Не игнорирајте ги безболните грутки

Саркомот е вид карцином на сврзното ткиво. Во рана фаза нa болеста не се манифестира со симптоми. Се јавува како безболна грутка, најчесто на екстремитетите. Како саркомот расте, прави притисок на соседните органи, ткива, нерви мускули и се јавуваат првите знаци како болка и потешкотии при движењето. Меѓутоа, многу други болести ги имаат истите симптоми. Затоа, доколку напипате грутка веднаш јавете се на лекар.
| | веќе видена | слични

ХПВ Инфекции се полово преносливи болести кои ги предизвикува Humani pаpiloma virus - HPV. Што е генитална ХПВ Инфекција? Генитална ХПВ Инфекција е полово пренослива болест предизвикана од хуман папилома вирусот. Името се однесува на група на вируси со повеќе од 100 типови, од кои преку 30тина е полово преносливи. Во повеќето случаеви инфицирани од ХПВ нема да се манифестираат никакви симптоми , а инфекцијата ќе пројде сама од себе. Типови на вирусот кои предизвикуваат неправилности на пат тестот ги нарекуваме типови на вирус од висок ризик. Инфекцијата со овие типови на вирусот може да доведе до развој на карцином на грлото на матката, како и на половите органи. Другите типови на инфекција од вирусот предизвикуваат помали цитолошки неправилности на пап тестот и нив ги нарекуваме типови на понизок ризик. Како настануваат гениталните ХПВ инфекции? Секоја личност која била во генитален контакт со личност заболена од ХПВ инфекции може да биде инфицирана. Тоа се однесува како на жените така и на мажите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не игнорирајте ги безболните грутки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: