Стипендија од АМС за домашните членови на европскиот шампион Вардар


Вардар со освојувањето на европската шампионска титула во ракомет с` уште е тема број еден во Македонија. Веќе е петти ден откако „црвено-црните“ во Kелн ги фрлија на колена великаните како Барселона (26-25) и ПСЖ (24-23) на завршниот турнир од Лигата на шампионите со речиси идентични сценарија постигнувајќи победнички голови со звукот на сирената, а с` уште им стигнуваат честитки за историскиот успех, награди и признанија. Меѓу тие што им го честитаат огромниот успех на ракометарите на Вардар е и Агенцијата за млади и спорт, која потсети дека во согласност со правилникот за категоризација членовите на тимот што освоил прво или второ места во Лигата на шампионите, а се државјанин на Република Македонија се стекнува со право на стипендија од меѓународна категорија. Вардар само потврди дека ракометот е спорт број еден во Македонија. Плоштадот Македонија во Скопје беше претесен да ги прими сите вљубеници во спортот кои дојдоа да ги поздрават големите ракометни херои.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако беше најавено дека во периодот од 16 до 19 август Вардар ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир во Скопје, истиот е откажан. Ова требаше да биде втор турнир во организација на Вардар. Од 22 до 28 август Вардар ќе игра на неофицијалното клупско Светско првенство во Катар. - Причината за откажувањето е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 25 до 28 август треба да се одржи во Катар. Тоа ги помести плановите на клубот во однос на подготовката за новата сезона, а меѓу другото и некои турнири на кои требаше Вардар да настапува. Поради Супер Глоуб и потребата за аклиматизација, клубот ќе замине за Катар на 22 август, па затоа е откажан турнирот што претходно беше планиран. Откажано е и играњето на турнирот во Веспрем кон крајот на август. Останува планираното играње на турнирот во Гумерзбах од 11 до 14 август -информираа од македонскиот шампион. Ова е првпат македонски тим да игра на Супер Глоуб. Засега сигурно е дека на тој ...
| | веќе видена | слични

Ова требаше да биде втор турнир во организација на Вардар. Од 22 до 28 август Вардар ќе игра на неофицијалното клупско Светско првенство во Катар. – Причината за откажувањето е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 25 до 28 август треба да се одржи во Катар. Тоа ги помести плановите на клубот во однос на подготовката за новата сезона, а меѓу другото и некои турнири на кои требаше Вардар да настапува. Поради Супер Глоуб и потребата за аклиматизација, клубот ќе замине за Катар на 22 август, па затоа е откажан турнирот што претходно беше планиран. Откажано е и играњето на турнирот во Веспрем кон крајот на август. Останува планираното играње на турнирот во Гумерзбах од 11 до 14 август, информираа од македонскиот шампион. Ова е првпат македонски тим да игра на Супер Глоуб. Засега сигурно е дека на тој турнир покрај Вардар ќе играат и Фуксе Берлин (актуелен победник), Ал Ахли (првакот на Африка), Ал Ноор (првакот на Азија), Сиднеј ...
| | веќе видена | слични

Поради настапот на неофицијалното Светско клупско првенство во Катар, Вардар го откажа турнирот што требаше летово да се одржи во Скопје. Нашиот првак како актуелен европски шампион ќе биде дел од Супер глуб турнирот што ќе се одржи од 25 до 28 во Доха и поради тоа раководството на Вардар е принудено да го откаже турнирот на кој требаше да биде домаќин од 16 до 19 август. Поради настапот во Катар, Вардар го откажа гостувањето на турнирот во Веспрем, но останува претходно планираното учество на турнирот во Гумерзбах од 11 до 14 август. На турнирот во Скопје планирано беше на турнирот да играат: Металург, Кристијанштад, Горење, ПИК Сегед и Висла Плоцк.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот ракометен шампион Вардар, заедно со Фуксе Берлин (актуелен победник), Ал Ахли (првакот на Африка), Ал Ноор (првакот на Азија), Сиднеј (првак на Океанија) и Пинхериос (првак на Пан Американскиото првенство) ќе настапи на неофицијалното светско ракометно клупско првенство. Натпреварите ќе се одржат во Катар од 25 до 28 август, а поради тоа ќе биде откажан силниот турнир во Скопје на кој требаше да настапат вардарци. Исто така, откажано е учеството и на турнирот во Веспрем на крајот од август, па Раул Гонзалез ќе мора да прави поинакви планови за подготовка на новата сезона. Тоа ќе биде прв настап на македонска екипа на овој турнир, а последните две места ќе ги пополнат домаќинот и еден тим, кој ќе добие специјална покана.
| | веќе видена | слични

14-ти јуни 1987 година со златни букви ќе биде запишан во историјата на најголемиот македонски фудбалски колектив Вардар. На денешен ден пред 30 години, Вардар стана шампион на СФР Југославија, постигнувајќи го најголемиот успех во својата историја. Оттогаш започна владеењето на Вардар, кое продолжи и во самостојна Македонија, каде „Црвено-црните“ ја потврдија својата доминација. На денешен ден, Вардар беше прогласен за шампион на Југославија и тоа во годината кога славеше 40 години постоење. На најдобар начин беше прославен јубилејот, испишувајќи го најголемиот успех во својата историја. Таа златна генерација го направи тој толку посакуван успех за кој сонуваа многу генерации претходно. Вардар стана фудбалски бренд во Југославија, а секој противник се тресеше кога гостуваа на Градскиот стадион во Скопје. Во последното коло од шампионатот, Вардар влезе како аутсајдер за освојување на шампионската титула, со оглед на тоа дека зависеше и од резултатите од Тузла и Зеница, каде против Слобода и Челик гостуваа ...
| | веќе видена | слични

Новиот европски ракометен првак Вардар го откажа традиционалниот ракометен турнир кој го организира секоја година во Скопје. По историскиот триумф во Лигата на шампионите, плановите на македонскиот ракометен гигант се променија, па сега приоритет ќе биде светската ракометна круна, односно настапот на Супер Глоуб турнирот. Поради ова, Вардар го откажа турнирот „Вардар трофеј“, како и учеството на турнирот во Веспрем. Ова го објави Вардар на својот официјален веб-сајт, каде со официјално соопштение ги објави своите планови за ова лето. „Иако беше најавено дека во периодот од 16 до 19 август Вардар ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир во Скопје, истиот е откажан. Ова требаше да биде втор турнир во организација на Вардар. Од 22 до 28 август Вардар ќе игра на неофицијалното клупско СП во Катар. Причината за откажувањето е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 25 до 28 август треба да се одржи во Катар. Тоа ги помести плановите ...
| | веќе видена | слични

И официјално Вардар го откажа турнирот во Скопје. По освојувањето на титулата во Лигата на шампионите, плановите на македонскиот тим се променија. Поради настапот на Супер Глоуб, „црвено-црните“ мораа да го откажат „Вардар трофеј“, како и учеството на турнирот на Веспре. „Причината за откажувањето е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 25 до 28 август треба да се одржи во Катар. Тоа ги помести плановите на клубот во однос на подготовката за новата сезона, а меѓу другото и некои турнири на кои требаше Вардар да настапува. Ова е првпат македонски тим да игра на Супер Глоуб. Засега сигурно е дека на тој турнир покрај Вардар ќе играат и Фуксе Берлин (актуелен победник), Ал Ахли (првакот на Африка), Ал Ноор (првакот на Азија), Сиднеј (првак на Океанија) и Пинхериос (првак на Пан Американскиото првенство). Остануваат уште две места, за домаќинот и за уште еден тим што ќе добие специјална покана. Поради Супер Глоуб и потребата за ...
| | веќе видена | слични

Денешниот ден е еден од најзначајните датуми во историјата на Вардар. Имено, Вардар во 1987 година со одигрувањето на последното коло, стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Тоа беше прва шампионска титула на нашиот тим со која беше прославена 40-годишнината од постоењето на клубот. И покрај поразот во последното коло од 4:1 против Динамо Загреб одигран на „Максимир“, сепак, благодарение на резултатите на конкурентите, Вардар ја мина целта како првопласиран тим на табелата. Инаку, десет тимови во првенството играа со минус шест бодови, врз основа на тогашната одлука на Фудбалскиот Сојуз да им бидат одземени поени, поради сомнителните резултати во последното коло од сезоната 1985/86. Интересно е што во тоа време тренерот Андон Дончевски пред почетокот на првенството, се надевал дека тимот ќе успее да го избори опстанокот, со скриени амбиции да се избори место во Европа, а на крај екипата стана првак на Југославија. -Имаме млада и талентирана екипа. Нашата цел е опстанокот, но ако ни се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денешниот ден е запишан со златни букви во историјата на македонскиот фудбал. На 14 јуни 1987 година Вардар ја освои својата првата титула во првенството на Југославија, тоа впрочен е и единствена ваква титула на клуб од Македонија. Денешниот ден е запишан со златни букви во историјата на македонскиот фудбал. На 14 јуни 1987 година Вардар ја освои својата првата титула во првенството на Југославија, тоа впрочен е и единствена ваква титула на клуб од Македонија.Денешниот ден е еден од најзначајните датуми во историјата на Вардар. Имено, Вардар во 1987 година со одигрувањето на последното коло, стана нов шампион на тогашна Југославија во сезоната 1986/87. Тоа беше прва шампионска титула на нашиот тим со која беше прославена 40-годишнината од постоењето на клубот.И покрај поразот во последното коло од 4:1 против Динамо Загреб одигран на „Максимир“, сепак, благодарение на резултатите на конкурентите, Вардар ја мина целта како првопласиран тим на табелата. Инаку, десет тимови во првенството играа со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 274 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 217 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стипендија од АМС за домашните членови на европскиот шампион Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: