Штербик, Дибиров, Душебаев и Чупиќ во идеалниот тим


Голманот Арпад Штербик, Тимур Дибиров, Алекс Душебаев и Иван Чупиќ се четворицата ракометари од редовите на новиот европски првак Вардар, кои се најдоа во идеалниот тим на завршницата од ЛШ. Идеален тим од мечевите во Kелн е следниот: Арпад Штербик (голман, Вардар), Тимур Дибиров (лево крило, Вардар), Микел Хансен (лев бек, ПСЖ), Арон Палмарсон (среден бек, Веспрем), Алекс Душебаев (десен бек, Вардар), Иван Чупиќ (десно крило, Вардар), Андреас Нилсен (пикер, Веспрем).
| | веќе видена | слични

Иван Чупиќ и Хрватска дефинитивно не е завршена работа. Иако вардаровиот играч лини се прости од настапите во репрезентацијата, сепак селекторот на „каубоите“, Лино Червар, ќе го очекува на собирот во октомври. Откако две години по ред ја освои Лигата на шампионите и во Келн го даде победничкиот гол во финалето против ПСЖ, Чупиќ, ќе биде еден главните адути на домаќинот на Европското првенство. „Мислам дека се шегуваше. Ќе го вратам во репрезентацијата. Му пратив порака со честитка за освоената европска титула и дека по ова ниту еден селектор повеќе нема да го изостави од списокот за репрезентацијата. Ќе го очекувам во октомври, кога ќе имаме собир и мини подготовки", изјави Лино Червар за хрватските медиуми.
| | веќе видена | слични

Каталонскиот ракометен гигант Барселона од завршниот турнир во Лигата на шампшионите во Келн се врати како последнопласирана, откако во полуфиналето загуби од македонскиот шампион Вардар, а во малото финале беше поразена од Веспрем.Спортскиот директор на Барса, Давид Баруфет им ја честита европската титула на ракометарите на Вардар и кажа неколку добри зборови за македонските репрезентативци Кире Лазаров и Борко Ристовски.-Вардар докажа дека е екипа која заслужува целосен респект и која може да игра и да победи секого. Ракометарите се искусни, тренерот си ја знае работата, еден одлично склопен тим, коментираше легендарниот голман и додаде:-Кире ни даде многу во последните неколку години. Ние му понудивме едногодишен договор, тој доби подобри услови од друга екипа и му посакуваме многу успех во новата средина. Борко останува уште една година и ќе го брани голот на Барса и во сезоната 2017/18.
| | веќе видена | слични

Ракометниот шампион на Европа, македонскиот Вардар, е главна тема во спортските кругови. Финалниот меч на завршниот турнир од Лигата на шампионите одигран викендов во Kелн со ПСЖ (24-23), кој „црвено-црните“ го добија со гол во последната секунда на хрватскиот интернационалец Иван Чупиќ, како и во полуфиналето против Барселона (26-25), но овој пат во главна улога беше неговиот сонародник Лука Циндриќ, кој погоди пред звукот на сирената, се двата спортски настана од кои се репризираат секвенции, па и целите мечеви. Одговорната улога да ги испратат последните удари кон головите на Барселона и ПСЖ за да се стигне до големото славење и историскиот пехар ја презедоа хрватските интернационалци меѓу „црвно-црните“, на кои не им затрепери раката Чупиќ е првиот ракометар кој го одбранил победничкиот пехар во ЛШ. Лани Хрватот беше најдобар со полскиот Kјељце, а сезонава се пресели во Скопје и го повтори овој успех со Вардар. Македонскиот клупски машки ракомет испиша историја, а Чупиќ за решавачките моменти на дуелот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Илјадници фанови денеска ги пречекаа ракометарите на Вардар, новите европски шампиони. Вардар во неделата, во финалето на завршниот турнир во Келн, ја освои титулата со победата над ПСЖ 24:23. Ветеранот Арпад Штербик беше прогласен за МВП на завршниот турнир. Еден од најдобрите голмани во историјата на ракометот со Вардар ја освои четвртата титула европски првак. „Успеавме некако да ги ‘измамиме’ овие великани ПСЖ и Барселона и да ја освоиме титулата. Драго ми е што ја израдувавме цела Македонија, драго ми е за спонзорот Самсоненко, кој вложува во ракометот. Овој тим е млад, ако се иззeмат двајца-тројца. Не се надевав дека овие млади играчи вака ќе одиграат еден Ф4, делуваа поискусно од олимписките шампиони Карабатиќ, Хансен“, рече Штербик. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иван Чупиќ, стрелецот на победничкиот гол со кој македонскиот првак Вардар го совлада ПСЖ и ја освои европската шампионска титула во Лигата на шампионите, е горд што е Македонец, иако е Хрват. – Јас сум Хрват и доаѓам од мала земја, но денеска сум горд што сум Македонец – изјави хрватскиот репрезентативец по пристигнувањето во Скопје, на градскиот плоштад „Македонија“ каде што се собраа илјадници граѓани да ги поздраваат ракометарите.
| | веќе видена | слични
16 копии

Херојот на ракометниот европски шампион Вардар кој во финалето на Лигата на шампионите го постигна последниот и најзначен гол за историска победа на Вардар на плоштадот Македонија каде се одржува пречекот за европските шампиони, истакна дека е горд што е Македонец. -Имам да кажам две работи. Првата е дека мојот крал е Вуко Борозан. А втората... Дојдов во мала земја, но денес сум горд што сум Македонец, кратко посочи неверојатниот Иван Чупиќ.
| | веќе видена | слични

Златното на вардаровиот шампионски тим, Иван Чупиќ, при пречекот на ракометарите на централната прослава на европската титула на градскиот плоштад, истакна дека е горд што е Македонец. Човекот кој го реши натпреварот со ПСЖ во последната секунда, со својата изјава предизвика делириум на градскиот плоштад. „Морам да ви кажам две работи. Првата е дека мојот крал е Вуко Борозан. Втората е дека јас сум Хрват, доаѓам од мала земја, но денеска сум горд што сум Македонец“ , изјави Иван Чупиќ пред илјадниците навивачи.
| | веќе видена | слични

Нашите европски шампиони веќе се наоѓаат на плоштадот во Скопје, каде имаат свое обраќање пред Македонскиот народ. Еден од нив е златното момче, играчот кој ни донесе прва Европска титула, момчето кај кое не затрепери раката во последните секунди, момчето кое го постигна најважниот гол можеби во историјата на Вардар и Македонскиот ракомет. Тоа е Иван Чупиќ, единствениот играч кој успеал за две години да освои две титули со две различни екипи и да ја одбрани, што на никој му нема успеано. Тој имаше исто така кратко обраќање пред толпата собран народ, кое наиде на воодушевување. „ Вуко Борозан е мојот крал. Јас сум Хрват и доаѓам од мала земја, но денес сум горд што сум Македонец “, рече Иван Чупиќ. -КАРАЧИЌ: ПЕТ ГОДИНИ ЗАЕДНО ГО ЖИВЕЕВМЕ ОВОЈ СОН, КОЈ ЕВЕ СЕ ОСТВАРИ- Играчот кој заедно со Абутовиќ, Стоилов и Милиќ се најдолго во Вардар од овој шампионски состав, е секако Игор Карачиќ, пренесува официјалниот веб сајт на „Вардар фанс“. Тоа е миленикот на Вардаровите навивачи и популарните Комити, играч кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Искрено, не очекував дека овие млади играчи ќе одиграат толку зрело и смирено. Мило ми е за нашите млади играчи што одиграа вака, изјави Штербик МВП на Ф4 турнирот во Келн, голманот на РК Вардар, Арпад Штербик, уште еднаш повтори дека е среќен поради освоената шампионска титула и дека е среќен затоа што ги израдувале најверните фанови. Ова е голем успех за нас. Мило ми е што ја освоивме титулата и што ги израдувавме навивачите и сите што се во Вардар. Ако ме прашате дали пред почетокот бевме сигурни дека ќе победиме, ќе ви кажам – тешко. Не можеш да бидеш сигурен кога имаш такви противници како Пари Сен Жермен, Барселона, Веспрем. Но, ние успеавме да ја освоиме титулата. Вардар има многу млада екипа, со исклучок на нас 2-3 што сме повозрасни. Искрено, не очекував дека овие млади играчи ќе одиграат толку зрело и смирено. Мило ми е за нашите млади играчи што одиграа вака, изјави Штербик.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Извици, скандирања, наздравување од граѓаните кои беа собрани над Плоштадот пред британскиот Парламент откако стана јасно дека внатре беше одбиен договорот за ...
сите 196 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штербик, Дибиров, Душебаев и Чупиќ во идеалниот тим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: