовската влада јасно да се огради од таквите изјави. Острото соопштение е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Даут Харадинај: Апсењата наложени од Специјалниот суд повторно ќе ја активираат ОВК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: