ПОБЕДНИЧКИ ВО РЕГИОНАЛНАТА ЛИГА: Вардар го надигра Будуќност и дојде до трофеј (ФОТО)

Вардарки одиграа добро во финалето и со 27:25 ги совладаа шампионките на Црна Гора, кои исто така одат на фајнл-фор турнирот во Лигата на шампионите Екипата на Вардар е освојувач на Регионалната ракометна лига во женска конкуренција. Денеска „црвено-црните“ победија со 27:25 и на тој начин се изборија за трофејот што е добра најава за фајнл-фор турнирот во Унгарија следниот викенд. После одличниот почеток на средбата и водство коешто траеше од првата минута, Вардар успеа да го добие првиот дел со 15:14. Овој дел од играта беше добиен со подобра игра од противникот, но грешките не дозволија да биде уште подобро односно позитивата да биде уште повисока. На почетокот на второто полувреме разликата се искачи набрзина на три гола, па вардарки постојано беа во позитива од три или од четири гола. Работите одеа добро, но некаде после 40. минута почна падот во играта кој донесе лоша серија. Ракометарките на Будуќност првпат успеаја да израмнат во 45. минута кога Неагу реализираше за 21:21. Тоа беше најава за ...
| | веќе видена | слични

Вардар денеска ќе го дознае својот прв противник на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите, тоа ќе биде прво историско полуфинале за македонски клуб. Вардар испиша историја во македонскиот клупски ракомет откако се пласираше на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите, а денеска ќе го добие и противникот за полуфиналето.Вардарци се во елитно друштво на четирите најсилни екипи во Европа, покрај нив за големиот пехар ќе се борат ПСЖ, Барселона и Веспрем.Иако е актуелен вицешампион, се чини дека Веспрем е тимот кој би бил најмногу посакуван од таборот на Вардар. Редовни се средбите помеѓу унгарскиот тим и Вардар, а „црвено-црните“ релативно лесно го добија финалето од СЕХА лигата против нив.Со ПСЖ и Барселона, Вардар нема позитивен биланс, но ова е нова сезона во која „црвено-црните“ изгледаат помоќно, позрело, со многу поголем капацитет да направат изненадување.Формата на ракометарите се движи во нагорна линија, Вардар одигра блескаво и на фајнл-фор турнирот од СЕХА лигата и на мечевите против Фленсбург, ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение да видиме како предвидува една од најголемите светски обложувалници… Како што пренесува „sports.bwin“, најголеми шанси за освојување на титулата му се дава на ПСЖ со квота 2.00 во машката ракометна Лига на шампионите. Следува Барселона на нашите Кирил Лазаров и Борко Ристовски (2.75), потоа Веспрем (5.00) и како најголем „аутсајдер“ Вардар (7.50). Да потсетиме, Ф4 турнирот во Келн ќе се одржи во периодот од 3-4 јуни, ждрепката за извлекување на полуфиналните двојки ќе се одржи во вторник (2. мај 2017 год., 12:00 часот) Истиот извор ги сподели и коефициентите на екипите кои ќе партиципираат на завршницата во Будимпешта на Ф4 турнирот во женската ракометна Лигата на шампионите (6-7 мај). Се очекува Вардарки конечно да биде дел од толку посакуваното финале, дури и им се дава иста квота од 3.00 заедно со Ѓер како најголеми фаворити за трофејот годинава. Следува Будуќност (3.50), а најмалу шанси му се дава на бранителот на титулата од ланската сезона, романскиот ЧСМ Букурешт (4.75)
| | веќе видена | слични
3 копии

Противникот на македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар, во полуфиналето на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите, ЧСМ Букурешт ќе има голема поддршка од трибинте во „Ласло Пап Арена" во Будимпешта. Романскиот тим кон одбрана на титулата ќе го бодрат повеќе од 1000 навивачи, објавија медиумита од оваа земја. -Минатата година ЧСМ Букурешт во Будимпешта имаше околу 500 поддржувачи, овој пат бројот на романските навивачи што ќе присуствуват на Ф4 турнирот во ЛШ ќе биде двојно поголем – објави романскиот портал prosport.ro. Лани романскиот тим во полуфиналето го победи Вардар, а потоа приреди сензација во финалето против Ѓер и ја освои првата шампионска титула во Лигата на шампионите. Годинава во Будимпешта ќе настапат истите четири екипи од лани, а исти се и полуфиналните дуели. Вардар и ЧСМ Букурешт и Ѓер и Будуќност. Финалето и натпреварот за 3.место ќе се одиграат на 7 мај.
| | веќе видена | слични

Вардар е уникат во Европа. Неприкосновениот шампион на Македонија во машка, односно женска конкуренција е првиот колектив во ракометната Лига на шампиони со двата свои тима успеал да се пласира на фајнл-фор турнирите. Со вчерашната победа над Флензбург, „црвено-црните" за прв пат во својата клупска историја се пласираа на завршниот турнир од ова натпреварување. Турнирот во Келн кој ќе биде на 3 и 4 јуни за прв пат ќе пречека еден македонски тим. Ваквиот вид на завршница во најелитното клупско натпреварување кај мажите започна од сезоната 2009/10 кога Барселона се искачи на ракометниот трон во Европа. ЖРК Вардар, пак, во константа изминативе три сезони се на Ф4 во Будимпешта. Така е и оваа кога турнирот во главниот град на Унгарија е закажан за 6 и 7 мај. Впрочем, токму од сезоната 2013/14 е формиран овој вид на натпреварувања кај дамите. Вардарки во изминативе три години стигнуваа до бронзениот медал, додека победниците беа Ѓер (2014), Будуќност (2015) и ЧСМ Букурешт (2016). Со самото учество на фајнл-фор ...
| | веќе видена | слични

„Црвено-црните“ во финалето го поразија Будуќност со 27:25, двата клуба по мечот изразија желба и надеж дека ќе играат и за тронот во Лигата на шампиони. Третото место во Скопје за Крим по триумфот над Подравка со 31:23 Пехарот од регионалната ракометна лига во женска конкуренција остана во Скопје. Заврши во витрините на ЖРК Вардар кој во премиерното финале во ВРХЛ-лигата го порази Будуќност со 27:25 (15:14). Словенката Тамара Мавсар овој пат беше најефикасна кај македонскиот првак со шест погодоци, еден повеќе од Андреа Пенезиќ. Најефикасни на теренот беа Катарина Булатовиќ и Кристина Неагу со осум гола. „Овој турнир беше од голема корист за нас и за Будуќност пред настапите на фајналфор-турнирот во Лигата на шампиони. Среќни сме што победивме и ја задржавме титулата во Скопје како одлична најава пред претстојните битки во Будимпешта. Се пројавија одредени грешки што ќе мора да ги исправиме до сабота. Сепак се боревме до крај и не дозволивме да се доближат. Овој триумф е рецепт како треба да играме на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вардар oбезбеди место на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите. Македонскиот првак од четвртиот свој обид успеа да испише историја, откако го елиминираше тимот на Флензбург во четврт-финалето. Вечерашната победа на домашен од 35-27 и двата гола позитива од првиот меч, на нашиот шампион му обезбедија место во полуфиналето на Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар за прв пат се пласираа на фајнал фор турнирот во Лигата на шампионите, откако во реванш дуелот од ¼ финалето во Скопје го совладаа германскиот Фленсбург со убедливи 35:27. Најдобар поединец во таборот на црвено – црните беше Лука Циндриќ со постигнати 7 гола. Фајнал фор турнирот од елитното натпреварување ќе се одигра на 3 и 4 јуни Ланкс Арената во Келн.
| | веќе видена | слични

Вардар одигра фантастичен натпревар против Фленсбург, го победи германскиот тим со 35-27 и стана првиот македонски тим кој ќе игра на фајнл-фор турнирот во Лигата на шампионите.Шампионот на Македонија испиша историја, „Црвено-црните“ се помеѓу четирите најдобри во Лигата на шампионите и ќе настапт на завршниот турнир во Келн.Вардар вечерва уште еднаш покажа дека е далеку подобар противник од Фленсбург.Избраниците на Раул Гонзалес го диктираа темпото од почетокот до крајот, и пред своите фанови се радуваа на убедлива победа од 35-27.Фленсбург се држеше до средината на првото полувреме, а потоа Вардар го крена темпото и на пауза замина со +5 (15-10).„Црвено-црните“ моќта ја покажаа во продолжението од средбата, кога со фуриозна игра стигнаа и до највиско +9.Пртивникот беше на колена, Вардар на крилјата на публиката лесно постигнуваше голови и на крајот резултатот на семафорот гласеше 35-27.Циндриќ со 7 погодоци беше прв стрелец, Шишкарев и Душебаев постигнаа по пет, а четири имаше Борозан.На голот Арпад ...
| | веќе видена | слични

Балканското женско ракометно дерби меѓу Вардар и Будуќност им припадна на домашните ракометарки кои во финалето на возобновената регионална ВРХЛ-лига во Скопје триумфираа со 27-25 (15-14). Поважни средби пред обата клуба се оние од фајналфор-завршницата во Лигата на шампионките кој ќе се одржи во Будимпешта. Затоа двата тренера по последниот меч во Скопје не криеја дека желба им е да се сретнат повторно на финалето во Будимпешта на 7 мај. - Вардар покажа најмногу во регионалната лига. Им честитам на триумфот. Одигравме еден квалитетен натпревар, с` беше корисно за Вардар и Будуќност во ЛШ. Би било добро да има реприза Вардар-Будуќност во финалето од ЛШ - изјави Драган Аџиќ, тренер на Будуќност. Неговиот колега од победничкиот тим Аце Станковски има иста желба. - Натпреварите меѓу Вардар и Будуќност секогаш се со агресивна игра. Пресуди желбата за победа кај нас. Тоа што го планиравме - го остваривме. Натпреварите во Регионалната лига добро ни дојдоа пред Ф4 во ЛШ. Уште еднаш, честитки до мојата екипа за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 682 | | | веќе видена

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 186 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 20 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОБЕДНИЧКИ ВО РЕГИОНАЛНАТА ЛИГА: Вардар го надигра Будуќност и дојде до трофеј (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: