САД го признаа Преодниот национален совет на Либија

2 копии

Соединетите американски држави во петокот го признаа бунтовничкиот Преоден национален совет (TCN) како легална либиска влада, што треба да претставува дипломатски поттик со кој ќе се ослободат милијарди долари замрзнати средства на режимот на либискиот лидер полковникот Моамер ел-Гадафи. Американската државна секретарка Хилари Клинтон изјави дека САД официјално го признаваат Преодниот национален совет, како рамен и легитимен наследник на режимот на Моамер ел-Гадафи, до воспоставувањето на вистинската либиска преодна влада. „До формирањето на преодните власти, САД ќе го признаваат Привремениот национален совет како законско владејачко тело во Либија и кон него ќе се однесуваат во согласност со тоа“, изјави државната секретарка на САД, Хилари Клинтон, Пред САД, Привремениот национален совет во Бенгази го признаа членките на Контактната група, кои им се придружија на Франција, Велика Британија, Италија, Катар и уште дваесетина држави од цел свет кои претходна во различни форми ја признаа легитимноста на ...
| | веќе видена | слични

САД и официјално го признаа либискиот Привремен национален совет за легитимна влада на Либија, што претставува важен дипломатски чекор, кој би можел да доведе до одблокирање милијарди долари од замрзнатите фондови на земјата Американската државна секретарка Хилари Клинтон го соопштила потегот на Вашингтон на конференцијата во Истанбул, која е посветена на ситуацијата во Либија. На конференцијата бил постигнат договор дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да ја напушти Владата, а транзицијата на земјата кон демократија ќе биде спроведена под раководство на Привремениот совет. - Сé додека не биде назначена привремена влада, САД ќе го признаваат Привремениот совет како легитимен владејачки авторитет во Либија, и ние ќе дејствуваме врз таа основа - нагласила Клинтон. Во меѓувреме, Франција соопшти дека воената акција против силите лојални на Гадафи ќе продолжи и во текот на светиот муслимански месец Рамазан, освен ако тој не ги исполни барањата за повлекување од власта и не прогласи примирје во земјата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 58 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД го признаа Преодниот национален совет на Либија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: