СЛАВЈЕ ВО „ЈАНЕ САНДАНСКИ“: Ракометарите на Вардар освоените титули ги споделија со верните навивачи (ВИДЕО/ФОТО)


РК Вардар испиша нова клупска историја, освојувајќи ги сите можни трофеи сезонава Вечерва во СЦ „Јане Сандански" ракометарите на Вардар ги добиваат медалите за освојување на првенството на Македонија и пред фановите ги покажуваат сите досега освоени трофеи. РК Вардар испиша нова клупска историја, освојувајќи ги сите можни пехари сезонава , почнувајќи прво со регионалната СЕХА Газпром лига, па домашниот Куп, првото место во Лигата на шампионите и сега со домашното првенство. Ова е 11. титула за клубот во првенството , со што е далеку најуспешна машка ракометна екипа во Македонија. Во 17 часот ракометарите го одиграа последниот натпревар од плеј-офот на Македонија и гостуваа во Велес. Првото место го потврдија со победа против Борец од 36:28. ФОТОГАЛЕРИЈА: Ноќ за паметење во „Јане Сандански“ НОЌ ЗА ПЕХАРИТЕ: Шампионите и навивачите славеа заедно
| | веќе видена | слични

Горан Попов повеќе не е фудбалер на Вардар. Левиот бек и раководството на шампионот спогодбено го раскинаа договорот, кој имаше важност уште шест месеци. Попов во редовите на Вардар дојде во 2014 година како играч на англискиот тим ВБА. Тој со „црвено-црните“ освои три шампионски титули. Во следните неколку дена ќе биде позната новата дестинација на некогашниот македонски репрезентативец. Покрај Попов во новата сезона во дресот на Вардар нема да бидат уште Влатко Гроздановски и Благоја Љамчевски.
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани денеска /06.06.2017 година, вторник/ присуствуваа на пречекот на ракометарите на Ракометниот клуб „Вардар“, кои ја освоија титула во Европската лига на шампиони во Келн, Германија. Голем број на поддржувачи ги поздравија ракометарите на аеродромот „Александар Велики“ и по скопските улици по кои се движеше автобусот. Ракометарите ги дочекаа и поздравија неколку илјади поддржувачи на Плоштадот Македонија. Градоначалнникот на Град Скопје, Коце Трајановски на сите ракометари и раководството на РК Вардар им го честита историскиот успех, а на капитенот Стојанче Стоилов му додели плакета за особен придонес и афирмација на спортот. Свечениот дочек на ракометарите на Вардар беше одранизирано од Град Скопје, а од ЈСП СКОПЈЕ беше организиран бесплатен автобуски превоз за организиран пречек на ракометарите на аеродромот „Александар Велики“.
| | веќе видена | слични

Титулата од Лигата на Шампиони ги поремети сите планови и донесе поголеми обврски за Вардар во летниот период. „Црвено црните“ на крајот од август месец август ќе учествуваат на Супер Глоуб на кој се натпреваруваат најдобрите, односно шампионите од континенталните клупски натпреварувања. По тој повод управата на македонскиот и европскиот првак го одложи турнирот во Скопје кој требаше да се одржи во втората половина од осмиот месец во годината. Еден од учесниците на турнирот беше и вицешампионот во Супер лигата, Металург. „Металурзите“, сепак ќе бидат дел од подготвителен турнир и ќе настапуваат на 45-то издание на Меѓународниот турнир во Струга од 12 до 15 август. Металург со потврдувањето на учество ги заокружи учесниците кои ќе се борат за трофејот на теренот покрај „Женска Плажа“ во Струга. Покрај тимот од Автокоманда на турнирот ќе учествуваат Струга, Охрид, шведски Алингсас, турски Бешикташ и шампионот од минатата година, Шарт од Франција.
| | веќе видена | слични

Македонскиот првак Вардар денеска почна со летните подготовки, во пресрет на настапот во квалификациите за Лигата на шампионите. Тренерот Гоце Седлоски го немаше на располагање комплетниот тим, со оглед дека младите репртезентативци се во Полска, а и дел од останатите добија продолжен одмор поради продолжените активности. Но, има две нови лица. Едното е Бесир Исени, младиот напаѓач кој дојде од Шкупи, а второто е Ацо Стојков, кој со одлука на клубот долго време тренираше со младинскиот тим. Сега, конечно „неправдата е исправена“, иако и не е сосема јасен неговиот понатамошен статус. Од прозивката оправдано отсуствуваа неколку фудбалери. На Филип Гачевски, Стефан Спировски, Џамбул Џигаури, Дамир Којашевиќ, Тигран Барсегјан им беше даден дополнителен одмор поради обврските со нивните национални селекции, додека бразилските играчи Џонатан Боарето и Хуан Фелипе се очекува да пристигнат во следните неколку дена. Подоцна ќе се приклучат и играчите кои имаат обврски со младата репрезентација на Македонија на ...
| | веќе видена | слични

Вардар без никаква конкуренција е најдобриот и најтрофејниот фудбалски колектив во Македонија, а сите оние постари генерации и симпатизери на клубот од Скопје денешниот ден го доживуваат на посебен начин поради еден историски момент кој датира од 1987 година. На 14 јуни пред точно 30 години, Вардар за првпат во својата историја стана фудбалски шампион во Југославија, успех кој имаше навистина огромно значење ако се знае дека тогашниот тим кој го предводеше тренерот Андон Дончевски пред почетокот на сезоната важеше за еден од потенцијалните патници во втората лига. Наместо тоа, Вардар на средината на месец јуни во 1987 година беше крунисан како нов шампион на Југославија, а успехот беше уште посимпатичен ако се знае дека целиот тим на Дончевски беше изграден од млади македонски фудбалери. Покрај Дарко Панчев и Љупчо Марковски кои и денеска работат во Вардар, тогашниот тим беше сочинет од Тони Савевски, Илија Најдоски, Драган Канатларовски, Вујадин Станојковиќ, Јовче Џипунов, Бобан Бабунски, Чедомир Јаневски, ...
| | веќе видена | слични

Пријателскиот турнир кој во средината на август требаше да го организира Вардар е откажан поради настап на македонскиот и европски шампион на неофицијалното Светско клупско првенство во Катар.Вардар како европски шампион ќе биде дел од турнирот во Катар кој ќе се игра од 25 до 28 август, а поради тоа се менуваат и првичните планови на клубот.Турнирот во Скопје, на кој беше предвидено да играат Металург, Кристијанштад, Горење, ПИК Сегед и Висла Плоцк е откажан.На Супер Глоуб во Катар покрај Вардар како шампион на Европа ќе играат и Фуксе Берлин (актуелен победник), Ал Ахли (првакот на Африка), Ал Ноор (првакот на Азија), Сиднеј (првак на Океанија) и Пинхериос (првак на Пан Американскиото првенство). Остануваат уште две места, за домаќинот и за уште еден тим што ќе добие специјална покана.Вардар го откажа и учеството на турнирот во Веспрем кој се игра при крајот на август.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако беше најавено дека во периодот од 16 до 19 август Вардар ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир во Скопје, истиот е откажан. Ова требаше да биде втор турнир во организација на Вардар. Од 22 до 28 август Вардар ќе игра на неофицијалното клупско Светско првенство во Катар. - Причината за откажувањето е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 25 до 28 август треба да се одржи во Катар. Тоа ги помести плановите на клубот во однос на подготовката за новата сезона, а меѓу другото и некои турнири на кои требаше Вардар да настапува. Поради Супер Глоуб и потребата за аклиматизација, клубот ќе замине за Катар на 22 август, па затоа е откажан турнирот што претходно беше планиран. Откажано е и играњето на турнирот во Веспрем кон крајот на август. Останува планираното играње на турнирот во Гумерзбах од 11 до 14 август -информираа од македонскиот шампион. Ова е првпат македонски тим да игра на Супер Глоуб. Засега сигурно е дека на тој ...
| | веќе видена | слични

Ова требаше да биде втор турнир во организација на Вардар. Од 22 до 28 август Вардар ќе игра на неофицијалното клупско Светско првенство во Катар. – Причината за откажувањето е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 25 до 28 август треба да се одржи во Катар. Тоа ги помести плановите на клубот во однос на подготовката за новата сезона, а меѓу другото и некои турнири на кои требаше Вардар да настапува. Поради Супер Глоуб и потребата за аклиматизација, клубот ќе замине за Катар на 22 август, па затоа е откажан турнирот што претходно беше планиран. Откажано е и играњето на турнирот во Веспрем кон крајот на август. Останува планираното играње на турнирот во Гумерзбах од 11 до 14 август, информираа од македонскиот шампион. Ова е првпат македонски тим да игра на Супер Глоуб. Засега сигурно е дека на тој турнир покрај Вардар ќе играат и Фуксе Берлин (актуелен победник), Ал Ахли (првакот на Африка), Ал Ноор (првакот на Азија), Сиднеј ...
| | веќе видена | слични

Поради настапот на неофицијалното Светско клупско првенство во Катар, Вардар го откажа турнирот што требаше летово да се одржи во Скопје. Нашиот првак како актуелен европски шампион ќе биде дел од Супер глуб турнирот што ќе се одржи од 25 до 28 во Доха и поради тоа раководството на Вардар е принудено да го откаже турнирот на кој требаше да биде домаќин од 16 до 19 август. Поради настапот во Катар, Вардар го откажа гостувањето на турнирот во Веспрем, но останува претходно планираното учество на турнирот во Гумерзбах од 11 до 14 август. На турнирот во Скопје планирано беше на турнирот да играат: Металург, Кристијанштад, Горење, ПИК Сегед и Висла Плоцк.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 260 | | | веќе видена

Во 10 часот по локално време започнува расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а гласањето на пратениците ...
сите 311 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 374 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекна после врската со Катарина Грујиќ, а овие денови и со аферата со Јелена Карлеуша, се уште е во Белгија, иако се ...
сите 230 | | | веќе видена

Престануваат да важат интервентните препораки и мерки кои беа активирани при надминувањето на прагот на алармирање во Стурмица, соопшти владината прес-служба. ...
сите 200 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 156 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЛАВЈЕ ВО „ЈАНЕ САНДАНСКИ“: Ракометарите на Вардар освоените титули ги споделија со верните навивачи (ВИДЕО/ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: