Вардар ја крена Македонија на четвртото место

Триумфот на Вардар во машката ракометна Лигата на шампионите ја крена Македонија две места повисоко на најновото рангирање што го објави Европската ракометна федерација. Македонија сега е на четвртото место на ранг-листата и прв пат во историјата е пред Франција и Германија. Французите забележаа пад за едно место во однос на лани, а Германците паднаа од четвртото на шесто место. Пред Македонија на оваа листа се Унгарија, Шпанија и Полска. На петтото место се наоѓа Франција, а меѓу првите 10 се уште Германија, Хрватска, Данска, Белорусија и Украина. Бодувањето за ранг-листата се врши врз основа на резултатите на клубовите во последните три сезони (2014/2015, 2015/2016, 2016/2017) и според нив се одредува ранкингот на тимовите за наредната сезона. Најголемата полза од триумфот на Вардар во ЛШ ќе се види веќе наредната сезона. На 7 јуни истече рокот за апликации за петте дополнителни места за настап во ЛШ за наредната сезона. Меѓу апликантите трета година по ред и македонскиот вицешампион Металург. ЕХФ ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема детали за останатите групи и се чека потврда на сите екипи што в година ќе играат во ЛШ, дали директно или преку квалификации. Досега се пристигнати 25 пријави од клубови за настап во лигата на шампионите. На таа листа се 18 прваци на своите земји и уште две екипи кои доаѓаат од земјите со највисок клупски рејтинг, Унгарија и Данска. Уште пет екипи дополнително бараа место во лигата на шампионите Единствено од Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина нема пријава за место во Лигата на шампионите. Конечната листа на учесници ќе биде позната на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб.
| | веќе видена | слични
5 копии

На ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите во женска конкуренција што е закажана за 30 јуни во Љубљана, екипата на Вардар ќе биде во првиот барабан. Се уште нема детали за останатите групи и се чека потврда на сите екипи што в година ќе играат во ЛШ, дали директно или преку квалификации. Досега се пристигнати 25 пријави од клубови за настап во лигата на шампионите. На таа листа се 18 прваци на своите земји и уште две екипи кои доаѓаат од земјите со највисок клупски рејтинг, Унгарија и Данска. Уште пет екипи дополнително бараа место во лигата на шампионите Единствено од Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина нема пријава за место во Лигата на шампионите. Конечната листа на учесници ќе биде позната на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб.
| | веќе видена | слични

Трофеите во трите најпопуларни спорта во Европа, фудбалот, кошарката и ракометот, годинава ги освоија земјите од југот на Стариот континент, Шпанија (Реал Мадрид во фудбал), Турција (Фенербахче во кошарка) и Македонија (Вардар во ракомет). Со тоа шпанските клубови убедливо останаа да доминираат во новиот милениум во европските купови во трите најголеми спорта на Стариот континент, а Македонија и Турција првпат се впишаа на листата. Шпанија остана и единствена земја со трофеи во сите три спорта - фудбал, кошарка и ракомет.Шпанија има повеќе европски круни од втората и од третата земја заедно на оваа необична листа. Тимовите од таа земја и годинава беа најзастапени во полуфиналињата, со четири тима во сите три спорта. Екипите од Мадрид, Реал и Атлетико играа во фудбалското полуфинале, Реал и во кошаркарското, а Барселона беше претставник во ракомет. Годинава на оваа листа втора е Франција со два тима (Монако во фудбал и ПСЖ во ракомет), а по една екипа имаа Италија (Јувентус, фудбал), Унгарија (Веспрем, ...
| | веќе видена | слични

Ждрепката за новата сезона од Лигата на шампионите ќе се одржи на 30 јуни во Љубљана, а Вардарки очекувано ќе бидат извлечени од првиот шешир.Иако се уште не е одреден вкупниот број на апликанти за место во Лигата на шампионите, се знае дека Вардар на ждрепката ќе се најде во шеширот на фаворити.Досега се пристигнати 25 пријави од 18 земји. Од кои 18 се шампиони, две екипи се од земјите со највисок рејтинг, Унгарија и Данска, а пет тима бараат дополнително место во Лигата на шампионите.Од европските земји во кои се игра ракомет, само Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина немаат пријавено тим за Лигата на шампионите.Конечниот список на учесници ќе биде познат на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб, а ждрепката ќе биде извршена на 30 јуни во Љубљана.
| | веќе видена | слични
2 копии

Учеството во ЛШ веќе не е економски исплатливо. Некои клубови трошат пари за да учествуваат во европските ракометни купови. И клубовите кои стигнуваат најдалеку во овие натпреварувања, не се соодветно наградени, вели творецот на новиот проект и спортскиот директор на Колдинг Копенхаген, Ласе Боесен. Европската ракометна федерација (ЕХФ) доби ултиматум од десетте најдобри клубови во Европа за промена во Лигата на шампионите. Клубовите од ЕХФ бараат да имаат поголемо влијание и повеќе пари од настапот во елитното натпреварување, доколку не одговори на нивните барања подготвени се да направат сопствена „пиратска" лига. Данскиот портал „БТ" информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на завршниот турнир во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Киелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет од најголемите ракометни клубови во Европа, меѓу кои е и македонскиот и од неодамна европскиот шампион Вардар, поставија ултиматум до ЕХФ за промени на Лигата на шампионите. Најмоќните ракометни клубови од ЕХФ бараат поголемо влијание и повеќе пари во Лигата на шампионите. Доколку ЕХФ не одговори на нивните барања, тогаш клубовите се подготвени да направат сопствена „пиратска“ лига. Данскиот портал „БТ“ информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на Ф4 турнирот во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Кјелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но овој пат таа добива и многу поконкретен белег со ангажман на медиумскиот гигант ИМГ кој има искуство во создавање на вакви лиги во различни спортови, како што е Евролигата во кошарка. Еден од творците на новиот проект на новата ракометна ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонскиот ракометен вицешампион Металург, заедно со Ракометната Федерација на Македонија, пред неколку денa поднесоа барање до ЕХФ за тимот од Автокоманда и оваа година да биде дел од елитното натпреварување. Тимот на Лино Червар мината година ја имаше таа чест и доби „вајд карта" за настап во Лигата на шампионите, но дефинитивно оваа сезона ќе биде потешко, бидејќи доби огромна конкуренција. Европската ракометна федерација ЕХФ ги објави сите клубови кои побараа „вајлд карта" за настап во Лигата на шампионите, а освен нашиот претставник за покана се заинтересирани уште: Минск, Скјерн, Нексе Нашице, Адемар Леон, Нант, Монпелје, Кил, Порто, Висла Плок, Сјудад де Логроно, Грундос Татабања, Силкеборг, ЦСМ Букурешт и Горење Велење. Конечниот список на патници во групната фаза на Лигата на шампионите ќе биде познат на 24 јуни, кога ЕХФ во Загреб ќе одржи состанок на извршниот комитет.
| | веќе видена | слични

Наскоро ќе се дознае дали Македонија ќе има два претставници во Лигата на шампиони во ракомет, откако македонскиот вице-шампион Металург по третпатпобара вајлд-карта, додека рекордни 43 тимови аплицираа за место во елитата. Вкупно 43 тимови од 26 европски нации бараат место во сезоната 2017/18. Според рејтингот на ЕХФ, 24 тимови (22 национални шампиони и второпласираните во Германија и Унгарија) се регистрираа за учество во ЛШ, а покрај тоа 19 клубови кои обезбедија настап во ЕХФ Купот побараа влез во ЛШ преку националните федерации. Лигата на шампиони на ЕХФ ќе се игра во ист формат како претходните две сезони со 28 тимови во групната фаза поделени во четири групи, што значи дека само четири клубови ќе добијат вајлд-карта. Ждрепката за квалификацискиот турнир ќе се одржи во Виена на 29 јуни, додека ждрепката за групната фаза во Љубљана на 30 јуни. ДИРЕКТНО КВАЛИФИКУВАНИ ТИМОВИ (24) Алпла Хард (Авт), Мешков Брест (Блр), ППД Загреб (Хрв), Алборг (Дан), Барселона (Шпа), Кокс (Фин), ПСЖ (Франција), Рајн-Некар ...
| | веќе видена | слични

Европската куќа на ракометот ЕХФ ја објави листата од сите клубови кои аплицирале за учество во новата сезона од Лигата на шампионите. Сезоната 2017/2018 ќе биде јубилејна 25. за елитното европско клупско натпреварување, а ЕХФ нема да го менува форматот од последните две сезони, па во групната фаза повторно ќе учествуваат 28 екипи, двете „елитни групи“ со по осум учесници и групите Ц и Д кои ќе бројат по шест тима. Вардар како актуелен европски првак сигурно ќе биде дел од ЛШ и во следната сезона, а Металург има право на учество во ЕХФ Купот, но како вицешампион на Македонија поднесе апликација за повторно да учествува во Лигата на шампионите. „Металурзите“ се еден од 19-те клубови кои поднесоа вакви апликации, заедно со повеќекратниот германски првак Кил, кој го освои само третото место во Бундес-лигата. Покрај Кил и Металург, на ваков чекор се решија уште и новиот тим на Кире Лазаров, Нант, потоа Монпелје, како и екипите на СКА Минск, Нексе, Бјерингбро, Адемар Леон, Сиудад де Логроњо, Татабања од Унгарија, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 218 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 375 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Телохранителите на Ким Џонг-ун, кои севернокорејскиот лидер го допратија денеска до Владивосток, повторно го привлекоа вниманието на светските медиуми.Додека ...
сите 135 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар ја крена Македонија на четвртото место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: