За жал почна распадот на Вардар! – Ракометарите и фудбалерите убедливо поразени (фото)

Двата колектива на Вардар, РК Вардар и ФК Вардар беа убедливо поразени денеска на официјални средби. Дали веќе се чуствува заминувањето на првиот човек Сергеј Самсоненко? Во дербито од новата сезона во ПМФЛ , во Тетото, Шкендија со 2-0 го победи шампионот Вардар. Домаќините поведоа во 61. минута со мајсторијата која ја приреди Алими. Само 5 минути подоцна Шкендија дојде до 2-0 со голот на Жуниор, за конечен резултат на мечот. И ракометарите на Вардар втор пат во два дена забележаа пораз на подготвителните средби во Германија. Европскиот шампион вчера загуби од Бергишер, а денеска загубија од Рајн Некар Левен. Вардар загуби убедливо со 34-25 од германскиот шампион. Тренерот Раул Гонзалез не можеше да смета на Циндриќ, Милиќ и Недановски кои се пожалија повреда. Во тимот беа четворица млади ракометари, Марко Кизиќ кој дебитираше со 16 години, Даниел Ѓорѓески, Тоше Ончев и Мартин Поповски. Борозан даде 8 гола, Македа 6, Карачиќ 5, Ончев 2, а по еден Поповски, Криштопанс, Мораеш, Чупиќ, Дибиров и Шишкарев. Дали ...
| | веќе видена | слични

Регионалната СЕХА Газпром лига од сезона во сезона станува сѐ посериозна па постојано се воведуваат новини. Од оваа сезона во секое коло по еден натпревар ќе биде избран за дерби, и за истиот ќе се посвети повеќе медиумско внимание. СЕХА лигата реши натпреварот од третото коло меѓу Вардар и Мешков да биде дерби на колото. Истиот е закажан за 9 септември во 17,45 часот во салата во СЦ „Јане Сандански". Претходно нашите момци ќе играат два натпревари во Скопје. На 2 септември во „Борис Трајковски" гостуваме кај Металург, а три дена подоцна го пречекуваме Горење во нашиот ракометен храм во Аеродром. Во првото коло на СЕХА Газпром лигата дербито е меѓу Горење и Целје (30 август), во второто дербито се игра во Словачка меѓу Татран и ППД Загреб (6 септември), а во четвртото коло дербито е меѓу ППД Загреб и Целје (19 септември).
| | веќе видена | слични

Раководството на СЕХА-лигата реши да го прогласи за дерби на колото натпреварот меѓу македонскиот првак Вардар и Мешков Брест кој се игра на 9 септември. Мечот се игра во рамки на 3. коло од регионалното натпреварување, во СЦ „Јане Сандански“. Од СЕХА велат дека ова е најатрактивниот натпревар кој заслужува да го понесе епитетот на дерби. Во првото коло од СЕХА, Вардар гостува кај Металург во СЦ „Борис Трајковски“, додека во второто е домаќин на словенечки Горење.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар ги продолжуваат подготовките за новата сезона, во која ќе ги бранат трофеите во сите натпреварувања од историската ланска сезона во која се закитија со титулата европски шампиони, прваци на СЕХА, како и со двојна круна на домашната ракометна сцена. „Црвено-црните“ делуваат фокусирано на Супер-глоуб, но повеќе од очигледен е „потресот“ во редовите на европскиот првак што настана со објавата на газдата Сергеј Самсоненко дека на крајот од оваа сезона ќе си замине од клубот. Впрочем, тоа го најави и Раул Гонзалес во изјава за македонските медиуми пред неколку дена, во која трофејниот стручњак истакна дека „штом Самсоненко си оди, сите треба да си бараме нови клубови“ . Шпанецот дефинитивно без проблем ќе си најде нов ангажман, и тоа во клуб од највисока класа, откако во изминатите години покажа дека е стратег од самата светска ракометна елита. Дел од таа елита е и Арпад Штербик, но искусниот голман уште во текот на ланската сезона во интервју за унгарските медиуми најави дека по истекот на ...
| | веќе видена | слични

Тоа ќе бидат први натпревари во новата сезона, и можност на дело да се види тимот што сезонава ќе игра во Лигата на шампионите и во Регионалната ВРХЛ лига. Европските вицешампионки, ракометарките на Вардар се вратија во Скопје и сега се подготвуваат за настап на вториот меѓународен турнир „Вардар 2017″ што од 23 до 26 август ќе се одржи во СЦ „Јане Сандански”. Со цел македонскиот женски првак да има повеќе квалитетни натпревари продолжи традицијата на организирање на турнир во Скопје. Беше планирано да има турнир и во машка конкуренција, но истиот мораше да се откаже откако Вардар стана европски првак и доби покана за играње на Супер Глоуб во Катар. Така, остана само женскиот турнир кој според имињата на екипите што ќе играат ќе биде всушност ЛШ во скратен формат. „ Поканивме екипи од пет земји и сите се во самиот врв на европскиот ракомет. Тоа ја покажува нашата намера да имаме дуели со силни противници, а истовремено и на нашата публика д аи овозможиме ракометно уживање. Во периодот од 23 до 26 август ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европските вицепрваци, ракометарките на Вардар се вратија во Скопје и сега се подготвуваат за настап на вториот меѓународен турнир „Вардар 2017" што од 23 до 26 август ќе се одржи во СЦ „Јане Сандански". Тоа ќе бидат први натпревари во новата сезона, и можност на дело да се види тимот што сезонава ќе игра во лигата на шампионите и во регионалната ВРХЛ лига. Со цел да имаат повеќе квалитетни натпревари продолжи традицијата на организирање на турнир во Скопје. Беше планирано да има турнир и во машка конкуренција, но истиот мораше да се откаже откако Вардар стана европски првак и доби покана за играње на Супер Глоуб во Катар. Така остана само женскиот турнир кој според имињата на екипите што ќе играат ќе биде всушност лига на шампиони во скратен формат. „Поканивме екипи од пет земји и сите се во самиот врв на европскиот ракомет. Тоа ја покажува нашата намера да имаме дуели со силни противници, а истовремено и на нашата публика д аи овозможиме ракометно уживање. Во периодот од 23 до 26 август Скопје ќе биде ...
| | веќе видена | слични

СЕХА Газпром лигата ќе започне на 30. август со три натпревари во рамките од првото коло. Во среда најпрвин од 17:15 часот ќе стартуваат Татран Прешов-Мешков Брест, потоа од 19:00 часот Војводина-Динамо, а од 20:45 ч. Горење Велење е домаќн на Целје ПЛ. Потоа, в четврток (31. август) од 20:30 часот во хрватската пресметка силите ќе ги одмерат ППД Загреб и Нексе, а в сабота (2. септември 2017 год.) е македонското дерби Металург-Вардар од 17:45 часот. ЦЕЛИОТ РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ МОЖЕТЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ ТУКА
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите во минатата сезона во дресот на Вардар, Вуко Борозан e на мета на повеќе европски клубови. Левиот бек кој имаше одлични настапи, пред сѐ на завршните турнири од СЕХА и од Лигата на шампионите. според медиумите од Црна Гора, веќе добил неколку понуди. Пред се од клубови од Германија, Шпанија и од Унгарија. Дефинитивно, Црногорецот важи за еден од најдобрите леви бекови во Европа на негова возраст и со своите проектили имаше значајна улога во освојувањето на четирите титули минатата сезона. Инаку, по турнејата во Германија, „вардарци“ добија мал одмор, а Циндриќ, Милиќ и Недановски пауза за санирање на повредите. Ќе бидат и подтотвуваат во Скопје за настапот на Суперглоуб, неофицијалното светско ракометно клупско првенство во Доха, кое ќе се одржи од 26 до 29 август. Прв противник на Вардар ќе му биде иранскиот Наф О Гашаран, додека во полуфиналето ќе се сретне со Барселона.
| | веќе видена | слични

Шпанецот не крие дека ќе почне да бара нов клуб, отккао сопственикот на “црвено – црните”, Сергеј Самсоненко најави дека ќе се повлече од трите клуба, од наредната сезона. – Тоа што од идната сезона ќе си заминам од Вардар поради најавата на спонзорот Сергеј Самсоненко дека повеќе нема да инвестира во Вардар, не се однесува и на македонската репрезентацијата. Јас и понатаму останувам на селекторското место, имам договор со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) и истиот ќе го почитувам. Нѐ очекува Европското првенство (ЕП), кое следната година ќе се одржи во Хрватска, а на кое и Македонија обезбеди настап. Во Македонија се чувствувам одлично, а ракометот е многу популарен спорт, кој има голем број приврзаници, што се виде и при нашето освојување на европската круна – вели Гонзалез во изјава за весникот „Нова Македонија”. Гонзалез дојде на чело на националниот тим, откако Лино Червар си поднесе оставка и се пресели на клупата на Хрватска. Шпанецот дебитираше со убедлива победа над Исланд, ја крена ...
| | веќе видена | слични

Првиот натпревар на Вардар пред домашната публика во СЦ „Јане Сандански" во новата сезона ќе биде на 5 септември против Горење. Средбата е закажана за 17,45 часот. Три дена претходно европските прваци ќе играат исто така во Скопје, но во СЦ „Борис Трајковски" против Металург во рамките од првото коло на СЕХА лигата. Вардар е актуелен победник на СЕХА Газпром лигата, и единствен што трипати триумфирал во ова натпреварување. Пред почетокот на новата сезона во СЕХА Газпром лигата, ракометарите ќе играат на „Супер Глоуб“ каде ќе се обидат да го освојат и петтиот трофеј сезонава. Во четвртфиналето Вардар ќе игра против Гашаран.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 134 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За жал почна распадот на Вардар! – Ракометарите и фудбалерите убедливо поразени (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: