Kанељас требаше да дојде во Вардар за да го крене пехарот


Шпанскиот ракометен интернационалец Жоан Kанељас долго време чекаше да се израдува на шампионскиот трофеј во Европа. Требаше да дојде во Вардар и да си ја исполни желбата во својот шести обид на завршниот турнир од ЛШ. Поранешниот ракометар на германскиот Kил во петте свои учества на фајналфор-турнирите ниту еднаш не успеа да се закити со трофејот. - Kонечно, пехарот е мој. Тоа е првото нешто што го помислив откако Чупиќ го постигна победничкиот гол. Искрено, не верував дека еден ден ќе го кренам овој трофеј по петте претходни разочарувања. Ова дефинитивно ми е најдрагата титула во кариерата, заедно со онаа светски првак со шпанската репрезентација во 2013 година. Да се биде европски шампион, по толку неуспешни обиди, навистина прекрасно - вели Kанељас по големиот успех. Шпанскиот бек на завршниот турнир во Kелн заработи повреда поради која ќе ги пропушти репрезентативните обврски против БиХ и Финска во квалификациите за ЕП 2018.
| | веќе видена | слични

Иван Чупиќ и Хрватска дефинитивно не е завршена работа. Иако вардаровиот играч лини се прости од настапите во репрезентацијата, сепак селекторот на „каубоите“, Лино Червар, ќе го очекува на собирот во октомври. Откако две години по ред ја освои Лигата на шампионите и во Келн го даде победничкиот гол во финалето против ПСЖ, Чупиќ, ќе биде еден главните адути на домаќинот на Европското првенство. „Мислам дека се шегуваше. Ќе го вратам во репрезентацијата. Му пратив порака со честитка за освоената европска титула и дека по ова ниту еден селектор повеќе нема да го изостави од списокот за репрезентацијата. Ќе го очекувам во октомври, кога ќе имаме собир и мини подготовки", изјави Лино Червар за хрватските медиуми.
| | веќе видена | слични

Ракометниот шампион на Европа, македонскиот Вардар, е главна тема во спортските кругови. Финалниот меч на завршниот турнир од Лигата на шампионите одигран викендов во Kелн со ПСЖ (24-23), кој „црвено-црните“ го добија со гол во последната секунда на хрватскиот интернационалец Иван Чупиќ, како и во полуфиналето против Барселона (26-25), но овој пат во главна улога беше неговиот сонародник Лука Циндриќ, кој погоди пред звукот на сирената, се двата спортски настана од кои се репризираат секвенции, па и целите мечеви. Одговорната улога да ги испратат последните удари кон головите на Барселона и ПСЖ за да се стигне до големото славење и историскиот пехар ја презедоа хрватските интернационалци меѓу „црвно-црните“, на кои не им затрепери раката Чупиќ е првиот ракометар кој го одбранил победничкиот пехар во ЛШ. Лани Хрватот беше најдобар со полскиот Kјељце, а сезонава се пресели во Скопје и го повтори овој успех со Вардар. Македонскиот клупски машки ракомет испиша историја, а Чупиќ за решавачките моменти на дуелот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иван Чупиќ, стрелецот на победничкиот гол со кој македонскиот првак Вардар го совлада ПСЖ и ја освои европската шампионска титула во Лигата на шампионите, е горд што е Македонец, иако е Хрват. – Јас сум Хрват и доаѓам од мала земја, но денеска сум горд што сум Македонец – изјави хрватскиот репрезентативец по пристигнувањето во Скопје, на градскиот плоштад „Македонија“ каде што се собраа илјадници граѓани да ги поздраваат ракометарите.
| | веќе видена | слични
16 копии

Херојот на ракометниот европски шампион Вардар кој во финалето на Лигата на шампионите го постигна последниот и најзначен гол за историска победа на Вардар на плоштадот Македонија каде се одржува пречекот за европските шампиони, истакна дека е горд што е Македонец. -Имам да кажам две работи. Првата е дека мојот крал е Вуко Борозан. А втората... Дојдов во мала земја, но денес сум горд што сум Македонец, кратко посочи неверојатниот Иван Чупиќ.
| | веќе видена | слични

Златното на вардаровиот шампионски тим, Иван Чупиќ, при пречекот на ракометарите на централната прослава на европската титула на градскиот плоштад, истакна дека е горд што е Македонец. Човекот кој го реши натпреварот со ПСЖ во последната секунда, со својата изјава предизвика делириум на градскиот плоштад. „Морам да ви кажам две работи. Првата е дека мојот крал е Вуко Борозан. Втората е дека јас сум Хрват, доаѓам од мала земја, но денеска сум горд што сум Македонец“ , изјави Иван Чупиќ пред илјадниците навивачи.
| | веќе видена | слични

Нашите европски шампиони веќе се наоѓаат на плоштадот во Скопје, каде имаат свое обраќање пред Македонскиот народ. Еден од нив е златното момче, играчот кој ни донесе прва Европска титула, момчето кај кое не затрепери раката во последните секунди, момчето кое го постигна најважниот гол можеби во историјата на Вардар и Македонскиот ракомет. Тоа е Иван Чупиќ, единствениот играч кој успеал за две години да освои две титули со две различни екипи и да ја одбрани, што на никој му нема успеано. Тој имаше исто така кратко обраќање пред толпата собран народ, кое наиде на воодушевување. „ Вуко Борозан е мојот крал. Јас сум Хрват и доаѓам од мала земја, но денес сум горд што сум Македонец “, рече Иван Чупиќ. -КАРАЧИЌ: ПЕТ ГОДИНИ ЗАЕДНО ГО ЖИВЕЕВМЕ ОВОЈ СОН, КОЈ ЕВЕ СЕ ОСТВАРИ- Играчот кој заедно со Абутовиќ, Стоилов и Милиќ се најдолго во Вардар од овој шампионски состав, е секако Игор Карачиќ, пренесува официјалниот веб сајт на „Вардар фанс“. Тоа е миленикот на Вардаровите навивачи и популарните Комити, играч кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лино Червар во интервјуто за хрватски „Индекс“ направи една навистина искрена паралела и ги спореди случувањата во хрватскиот и македонскиот ракомет на клупско ниво, а ако она што посебно го потенцираше е тоа дека Вардар има подобри услови за работа и од големиот ПСЖ, во најновото обраќање за „24 часа“ открива дека испратил и една специјална порака по самиот крај на големото финале во Келн. Добро познато е дека Иван Чупиќ беше херојот кој го постигна злато вредниот гол за 24:23 кој му донесе историја на македонскиот ракометен шампион, а Червар во интервјуто за домашниот медиум открива дека по крајот на мечот на фајнал-форот му испратил смс порака на својот сонародник. – Му пратив порака на Чупиќ во која му честитав за постигнатиот гол и за титулата во Лигата на шампионите. Во пораката дополнив дека после ова ниту еден селектор никогаш нема да го изостави од списокот на репрезентацијата. Го очекувам на наредното собирање, ќе го вратам во репрезентацијата, – потенцира тренерот на Металург.
| | веќе видена | слични

Вардар во својот прв настап на завршните турнири во Лигата на шампионите дојде до големиот пехар и тоа откако во два идентични натпревари славеше над Барселона и Пари Сен Жермен. Полуфиналето го реши Лука Циндриќ, а пак во завршниот меч побрз од сирената беше неговиот сонародник Иван Чупиќ кој со тој погодок и овој успех ја одбрани титулата во ова натпреварување, односно во две години дојде до златниот медал со две различни екипи-Кјелце и Вардар. -Искрено бевме најдобра екипа на завршниот турнир. Да имавме среќа, но среќата ги прати храбрите, -рече Чупиќ притоа говорејќи за последниот напад вреден шампионска титула. -Договорот беше топката во последниот напад да дојде до мене, како што вежбаме на тренинзите. Меѓутоа не беше лесно да му се даде гол на Омејер, -рече Иван.
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kанељас требаше да дојде во Вардар за да го крене пехарот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: