Работнички и Вардар во дербито одиграа нерешено

Дерби натпреварот од 33.коло од Првата фудбалска лига одигран попладнево на Националната арена „Филип Втори“ меѓу Работнички и Вардар заврши без победник 2:2. Шампионот Вардар поведе во 36.минута преку Џамбули Џигаури. Работнички изедначи преку Нехар Садики во 54.минута. Вардар имаше ново водство во 60.минута со голот на Тигран Барсегјан, а конечните 2:2 ги постави Горан Силјановски во 87.минута. На другите денешни дуели од оваа рунда: Ренова – Силекс 1:0, Брегалница – Победа 1:2 и Македонија ЃП – Шкендија 2:3. Вчера Пелистер го совлада Шкупи со 1:0. Табела: Вардар 76 бодови, Шкендија 65, Работнички 53, Пелистер 51, Ренова 48, Силекс 42, Победа 35, Шкупи 33, Брегалница 21, Македонија ЃП 19.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар со многу мака се пласираше во финалето на Купот на Македонија. Избраниците на тренерот Раул Гонзалез во второто полуфинале на Ф4 турнирот го совладаа Металург со 31:30 (17:14). Младите момци на Червар се бореа храбро, но сепак, останаа без ново финале. Во мечот за титула Вардар ќе игра со Еурофарм Работник кој претходно го совлада Охрид. Најдобри стрелеци кај Вардар беа Дибиров, Шишкарев и Борозан со по осум гола, додека кај Металург најмногу се истакна Илиќ со седум гола, а Пешевски постигна пет. Финалето меѓу Вардар и Еурофарм Работник се игра утре од 16.30 часот во салата „Младост" во Битола.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар, очекувано се пласираа во финалето од Купот на Македонија, но, патот до таму беше неочекувано тежок. Во полуфиналето од фајнл-фор купот кој се игра во салата „Младост" во Битола, владетелот во нашиот ракомет со 31:30 го совлада Металург. Тимот од Автокоманда беше одличен ривал, но, едноставно на крајот немаа сили за сензација. Можеби сè ќе беше поинау доколку во завршницата го имаа Немања Обрадовиќ. Еден од најдобрите играчи на тимот од Автокоманда доби црвен картон во првиот дел по една бурна реакција кон записничката маса. Иако во тие мигови Вардар беше најчесто тој што е во подобра позиција, „металурзите" успеаја да се издигнат над проблемите и да поведат. Вардар на полувремето имаше предност од 17:14, но, во вториот дел, Кузмановски во 36. минута го донесе првото водство на Металург од 21:20, додека, пак, Пешевски донесе и плус два (23:21). Сепак, Вардар се консолидира од шокот и успеа да се врати во резултатска неизвесност, која траеше до самиот крај. Во завршницата, одлучувачки ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар ќе ја бранат титулата во Купот на Македонија во финалето против Еурофарм Работник, откако во 1/2 финалето потешко од очекувањата со тесни 31-30 го совладаа составот на Металург. Избраниците на Лино Червар добро се носеа со „вардарци“ кои во првиот дел имаа предност и четири голови. Сликата на семафорот драстично се промени во вториот дел кога Металург имаше водство од 2 голови. „Црвено црните“ во тензичниот финиш со своето искуство стигнаа до гол плус и недозволија „мрсење“ на сметките во 1/2 финалето. Финалето во Купот на Македонија се игра в недела со почеток во 16 часот и 30 минути. Фото: Гол.мк
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен првак Вардар се избори за ново Куп-финале откако во вториот меч со 31-30 славеше над Металург. Најдобри стрелци кај Вардар беа Дибиров, Шишкарев и Борозан со по осум гола, додека кај Металург најмногу се истакна Илиќ со седум гола. Во првото полуфинале нешо порано Еурофарм Работник го совлада Охрид со 26-18. Финалето меѓу Вардар и Еурофарм Работник се игра утре од 16.30 часот во салата „Младост“ во Битола.
| | веќе видена | слични
2 копии

о голема драма, крајно неизвесен натпревар, во финале пред финалето, Вардар славеше против Металург со 31-30 (17-14) во втората полуфинална пресметка од Купот на Македонија кој се игра викендов во Битола. Првото полувреме, иако низ израмнети минути, мина со контрола на играта и на резултатот на „вардарци“ кои во текот на целиот дел чуваа предност. Еден од клучните моменти на дуелот беше 15. минута кога најдобриот ракометар на „металурзите“, Немања Обрадовиќ, доби црвен картон од судиската двојка Начевски – Николов, па Металург остана значително ослабен во понатамошниот тек од мечот. Но, недостатокот на Обрадовиќ не се почувствува многу кај „металурзите“ кои одржуваа ритам. Сепак на полувреме Вардар замина со предност од 17-14. Но, во второто полувреме одличен на голот на Металург беше Дарко Арсиќ а во нападот предводена Кузмановски и Илиќ, па во 39. минута, „металурзите“ дојдоа до предност од 21-23. Во продолжението се играше гол за гол, за да на шест минути до крајот на мечот се дојде до 29-29. Вардар во ...
| | веќе видена | слични

Вардар ја доби полуфиналната пресметка во Купот со Металург (31:30) и се приближи на чекор до освојување на уште еден трофеј во актуелната сезона. По освојувањето на СЕХА лигата и речиси потврдената титула во првенството, „црвено-црните“ веќе утре во Битола можат да стигнат до вториот трофеј и мирно да ги продолжат подготовките за Ф4 турнирот на Лигата на шампионите. На полувремето Вардар денеска водеше со 17:14, но Металург бргу ја врати неизвесноста, а во вториот дел дојде до предност и од два гола. До крајот траеше неизвесноста на второто полуфинале од македонскиот ракометен куп, но вардарци умешно го потрошија времето со последниот напад и ја задржаа предноста од 31:30. Во утрешното финале, противник ќе им биде домаќинот Еурофарм Работник. Борозан постигна 9, Дибиров 8, а Шишкарев 7 гола во редовите на победникот, додека на спротивната страна најефикасни беа Илиќ со 7 и Пешевски со 5 гола.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар по голема борба во полуфиналето од Купот на Македонија го совладаа Металург со 31:30 (17:14). Вардар водеше во текот на првиот дел, а на полувреме беше 17:14. Поради неспортски однос играчот на Металург Немања Обрадовиќ беше исклучен во финишот на првиот дел. И без него Металург во вториот дел беше подобар тим и најпрвин успеа да изедначи, а потоа и водеше во поголемиот дел од вториот дел. Вардар повторно имаше водство во 55.минута, а во финишот на дуелот Арпад Штербик „врза“ неколку одбрани пред се на Илиќ и Вардар стигна до победата и финалето. Во првото полуфинале Еурофарм Работник го совлада Охрид со 26:18. „Вардарци“ кои важат за фаворити ќе се обидат да стигнат до 12.тиот трофеј во Купот на Македонија, додека за екипата од Битола Работник ова е прво финале. Почетокот на финалниот дуел е во 16:30 часот.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар го победија Металург со 31-30 и ке играат за 12- от Куп трофеј . Металург пружи силен отпор но не успеа да направи изненадување. Натпреварот донесе голема неизвесност како и што се очекуваше , првиот дел Вардар го реализира со 17-14. Во второто полувреме Металург дојде до предност 23-21 во 39 минута но немаше сили да го задржи водството. Мечот влезе во драматична завршница , се играше гол за гол, но Вардар беше посконцентриран и успеа да победи со гол разлика а на голот на црвено-црните блескаше Штербик во клучните моменти. Најдобар стрелец кај Вардар беа Дибиров, Шишкарев и Борозан со по осум гола, додека кај Металург најмногу се истакна Илиќ со седум гола, а Пешевски уфрли уште пет. Финалето меѓу Вардар и Еурофарм Работник се игра утре од 16.30 часот во салата „Младост“ во Битола.
| | веќе видена | слични

Вардар обезбеди финале во ракометниот Куп на Македонија, откако го совлада Металург во полуфиналето со 31:30. Еурофарм Работник е противникот на “црвено-црните”во спорот за титулата, кои го совладаа Охрид 26:18, за прво историско Куп-финале, со кое си обезбедија за следната сезона и настап во Купот на ЕХФ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 274 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 101 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работнички и Вардар во дербито одиграа нерешено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: