„Вашингтон пост“ : Грција во 2014 година влегува со четири сериозни проблеми

Во написот американскиот весник ја пренесува изјавата на премиерот Самарас, кој во новогодишната порака рече дека во „2014 година Грција ќе се врати на пазарите и ќе почне повторно да станува нормална земја“. Весникот, меѓутоа, се прашува дали Грција навистина го избегна најлошото. Со над 240 милијарди евра доделни кредити земјата и натаму има неоддржлив јавен долг, исправена е пред заканата од нова политичка дестабилизација, еден од четворица Грци е невработен, а земјата постојано тоне кон сиромаштија, оценува „Вашингтон пост“, посочувајќи ги четирите главни проблеми што сега ја мачат Грција се невработеноста, бирократијата, политичката нестабилност и долгот.
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 134 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Вашингтон пост“ : Грција во 2014 година влегува со четири сериозни проблеми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: