Двојно зголемени нивоата на неколку реки, Црна под просекот

27 копии

Двојно зголемени се водостоите на Сатеска кај Ботун, Треска кај Македонски Брод и Вардар кај Зајчев Рид во однос на просекот за март, покажуваат денешните хидролошки мерења. Двојно зголемени се водостоите на Сатеска кај Ботун, Треска кај Македонски Брод и Вардар кај Зајчев Рид во однос на просекот за март, покажуваат денешните хидролошки мерења.Според УХМР, Вардар кај Јегуновце, Велес и Демир Капија, како и Пчиња кај Катлановска Бања бележат одредени покачувања, Брегалница и Крива Река не отстапуваат значително, додека Црна Река кај Новаци е под просекот. Ниовата на езерата се речиси непроменети.
| | веќе видена | слични
5 копии

Нивото на Вардар во Велес измерен на мерното место кај Мало Мовче во близина на градскиот пазар денеска изнесува 170 сантиметри, информираат од Центарот за справување со кризи.Во информацијата дадена за МИА, се нагласува дека иако Вардар во изминатите шест дена пораснал за 90 сантиметри, споредено со 14 март кога биле измерени само 80 сантиметри, сепак, ова ниво е далеку од критичното за излевање.Во март 2016 нивото на Вардар порасна и до 250 сантиметри, а инаку котата на излевање во Велес е 259 сантиметри.Сепак, од Центарот за управување за кризи потенцираат дека тие редовно ја следат состојбатасо нивото на Вардар, а со цел навреме да се преземат превентивни мерки од евентуално излевање.Сето тоа бидејќи во наредните денови од УХМР најавуваат нови врнежи од дожд, што ќе значи и понатамошно зголемување на нивото на водата во реката Вардар, како и зголемување на притоките.
| | веќе видена | слични

Во информацијата  дадена за МИА, се нагласува дека иако Вардар во изминатите шест дена   пораснал за 90 сантиметри, споредено со 14 март кога биле измерени само 80 сантиметри, сепак, ова ниво е далеку од критичното за излевање. Во март 2016 нивото на Вардар порасна и до 250 сантиметри, а инаку котата на излевање во Велес е 259 сантиметри. Сепак, од Центарот за управување за кризи потенцираат дека  тие редовно ја следат состојбатасо нивото на Вардар, а со цел навреме да се преземат превентивни мерки од евентуално излевање. Сето тоа бидејќи во наредните денови од УХМР најавуваат нови врнежи од дожд, што ќе значи и понатамошно зголемување на нивото на водата во реката Вардар, како и зголемување на притоките. /МИА
| | веќе видена | слични
9 копии

Зголемување на сливните подрачја на Треска, Пчиња и Кумановска, како и на горните делови на Вардар, Радика, Сатеска, Црн Дрим и Голема (Ресенска), но и покачување на нивото на природните езера, особено на Охридското кое денеска е пет сантиметри над дозволениот максимум, очекува УХМР од врнежите што се најавуваат за попладневните и вечерните часови. Доколку на одредени места процесите локално бидат поинтензивни и врнежите бидат пообилни, можни се локални излевања на Треска кај Пласница, на Кумановска и во горниот дел од сливот на Вардар и Црна. Според прогнозите на синоптичарите, на некои места се очекува да наврнат над 20 литри на метар квадратен, додека на планинските места се очекува врнежите да бидат во вид на снег. – Водостоите на реките во западниот дел на земјата се релативно високи, особено во сливот на Треска, Радика и горниот дел на Вардар. Предупредуваме на претпазливо следење на состојбата и внимателно движење покрај реките и суводолиците, велат од УХМР.
| | веќе видена | слични

Во текот на попладневните и вечерните часови се очекуваат врнежи од дожд, пообилни во западните и северните делови од земјата, информира Управата за хидрометеоролошки работи - УХМР. Според прогнозите на синоптичарите на некои места се очекуваат над 20 л/м2, додека на планинските места се очекува врнежите да бидат во вид на снег. Новите врнежи се очекува да предизвикаат зголемување на водостојот на водотеците во западниот и северниот дел од земјата, односно во сливните подрачја на р.Треска, горниот дел од сливот на р.Вардар, р.Радика, р.Сатеска, р.Црн Дрим, р.Голема (Ресенска) и во сливот на р.Пчиња и р.Кумановска. Доколку на одредени места процесите локално бидат поинтензивни и врнежите бидат пообилни можни се локални излевања во сливот на р.Треска (во месноста Пласница), во горниот дел од сливот на р.Вардар, р.Црна, како и во сливот на р.Кумановска. Исто така поради очекуваниот зголемен дотек на вода се очекува и зголемување на нивото на природните езера во Република Македонија, каде водостојот има тренд на ...
| | веќе видена | слични

Забележено е  зголемување на нивото на природните езера, особено на Охридското кое денеска е пет сантиметри над дозволениот максимум, очекува УХМР од врнежите што се најавуваат за попладневните и вечерните часови. Доколку на одредени места процесите локално бидат поинтензивни и врнежите бидат пообилни, можни се локални излевања на Треска кај Пласница, на Кумановска и во горниот дел од сливот на Вардар и Црна. Според прогнозите на синоптичарите, на некои места се очекува да наврнат над 20 литри на метар квадратен, додека на планинските места се очекува врнежите да бидат во вид на снег. - Водостоите на реките во западниот дел на земјата се релативно високи, особено во сливот на Треска, Радика и горниот дел на Вардар. Предупредуваме на претпазливо следење на состојбата и внимателно движење покрај реките и суводолиците, велат од УХМР. 
| | веќе видена | слични

Според УХМР, покачувања, но не драстични, покажуваат и Вардар кај Јегуновце и Демир Капија, Пчиња кај Катлановска Бања, Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Штип и Црн Дрим кај Ложани. Нивото е пониско од мартовскиот просек само на Црна Река кај Новаци. /МИА
| | веќе видена | слични

По рекордните 260 сантиметри на почетокот на март и одржувањето на високото ниво поради топењето на снегот во регионите на планините Бистра и Стогово, од почетокот на оваа недела нивото на реката Треска почна да се намалува и денес на мерното место кај Македонски Брод измерени се нешто под 100 сантиметри, што е незнатно над повеќегодишниот просек, но далеку под нивото кое предизвика излевање на реката и поплави во нејзиното крајречие.-Од почетокот на оваа недела се бележи секојдневно намалување на нивото на реката Треска, така што денес на мерното место кај Македонски Брод измерени се нешто под 100 сантиметри и ако во наредните денови нема пообилни врнежи од дожд, очекуваме нивото на Треска секојдневно да се намалува. Овие бројки потврдуваат дека во месец март нивото на реката Треска беше над повеќегодишниот просек, и тоа придонесе на почетокот на овој месец реката да се излее од своето корито и да бидат поплавени повеќе десетици хектари плодно земјиште, ниви и ливади. Водата од поплавените површини ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нивото на Охридско Езеро е три сантиметри над дозволениот максимален водостој, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Во однос на просекот за март зголемен е водостојот на Вардар кај Јегуновце, Зајчев Рид, Велес и кај Демир Капија. Речиси двојно повисок водостој споредено со просекот за март има Треска кај Македонски Брод и Пчиња кај Катлановска Бања, а зголемен водостој имаат и Брегалница кај Штип и Датеска кај Ботун. Во рамки на просекот се нивоата на Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Берово и Црн Дрим кај Ложани. Понизок водостој е измерен само кај Црна Река кај Новаци.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 280 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двојно зголемени нивоата на неколку реки, Црна под просекот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: