СКОК ОД ДВЕ МЕСТА: Македонија рангирана на 4. место

Победата на Вардар во Лигата на шампионите донесе многу бодови, па машките клубови напредуваа на ранкинг-листата На најновата листа на машките клубови во европските купови дојде до поместување и Македонија првпат во својата историја успеа да се искачи на 4. позиција со 143,33 поени. Ова беше доволно Македонија да ги помине Франција и Германија. Токму клубовите од Бундес лигата имаат најголем пад бидејќи од 2. место сега се дури на 6. позиција, така што сето ова е резултат на игрите прикажани особено во последната сезона. При рангирањето се вклучени резултатите постигнати во последните три сезони. Се сметаат игрите од сезоната 2014/2015, 2015/2016 и 2016/2017, а тука Вардар редовно беше меѓу најдобрите осум екипи во Лигата на шампионите. Ова значи и подобар рејтинг за клубовите и во другите купови за следната сезона. РАНКИНГ-ЛИСТА НА ЕХФ 1. (1) Унгарија 170,67 2. (3) Шпанија 159,33 3. (4) Полска 149,00 4. (6) Македонија 143,33 5. (5) Франција 143,00 6. (2) Германија 125,00 7. (7) Хрватска 84,00 8. (8) Данска ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема детали за останатите групи и се чека потврда на сите екипи што в година ќе играат во ЛШ, дали директно или преку квалификации. Досега се пристигнати 25 пријави од клубови за настап во лигата на шампионите. На таа листа се 18 прваци на своите земји и уште две екипи кои доаѓаат од земјите со највисок клупски рејтинг, Унгарија и Данска. Уште пет екипи дополнително бараа место во лигата на шампионите Единствено од Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина нема пријава за место во Лигата на шампионите. Конечната листа на учесници ќе биде позната на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб.
| | веќе видена | слични
5 копии

На ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите во женска конкуренција што е закажана за 30 јуни во Љубљана, екипата на Вардар ќе биде во првиот барабан. Се уште нема детали за останатите групи и се чека потврда на сите екипи што в година ќе играат во ЛШ, дали директно или преку квалификации. Досега се пристигнати 25 пријави од клубови за настап во лигата на шампионите. На таа листа се 18 прваци на своите земји и уште две екипи кои доаѓаат од земјите со највисок клупски рејтинг, Унгарија и Данска. Уште пет екипи дополнително бараа место во лигата на шампионите Единствено од Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина нема пријава за место во Лигата на шампионите. Конечната листа на учесници ќе биде позната на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб.
| | веќе видена | слични

Трофеите во трите најпопуларни спорта во Европа, фудбалот, кошарката и ракометот, годинава ги освоија земјите од југот на Стариот континент, Шпанија (Реал Мадрид во фудбал), Турција (Фенербахче во кошарка) и Македонија (Вардар во ракомет). Со тоа шпанските клубови убедливо останаа да доминираат во новиот милениум во европските купови во трите најголеми спорта на Стариот континент, а Македонија и Турција првпат се впишаа на листата. Шпанија остана и единствена земја со трофеи во сите три спорта - фудбал, кошарка и ракомет.Шпанија има повеќе европски круни од втората и од третата земја заедно на оваа необична листа. Тимовите од таа земја и годинава беа најзастапени во полуфиналињата, со четири тима во сите три спорта. Екипите од Мадрид, Реал и Атлетико играа во фудбалското полуфинале, Реал и во кошаркарското, а Барселона беше претставник во ракомет. Годинава на оваа листа втора е Франција со два тима (Монако во фудбал и ПСЖ во ракомет), а по една екипа имаа Италија (Јувентус, фудбал), Унгарија (Веспрем, ...
| | веќе видена | слични

Ждрепката за новата сезона од Лигата на шампионите ќе се одржи на 30 јуни во Љубљана, а Вардарки очекувано ќе бидат извлечени од првиот шешир.Иако се уште не е одреден вкупниот број на апликанти за место во Лигата на шампионите, се знае дека Вардар на ждрепката ќе се најде во шеширот на фаворити.Досега се пристигнати 25 пријави од 18 земји. Од кои 18 се шампиони, две екипи се од земјите со највисок рејтинг, Унгарија и Данска, а пет тима бараат дополнително место во Лигата на шампионите.Од европските земји во кои се игра ракомет, само Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина немаат пријавено тим за Лигата на шампионите.Конечниот список на учесници ќе биде познат на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб, а ждрепката ќе биде извршена на 30 јуни во Љубљана.
| | веќе видена | слични
2 копии

Учеството во ЛШ веќе не е економски исплатливо. Некои клубови трошат пари за да учествуваат во европските ракометни купови. И клубовите кои стигнуваат најдалеку во овие натпреварувања, не се соодветно наградени, вели творецот на новиот проект и спортскиот директор на Колдинг Копенхаген, Ласе Боесен. Европската ракометна федерација (ЕХФ) доби ултиматум од десетте најдобри клубови во Европа за промена во Лигата на шампионите. Клубовите од ЕХФ бараат да имаат поголемо влијание и повеќе пари од настапот во елитното натпреварување, доколку не одговори на нивните барања подготвени се да направат сопствена „пиратска" лига. Данскиот портал „БТ" информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на завршниот турнир во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Киелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но ...
| | веќе видена | слични

Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ова може да биде интересно Екипата на Вардар, која сезонава победи во Лигата на шампионите, е една од десетте екипи што се подготвени да направат паралелна Лига во која ќе учествуваат повеќе од десет квалитетни тима од цела Европа доколку ЕХФ не одговори на нивните барања за поголем награден фонд. Вардар и уште девет големи екипи од Европа побараа повеќе пари во Лигата на шампионите, така што со ова поставија услови на кои ЕХФ ќе мора да одговори во скоро време. Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет од најголемите ракометни клубови во Европа, меѓу кои е и македонскиот и од неодамна европскиот шампион Вардар, поставија ултиматум до ЕХФ за промени на Лигата на шампионите. Најмоќните ракометни клубови од ЕХФ бараат поголемо влијание и повеќе пари во Лигата на шампионите. Доколку ЕХФ не одговори на нивните барања, тогаш клубовите се подготвени да направат сопствена „пиратска“ лига. Данскиот портал „БТ“ информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на Ф4 турнирот во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Кјелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но овој пат таа добива и многу поконкретен белег со ангажман на медиумскиот гигант ИМГ кој има искуство во создавање на вакви лиги во различни спортови, како што е Евролигата во кошарка. Еден од творците на новиот проект на новата ракометна ...
| | веќе видена | слични

Популарниот сајт Handball-Planet ги одбра 10-те промашени трансфери во светот на ракометот за минатата сезона. Листата ја предводи хрватот Марко Копљар, кој од Барселона премина во Весрпрем, а листата ја завршува уште едно промашување на унгарскиот шампион – Блаж Благотиншек кој дојде од Целје. 1 Марко Kопљар (Барселона Ласа, Шпанија – Телеком Веспрем, Унгарија) 2 Паскал Хејнс (Јитланд, Германија – Балинген, Германија) 3 Кристијан Цајц (Телеком Веспрем, Унгарија – Кил, Германија) 4 Антонио Гарсија Робледо (Пиг Сегед, Унгарија – Колдинг Копенхаген, Данска) 5 Деан Бомбач (Пиг Сегед, Унгарија – Кјелце, Полска) 6 Лука Степанчиќ (ППД Загреб, Хрватска – Париз Сен Жермен, Франција) 7 Ангел Монторо Кабело (Висла Плок, Полска – Ла Риоха, Шпанија) 8 Филип Стеинмалм (Ла Риоха, Шпанија – Колдинг Копенхаген, Данска) 9 Габор Аншин (Пиг Сегед, Унгарија – Телеком Веспрем, Унгарија) 10 Блаж Благотиншек (Целје Пивоварна Лашко, Словенија – Телеком Веспрем, Унгарија)
| | веќе видена | слични
10 копии

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција. Историскиот успех на Вардар со триумфот на фајнл-фор турнирот во Келн имаше големо влијание врз растот на бодовното салдо на Македонија на европската листа, на која сега единствено Унгарија, Шпанија и Полска се подобро-пласирани од нашата земја. Веднаш зад Македонија, на петтото место се наоѓа Франција, а меѓу првите 10 се уште Германија, Хрватска, Данска, Белорусија и Украина. Бодовите за рангирање на федерациите, ЕХФ ги пресметува според резултатите на клубовите во последните три сезони (2014/15, 2015/16 и 2016/17) и според нив потоа го одредува рангот на тимовите за наредната сезона – 2017/18. Во текот на наредната седмица, ЕХФ ќе ја објави и конечната листа на тимови за сезоната 2017/18. Што се однесува до рангирањето во женска конкуренција Македонија го задржа третото местото, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СКОК ОД ДВЕ МЕСТА: Македонија рангирана на 4. место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: