Не игнорирајте ги безболните грутки

Саркомот е вид карцином на сврзното ткиво. Во рана фаза нa болеста не се манифестира со симптоми. Се јавува како безболна грутка, најчесто на екстремитетите. Како саркомот расте, прави притисок на соседните органи, ткива, нерви мускули и се јавуваат првите знаци како болка и потешкотии при движењето. Меѓутоа, многу други болести ги имаат истите симптоми. Затоа, доколку напипате грутка веднаш јавете се на лекар.
| | веќе видена | слични

ХПВ Инфекции се полово преносливи болести кои ги предизвикува Humani pаpiloma virus - HPV. Што е генитална ХПВ Инфекција? Генитална ХПВ Инфекција е полово пренослива болест предизвикана од хуман папилома вирусот. Името се однесува на група на вируси со повеќе од 100 типови, од кои преку 30тина е полово преносливи. Во повеќето случаеви инфицирани од ХПВ нема да се манифестираат никакви симптоми , а инфекцијата ќе пројде сама од себе. Типови на вирусот кои предизвикуваат неправилности на пат тестот ги нарекуваме типови на вирус од висок ризик. Инфекцијата со овие типови на вирусот може да доведе до развој на карцином на грлото на матката, како и на половите органи. Другите типови на инфекција од вирусот предизвикуваат помали цитолошки неправилности на пап тестот и нив ги нарекуваме типови на понизок ризик. Како настануваат гениталните ХПВ инфекции? Секоја личност која била во генитален контакт со личност заболена од ХПВ инфекции може да биде инфицирана. Тоа се однесува како на жените така и на мажите ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не игнорирајте ги безболните грутки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: