Вардар рекордер, Јагањац прв стрелец во СЕХА

Вчера официјално заврши регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Вардар финишираше убедливо на првото место со 17 победи и само едно реми, додека вториот македонски претставник Металург заврши на седмата позиција со 22 бода, колку што има и шестопласираниот Татран Прешов. „Металурзите“ треба да бидат задоволни од оваа сезона, бидејќи Халил Јагањац заврши на првото место на листата на стрелците со точно 100 голови. Уште двајца ракометари на тимот од Автокоманда се во ТОП 10 стрелци и тоа Филип Кузмановски, кој со 75 голови е на петото место, а тука е и пикерот Жарко Пешевски со 65 голови на деветото место. Најдобар стрелец кај Вардар сезонава во СЕХА е Тимур Дибиров, кој со 72 гола заврши на седмото место. Мартин Велковски е трет најдобар асистент во лигата со 45 асистенции, а веднаш зад него е Кузмановски со една асистенција помалку. Кај голманите, Металург нема претставник меѓу најдобрите, но затоа има Вардар. Страхиња Милиќ е трет најдобар голман според процентот на одбрани со 34 отсто, додека прв е ...
| | веќе видена | слични

Основниот дел од оваа натпреварувачка кампања во СЕХА лигата заврши и сега останува само да се одржи завршниот фајналфор турнир во Скопје и да го дознаеме шампионот за сезоната 2017-2018. Таа завршница се игра од 13 до 15 април во СЦ „Јане Сандански”, па пред тие возбудувања од СЕХА лигата ги одбраа најдобрите седум за месец март. Вардар и Металург имаат тројца претставници, позицијата голман која е наменета за Страхиња Милиќ, среден бек е Филип Кузмановски, додека за тренер е избран Раул Гонзалес од Вардар. Four away victories, two draws, nine home wins: here are, the best of the best in March: Milic @HCVardar, Medved @GorenjeVelenje, Marguc @RKCPL, Jelic @RK_Dinamo, @boki005, Kuzmanovski @RKMetalurg, @HorvatZlatko @RKZagreb & coach Raul Gonzales
| | веќе видена | слични

Арпад Штербик секоја сезона редовно се наоѓа во Топ-5 листата на најдобри одбрани, играч на колото и во Лигата на шампионите и во СЕХА-лигата. Но, за вардаровиот голман овие признанија немаат никакво значење, за него најважни се титулите. Како вовед на фајнл-фор завршницата, СЕХА-лига го најави интервјуто со Штербик, кој уште еднаш ја потврди својата големина, која пак го прави успешен и покрај тоа што има 38 години. „За мене тие награди немаат никакво значење во мојот живот. Јас само ги бројам титулите кои можам да ги добијам, што треба да ги освојам со тимот. Признанијата за најдобар голман на меч или пак на месецот никогаш не ме привлекувале, тоа поминува, се заборава. Затоа треба да мислиш само на тимот и секоја година да бидеш на врвот и да остваруваше се подобри резултати", вели Штербик, кој од следната сезона ќе го носи дресот на Веспрем, а неговата замена во Вардар и натаму „виси“ во воздух и покрај тоа што изминатиот период се шпекулираше со неколку имиња. Целото интервју наскоро ќе биде објавено ...
| | веќе видена | слични

Халил Јаганац од редовите на Металург го има најдобриот погодок во рамките на 18. коло во СЕХА првенството. Ракометарот од Хрватска на мечот против Целје ПЛ, имаше фантастичен погодок, кој беше изгласан за најдобар. Јаганац како конкуренција во најдобрите голови го имаше и ракометарот на Вардар, Лука Циндриќ. Best Goals of Round 18 After you picked the best save, now it's time to choose the best goal of the 18th round. Don't lose your time and cast a vote for you favourite action:1. Luka Cindric RK Vardar 2. Valentin Kuran БГК им. Мешкова <33. Borna Manci Micevic RK NEXE Našice 4. Halil Jaganjac РК Металург :O 5. Rok Ovniček RK Gorenje Velenje تم نشره بواسطة ‏‎ SEHA – Gazprom League ‎‏ في 21 مارس، 2018
| | веќе видена | слични

Во последното коло од регуларниот дел од СЕХА лигата, двете македонски екипи, РК Металург и Вардар, остварија победи. Вардар ја победи екипата на Војводина (32:36), додека Металург ја совлада екипата на Целје (28:26). Од натпреварот Војводина – Вардар, акцијата и гол на Лука Циндриќ се во најтесна конкуренција за гол на колото, додека ракометарот на Металург, Јагањац, исто така е во најтесен избор за нај-гол на колото.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург победнички го завршија настапот во годинашната сезона во Регионалната лига, откако во мечот од последното 18-то коло од регуларниот дел од сезоната го надиграа словенечкиот шампион Целје со 28-26, во Скопје. Дополнително задоволство за тимот од „Автокоманда“ е тоа што сезонава во своите редови го имаат најдобриот стрелец во лигата, младиот хрватски репрезентативец Халил Јагањац (19), кој сезонава точно 100 пати се запиша на листата на стрелците.- Генерално, задоволни сме од прикажаното и од реализираното сезонава во Регионалната лига, иако секогаш може и подобро. Имавме еден од најмладите тимови во лигата и беше очекуван пласманот во средината на табелата, со оглед на тоа што нашите амбиции и квалитативни можности беа на тоа ниво. Факт е дека изминативе неколку сезони не сме на нивото на кое бевме навикнати да го гледаме Металург, но позитивно е тоа што сме тука, што имаме подобар пласман од лани, и што имаме млад и перспективен состав од македонски играчи, кои се плод на нашата ...
| | веќе видена | слични

Кога е човек млад крвта му врие и подготвен е постојано да се движи, трча, натпреварува… Особено кога станува збор за млад спортист кој сака да се докажува на секое поле. Глигор Гајиќ е најдобар пример за тоа. За само 24 часа тој одигра три натпревари во три различни конкуренции. Во саботата вечер играше за Металург 2 во Суперлигата против Борец. Вчера отпатува во Делчево каде го облече дресот на Струга, тим за кој настапува на двојна регистрација. Бурниот и напоред викенд го финишира синоќа во дуелот на првиот тим на Металург против Цеље во последното коло од СЕХА лигата. Бил еден од најдобрите на натпреварите на кои настапил, за Металург постигнал 3, а за Струга четири гола што е само потврда на епитетот – еден од најголемите таленти во македонскиот ракомет. Посветеноста кон спортот и својата кариера му се враќа на Гајиќ на најдобар можен начин. Тој веќе се најде на списокот на младинската репрезентација на Македонија под водство на Данило Брестовац која пред крајот на март и почетокот на април ќе настапи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 300 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар рекордер, Јагањац прв стрелец во СЕХА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: