ДОБРА КОНТРОЛА: Кошаркарките завршија на 2. место (ФОТО)

Женската сениорска репрезентација на Македонија ги совлада Бугарија и БиХ, а загуби само од Јапонија Турнирот којшто се одржа во минатите три дена во салата во СЦ „Јане Сандански“ финишираше со победа на репрезентацијата на Јапонија. Ова натпреварување остана во сенка на фајнл-фор турнирот во ракомет и во победата на Вардар така што не можеше да се потенцира доволно добро напредокот кај девојките. Кошаркарките тргнаа со победа против Бугарија во петокот, кога се изборија за триумф од 77:62. Потоа во саботата не успеаја против Јапонија и загубија со 79:91, додека синоќа ја совладаа селекцијата на БиХ со 72:60, па тоа беше доволно за 2. место на крајот од турнирот. Македонија - Бугарија, меѓународен кошаркарски турнир
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар го откажа турнирот на кој треебхаше да биде организатор во периодот од 16 до 19 август годинава. Причината е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 23 до 26 август треба да се одржи во Катар. Вардар ги известил клубовите што требаше да настапат во Скопје, дека турнирот се откажува. Планирано беше на турнирот да играат: Металург, Кристијанштад, Горење, ПИК Сегед и Висла Плоцк. Останува само да се одржи женскиот турнир.
| | веќе видена | слични

Селекторот на женската кошаркарска репрезентација на Македонија, Марјан Лазовски, по завршувањето на меѓународниот турнир кој се одржа викендов во Скопје, вели дека е презадоволен од настапот на неговите кошаркарки, бидејќи дадоа многу повеќе од својот максимум, со оглед на тоа дека имаа краток период за подготвување. „Јас сум презадоволен од вкупната слика на овој турнир. Целиот тим одигра на ниво, потрошија додатна енергија за да се остварат тие позитивни резултати. Со оглед на тоа дека игравме против квалитетни селекции и имавме само седум дена за подготвување, сметам дека има голем напредок и доколку продолжиме со ова темпо можеме да остваруваме уште подобри резултати. Уште повеќе ме радува што иако не бевме комплетни и ни недостасуваа неколку главни репрезентативки поради повреди, останатите професионално ја извршија задачата, што значи дека и во иднина можам да сметам на нивните квалитети“ – истакна селекторот Лазовски. Македонија на турнирот заврши како втора најдобра селекција со две победи, против ...
| | веќе видена | слични

Јапонската селекција е победник на турнирот во Скопје. Изненадување или не, девојките од Истокот стигнаа до максимални три победи во исто толку натпревари на овој собир, на кој за прв пат по пауза од три години, нашата женска сениорска репрезентација ги одигра првите официјални, европски натпревари, макар со префикс пријателски. Селекцијата на Јапонија е победник на турнирот во Скопје. Изненадување или не, девојките од Истокот стигнаа до максимални три победи во исто толку натпревари на овој собир, на кој за прв пат по пауза од три години, нашата женска сениорска репрезентација ги одигра првите официјални, европски натпревари, макар со префикс пријателски. А во третата проверка, новиот состав, сега предводен од селекторот Марјна Лазовски се сретна против селeкцијата на Бугарија. По половичниот ефект (победа со Бугарија и пораз со Јапонија), девојките во „црвено-жолта” комбинација имаа една послаба и две подобри и една израмнета четвртина, доволно за конечен триумф. МАКЕДОНИЈА – БИХ 72:60 (15-20; 22-13; ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 352 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 288 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 339 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 172 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОБРА КОНТРОЛА: Кошаркарките завршија на 2. место (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: