Македонија во ракометен транс: Во 18 часот Вардар против ПСЖ за европската титула


Ракометарите на македонскиот шампион Вардар денес против францускиот првак ПСЖ ќе се борат за титулата шампион на Европа. Натпреварот почнува во 18 часот, во Ланксес арена во Келн. За Вардар ова е првото големо европско финале, откако вчера во драматичен натпревар ја победи моќната Барселона со гол во последните секунди од натпреварот, за конечен резултат 26:25. Во другиот полуфинален натпревар ПСЖ го победи Веспрем исто така со еден гол разлика, со 27:26. „Имаме помалку време за одмор од ПСЖ, го познаваме нивниот тим, го имаат најдобриот ракометар во светот. Ќе гледаме видео, ќе се обидеме колку е можно повеќе да се одмориме и да бидеме подготвени за натпреварот“, изјави стратегот на Вардар, Раул Гонзалез. Дваесет и четиригодишниот Лука Циндриќ, кој го постигна победничкиот гол за Вардар во полуфиналниот натпревар против Барселона, по мечот изјави дека е пресреќен, дека одиграле одличен натпревар, но и дека во Келн се да го освојат трофејот. Кој и да победи вечерва, тоа ќе му биде прв пехар во Лигаата на ...
| | веќе видена | слични

Вардар ја освои европската титула во Келн, предизвикувајќи неверојатна еуфорија и славје меѓу македонските ракометни фанови, но истовремено му ги расипа сметките на ПСЖ, клубот со најголем годишен буџет во Европа и најголеми амбиции меѓу четирите Ф4 екипи. Поразот во финалето беше шок и за самоуверениот тренер на ПСЖ, Нока Сердарушиќ, а дека тешко му падна поразот од дебитантот говори и информација на француските медиуми, според која тој вечерва не е на клупата на ПСЖ, на средбата од последното коло во француското првенство против Нант. Сердарушиќ не ја води екипата (го менува Штафан Олсон) со објаснување дека е болен, а тоа значи дека ќе ја пропушти и официјалната прослава на титулата која е веќе обезбедена пред ова дерби.
| | веќе видена | слични
3 копии

Милионите не се секогаш гаранција за конечен успех. Таа лекција ја доби ПСЖ, клубот кој потроши над 5о милиони евра во последните четири години, но не успеа да стане шампион на Европа. Македонскиот шампион предводен од Раул Гонзалес ја освои титулата во Келн, во еден од најспектакуларните мечеви во овој спорт во последно време. Тимот со најголемите ѕвезди во овој спорт беше разбиен од тимот што игра најпаметен ракомет во Европа денес, пишува шпанска „Марка“ за сензационалниот триумф на Вардар во Лигата на шампионите во текстот со наслов – „Шпанскиот“ Вардар ја освои првата шампионска титула. „La desillusion“ – РАЗОЧАРУВАЊЕ е насловот на францускиот весник „Лекип“ за поразот на ПСЖ од Вардар во годинашното финале на Ф4 турнирот во Келн. „Плаче Карабатиќ, плаче Омејер! Чупиќ со сирената, Вардар шампион“, пишува хрватскиот портал 24sata.hr…
| | веќе видена | слични
4 копии

Освојувањето на европската титула го лансираше македонскиот ракометен шампион Вардар на насловните страници на спортските медиуми во Европа – „Плаче Карабатиќ, плаче Омејер, Вардар е шампион!”,„Добредојдовте меѓу бесмртните”, „Вардар држи лекција по ракомет”…, се само дел од насловите за успехот на македонскиот шампион. Освојувањето на европската титула го лансираше македонскиот ракометен шампион Вардар на насловните страници на спортските медиуми во Европа – „Плаче Карабатиќ, плаче Омејер, Вардар е шампион!”,„Добредојдовте меѓу бесмртните”, „Вардар држи лекција по ракомет”…, се само дел од насловите за успехот на македонскиот шампион.Милионите не се секогаш гаранција за конечен успех. Таа лекција ја доби ПСЖ, клубот кој потроши над 5о милиони евра во последните четири години, но не успеа да стане шампион на Европа.Македонскиот шампион предводен од Раул Гонзалес ја освои титулата во Келн, во еден од најспектакуларните мечеви во овој спорт во последно време. Тимот со најголемите ѕвезди во овој ...
| | веќе видена | слични

Триумфот на Вардар во машката ракометна Лига на шампионите со победите над фаворизираните Барселона и ПСЖ на завршниот турнир во Kелн се причина македонскиот тим да се најде на централните места во спортските медиуми во повеќе европски земји. Првиот триумф во Европа на Вардар е оценет како сензационален. „Разочарување“ е насловот на францускиот „Л’екип“. - Македонскиот тим, кој исто како и ПСЖ беше дебитант во финалето на ЛШ, покажа брилијантна одбрана, знаење во нападот и челични нерви во последната минута од натпреварот – пишуваат Французите. - Милионите не се секогаш гаранција за успех. Таа лекција ја доби ПСЖ, клубот што потроши повеќе од 50 милиони евра во последните четири години, но не успеа да стане шампион на Европа. Вардар како дебитант на Ф4-турнирот во ЛШ им одржа лекција по ракомет. Македонскиот шампион предводен од Раул Гонзалес и Давид Дејвис, со четворица Шпанци во своите редови, ја освои титулата во Kелн. Го одиграа еден од најспектакуларните мечеви во овој спорт во последно време. Тимот ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на македонскиот првак Вардар, без разлика на вчерашниот финален исход против француски ПСЖ, го постигнаа својот најголем клупски успех на меѓународен план, откако во арената „Лансекс“ во Келн, на фајналфор-турнир во Лигата на шампионите (ЛШ), во драматичен и докрај неизвесен полуфинален натпревар го совлада повеќекратниот европски првак Барселона со 26-25 и се пласира во вчерашното финале. Пласманот во финалето на Вардар е и најголем успех на еден македонски машки тим во најсилното европско натпреварување во кој било спорт, надминувајќи го успехот на одбојкарите на Вардар, кои го освоија 4-то место на финалниот турнир во Купот на шампионите во 1977 година.- Барселона одигра одлично во текот на целата сезона, но им застанавме на патот и можеме да бидеме горди на ова. Во првите 15 минути не игравме како што посакувавме, но потоа се консолидиравме, заигравме подобро и го имавме перфектниот Арпад Штербик на голот. Од првиот момент реков дека треба да бидеме мирни, а на теренот да дадеме сѐ од себе. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Екипата на Вардар е нов европски првак откако во Келн во финалето на ракометната Лига на шампиони, го совлада Пари Сен Жермен со 24:23. Победничкиот погодок во последната секунда го постигна Иван Чупиќ. Македонија го доби првиот европски ракометен шампион во машка конкуренција и по 15 години повторно има екипа континентален првак. Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов беше пресреќен по освојувањето на трофејот европски шампион, прв за Македонија во машкиот ракомет. „Горд сум што сум капитен на овој тим. Играчите покажаа карактер. Не знам како да објаснам. Првпат имаме македонски европски шампион во машка конкуренција. Знаевме дека ќе биде тешко како во полуфиналето. ПСЖ е силен, исто како и Барселона. Се боревме цел натпревар. Одбраната, голманот беа одлични. Се надевам дека ја израдувавме цела Македонија“, изјави Стоилов. Голманот на Вардар Арпад Штербик е прогласен за најкорисен играч на „фајнал фор“ турнирот во Келн. За Штербик ова беше четврти трофеј шампион на Европа. „Го играв моето 9. финале во Лигата ...
| | веќе видена | слични

„Добредојдовте меѓу бесмртните, Вардар е шампион на Европа!“ - напишаа колегите од „Балкан Хендбол“... Или малку поинаку како што велат Босанците: „Историјата е испишана во Келн“. Хрватите во свој единствен стил, ги величаат своите, и со право. Нивните репрезентативни имиња, Лука Циндриќ го реши полуфиналето... Иван Чупиќ го даде голот вреден европска титула за Вардар. Словенците „се потпираат“ на „Вардаровата странска легија“, Србите го величаат Вардар, но и своите претставници, ги имаат неколку во „црвено-црните“ редови... Убаво од нивна страна. А 4 јуни 2017 година ќе се памети по едно Вардар е европски првак во ракомет!
| | веќе видена | слични

Вардар е европски шампион во ракомет. Со сензационална победа во последната секунда од натпреварот против француски ПСЖ македонскиот првк се качи на европскиот ракометен трон на неизмерна радост на Македонија. До доцна во ноќта луѓето се собираа на плоштадот Македонија, славеа, пееја песни и се радуваа. Освојувањето на титулата шампион на Европа на играчите на „Вардар“ им ја честита ракометната федерација на Македонија, како и премиерот Зоран Заев. Враќањето на ракометарите во Скопје се очекува во текот на утрешниот ден. Инаку, ова е втор пат ракометен клуб од Македонија да стане Евроспски првак. Првиот пат, во 2002 година, шампиони беа жените од клубот Кометал, а по 15 години и ракометарите на Вардар ја освоија оваа титула. Македонија Има видео?: da
| | веќе видена | слични

Голем број граѓани на Скопје се собраа на централниот плоштад за да ја прослават победата на ракометарите на „Вардар“ во финалето на Лигата на шампионите. Победата на македонскиот ракометен шампион врз францускиот тим „ПСЖ“ беше прославена и во други градови во Македонија. Освојувањето на титулата шампион на Европа на играчите на „Вардар“ им ја честитаа премиерот Зоран Заев, како и повеќе сегашни и екс министри и функционери. Ракометарите на „Вардар“ утре ќе се вратат во Скопје.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за финансии на САД воведе санкции за петмина вработени во разузнавањето и безбедносните служби блиски на, според нив поранешниот претседател на ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 155 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека бројот на заболени со мали сипаници во светот се зголеми за 50%, и покрај сите напори да се спречи ...
сите 247 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија во ракометен транс: Во 18 часот Вардар против ПСЖ за европската титула

Од:
До кого (е-маил):
Порака: