Вардар Осигурување и официјално замина во историјата

Клубот со ланскиот старт со 15-0 и настапот во плејоф-финалето влезе во кошаркарската историја, но поради финансиски проблеми престана да постои, со што им се придружи на згаснатите гиганти Никол Ферт, Кочани Деликатес, Струмица, Куманово... Кога екипата на Вардар Осигурување пред само неколку месеци се обидуваше да дојде до триумф во финалето од кошаркарскиот плејоф против Фени индустри, а со тоа и до влез во историјата како прв дебитант-шампион, тешко дека некој претпоставуваше дека тоа ќе биде последен обид на тимот од Скопје да дојде до победнички пехар. „Осигурителите“ загубија во шестиот меч од серијата против кавадарчани, кој се покажа како клучен за загубата на титулата, но и како последен во нивното тригодишно постоење. Прекинот на соработката со главниот спонзор, фирмата „Вардар Осигурување“ беше клучниот фактор предводниците на овој клуб да го потврдат најавеното откажување од настап во натпреварувањата на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), а што официјално се случи вчера. - Од луѓето од ...
| | веќе видена | слични

Новата сезона во првата кошаркарска лига на Македонија за мажи најверојатно ќе почне на 9 октомври, а не в сабота на 2 октомври како што беше претходно договорено. Во елитното друштво ќе има четири нови екипи откако покрај Куманово и АБА Струмица кои беа на првите две места во втората лига, меѓу десетте прволигаши ќе се најдат и третиот Ултимејт Баскет од Прилеп и скопска Лирија. Ултимејт ќе го замени Вардар Осигурување кој најави дека го откажува учеството, а Лирија го зазеде местото на Плејмејкер, кој исто така се откажа поради проблеми. - Треба барем шест од десетте прволигаши да се согласат за такво нешто. Првата лига останува со 10 тима и нема да има измени во системот за натпреварување - изјави комесарот за натпреварување Горан Трпушевски. Позитивно за лигата е што во прва лига ќе има клубови од Куманово и од Струмица градови со богата кошаркарска традиција. Кумановци и струмичани во минатото имаа екипи што стигнуваа до финале и шампионска титула, а по 17 години на прволигашката мапа се враќа и ...
| | веќе видена | слични

По откажувањето на КК Вардар Осигурување и Плејмејкер Кубус во првата макеоднска кошаркарска лига во наредната сезона ќе учествуваат екипите на Ултимејт Баскет и Прилеп. Првиот тим го зазема местото на Плејмејкер Кубус, додека Прилеп ќе го замени Вардар Осигурување. Тоа значи дека и наредната сеозна во првата лига ќе имаме 10 екипи. Актуелниот претседател на КК "Вардар Осигурување", Мирослав Котевски и официјално јавно потврди дека овој клуб во оваа натпреварувачка година нема да биде дел од најсилниот кошаркарски шампионат на нашата земја. Според самиот законик, и пропозициите сите кошаркари на Вардар Осигурување веќе може да размислуваат за напуштање на екипата и слободно да бараат нов ангажман со оглед на тоа дека во оваа ситуација добиваат статус слободни играчи и можат да си заминат без дополнителни оштети.
| | веќе видена | слични

Скопска Лирија и прилепски Ултимејт баскет од вчера се нови членови на Првата лига откако се откажаа Плејмејкер и Вардар О., со што бројката на екипи што првпат се наоѓаат во прволигашкото друштво се зголеми на дури четири Составот на екипите што сезонава ќе настапуваат во кошаркарската Прва лига ќе остане запишан во историјата на македонската кошарка како убедливо најнеискусен досега откако стана јасно дека во новиот шампионат, што почнува в сабота, ќе се најдат дури четири дебитантски тима. Од вчера нови членови на елитното кошаркарско друштво се досегашните второлигаши Лирија од Скопје и прилепски Ултимејт баскет, кои им се приклучија на струмичка АБА и на Куманово 2009, кои како најдобри во Втората лига добија можност да се натпреваруваат со најдобрите. Заеднички именител на четирите екипи е што првпат се наоѓаат во можност да се натпреваруваат во најсилното кошаркарско натпреварување во државата. Прилеп, Струмица и Куманово и претходно имале свои прволигаши, но тоа биле екипи што сега повеќе не ...
| | веќе видена | слични

Вицепрвакот Вардар се откажува Лирија од Скопје и Ултимејт Баскет од Прилеп ќе бидат нови членови во најдобрата кошаркарска лига која требаше да започне на 2 октомври. Поради немање на финансиски средства Племејкер Кубус се откажа од учеството во новото издание на Првата лига и своето место му го отстапи на второлигашот Лирија од Скопје. Денеска, најверојатно судбината на Плејмејкер ќе ја доживее и актуелниот вицешампион Вардар Осигурување кој одамна остана речиси без целиот играчки ростер кој лани му донесе пласман во големото финале. Местото на Вардар Осигурување ќе го превземе Ултимејт баскет од Прилеп кој заврши како третопласиран во Втората лига. Прилепчани беа подготвени од поодамна да платат котизација за учество во Првата лига зашто имаат солиден тим и стабилна финансиска конструкција. Поради овие случувања, Комесарот Горан Трпушевски најави одложување на стартот на новата сезона за една недела. (О.К.)
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар Осигурување и официјално замина во историјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: