МИНИМАЛНО НА ОДМОР: Вардарки имаат контрола против Будуќност (ФОТО)


Во финалето на Регионалната лига во ракомет во женска конкуренција после 30 минути македонскиот шампион има предност од 15:14 Ракометарките на Вардар се во предност од 15:14 после 30 минути игра против Будуќност, но според она што го прикажаа требаше да имаат барем три до четири гола предност. Сепак, моменти на опуштеност при реализацијата и неколку грешки во одбраната допринесоа Будуќност да се врати после негатива од 3-4 гола и да фати приклучок. Вардар беше во предност постојано, а гостинките од Црна Гора во ниту еден момент не успеаја да израмнат. Според играта Вардар е во подобра позиција и она што беше направено во првиот дел само треба да биде продолжено и да биде освоен пехарот за Женската регионална ракометна лига. После првиот дел најпрецизни со по пет гола се Мавсар и Пенезиќ со по пет гола, додека кај Будуќност по четири постигнаа Неагу и Булатовиќ. Амандин Лејно запре пет удари од игра и еден пенал. ЖРК Вардар - ЃРК Будуќност, финале женска регионална лига
| | веќе видена | слични

Вардар денеска ќе го дознае својот прв противник на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите, тоа ќе биде прво историско полуфинале за македонски клуб. Вардар испиша историја во македонскиот клупски ракомет откако се пласираше на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионите, а денеска ќе го добие и противникот за полуфиналето.Вардарци се во елитно друштво на четирите најсилни екипи во Европа, покрај нив за големиот пехар ќе се борат ПСЖ, Барселона и Веспрем.Иако е актуелен вицешампион, се чини дека Веспрем е тимот кој би бил најмногу посакуван од таборот на Вардар. Редовни се средбите помеѓу унгарскиот тим и Вардар, а „црвено-црните“ релативно лесно го добија финалето од СЕХА лигата против нив.Со ПСЖ и Барселона, Вардар нема позитивен биланс, но ова е нова сезона во која „црвено-црните“ изгледаат помоќно, позрело, со многу поголем капацитет да направат изненадување.Формата на ракометарите се движи во нагорна линија, Вардар одигра блескаво и на фајнл-фор турнирот од СЕХА лигата и на мечевите против Фленсбург, ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение да видиме како предвидува една од најголемите светски обложувалници… Како што пренесува „sports.bwin“, најголеми шанси за освојување на титулата му се дава на ПСЖ со квота 2.00 во машката ракометна Лига на шампионите. Следува Барселона на нашите Кирил Лазаров и Борко Ристовски (2.75), потоа Веспрем (5.00) и како најголем „аутсајдер“ Вардар (7.50). Да потсетиме, Ф4 турнирот во Келн ќе се одржи во периодот од 3-4 јуни, ждрепката за извлекување на полуфиналните двојки ќе се одржи во вторник (2. мај 2017 год., 12:00 часот) Истиот извор ги сподели и коефициентите на екипите кои ќе партиципираат на завршницата во Будимпешта на Ф4 турнирот во женската ракометна Лигата на шампионите (6-7 мај). Се очекува Вардарки конечно да биде дел од толку посакуваното финале, дури и им се дава иста квота од 3.00 заедно со Ѓер како најголеми фаворити за трофејот годинава. Следува Будуќност (3.50), а најмалу шанси му се дава на бранителот на титулата од ланската сезона, романскиот ЧСМ Букурешт (4.75)
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар, на фајнал-фор турнирот во Лигата на шампионите ќе се сретне со ЧСМ Букурешт, а нивниот стратегот Пер Јохансон не очекува лесен натпревар затоа што вели дека Вардар ќе биде супермотивиран. -Не сум среќен, ниту несреќен поради ждрепката. Мислам дека Вардар е фаворит за трофејот во ЛШ затоа што на хартија - ги имаат најдобрите играчи. Гледав натпревари од Вардар и го анализирав тимот многу минатата недела. Имаат по две квалитетни ракометарки на секоја позиција и имаат солиден играчки ростер за ротација. Имаат вистински дијаманти во Лекиќ, Дамњановиќ, Пенезиќ и Херем или Радичевиќ. Исто така, имаат и три добри голманки. Затоа, ќе мора да внимаваме на секој можен детал. Ако на Вардар му дадеш прст - ќе ти ја земе цела рака", вели стратегот на Букурешт за македонскиот тим
| | веќе видена | слични

Oфицијалниот сајт на ЕХФ ракометна Лига на шампионите ги прогласи навивачите од Македонија на ракометниот клуб Вардар за најдобри во изминатата недела. Како изглеташе таа „црвено-црна" забава можете да погледнете на овој линк: https://www.youtube.com/watch?v=bVGKtKsCa8k
| | веќе видена | слични

Официјално завршија четвртфиналните борби оваа сезона во машката ракометна Лига на шампионите… Пласман на Фајнл-фор турнирот во Келн обезбедија екипите на Вардар, Барселона, ПСЖ и Веспрем. Традиционално после секое коло или плеј-оф двомеч се избираат најдобрите голови, одбрани, тим на коло, навивачи, а во овој случај ЕХФтв како најдобри фанови ги избра оние на македонскиот шампион Вардар, „Фанови на неделата“. Да, дефинитивно беше фантастична поддршката за „црвено-црните“ во СЦ „Јане Сандански“ на реванш натпреварот против Флензбург или како што вели насловот „Ракометна забава во Скопје“. Скопје се подготвува за Велукс Фајнл-фор турнирот, со вакви навивачи исчекувањето во пресрет на најголемиот ракометен настан на годината во Келн расте и расте. Уживајте во видео записот кој можете да го погледнете ТУКА Фото: rkvardar.mk/Денис Дуковски
| | веќе видена | слични

Апетитите на Вардар пораснаа по одличните две партии и победите над Флензбург во четвртфиналето од ракометната Лига на шампиони. Сега Вардар не се плаши од никого, сега Вардар со задоволство ќе игра на завршниот турнир како една од четирите најсилни ракометни екипи во Европа. Сега противниците ќе се плашат од македонскиот ракометен клуб, на завршниот турнир нема посакувани противници, и онака сеуште не се познати истите. Најблиску до овој турнир се екипите на Веспрем и Псж, додека пак многу неизвесно ќе биде на натпреварот помеѓу Барса и Кил. Сега пред Вардар следува мал одмор од ЛШ, треба да се насочи кон Супер лигата и дерби дуелот против Металург. Избраниците на тренерот Раул Гонзалез ќе атакуваат на триумф против „сино-белите“, а потоа со ладна глава да се подготвува за завршниот турнир. Европската ракометна федерација со целосно внимание го следеше реванш мечот со Флензбург, импресионирани се од фантастичната публика која навиваше во текот на сите 60. минути. ЕХФ на својата официјална веб страница вели: ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен првак во женска конкуренција, Вардар, на фајнал-фор турнирот во Лигата на шампионите ќе се сретне со познаникот ЦСМ Букурешт. Стратегот Пер Јохансон не очекува лесен натпревар затоа што вели дека Вардар кој е квалитетен тим ќе биде супермотивиран. „Не сум среќен, ниту несреќен поради ждрепката. Мислам дека Вардар е фаворит за трофејот во ЛШ затоа што на хартија - ги имаат најдобрите играчи. Гледав натпревари од Вардар и го анализирав тимот многу минатата недела. Имаат по две квалитетни ракометарки на секоја позиција и имаат солиден играчки ростер за ротација. Имаат вистински дијаманти во Лекиќ, Дамњановиќ, Пенезиќ и Херем или Радичевиќ. Исто така, имаат и три добри голманки. Затоа, ќе мора да внимаваме на секој можен детал. Ако на Вардар му дадеш прст - ќе ти ја земе цела рака!“ - изјави Јохансон.
| | веќе видена | слични
3 копии

Противникот на македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар, во полуфиналето на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите, ЧСМ Букурешт ќе има голема поддршка од трибинте во „Ласло Пап Арена" во Будимпешта. Романскиот тим кон одбрана на титулата ќе го бодрат повеќе од 1000 навивачи, објавија медиумита од оваа земја. -Минатата година ЧСМ Букурешт во Будимпешта имаше околу 500 поддржувачи, овој пат бројот на романските навивачи што ќе присуствуват на Ф4 турнирот во ЛШ ќе биде двојно поголем – објави романскиот портал prosport.ro. Лани романскиот тим во полуфиналето го победи Вардар, а потоа приреди сензација во финалето против Ѓер и ја освои првата шампионска титула во Лигата на шампионите. Годинава во Будимпешта ќе настапат истите четири екипи од лани, а исти се и полуфиналните дуели. Вардар и ЧСМ Букурешт и Ѓер и Будуќност. Финалето и натпреварот за 3.место ќе се одиграат на 7 мај.
| | веќе видена | слични

Вардар е уникат во Европа. Неприкосновениот шампион на Македонија во машка, односно женска конкуренција е првиот колектив во ракометната Лига на шампиони со двата свои тима успеал да се пласира на фајнл-фор турнирите. Со вчерашната победа над Флензбург, „црвено-црните" за прв пат во својата клупска историја се пласираа на завршниот турнир од ова натпреварување. Турнирот во Келн кој ќе биде на 3 и 4 јуни за прв пат ќе пречека еден македонски тим. Ваквиот вид на завршница во најелитното клупско натпреварување кај мажите започна од сезоната 2009/10 кога Барселона се искачи на ракометниот трон во Европа. ЖРК Вардар, пак, во константа изминативе три сезони се на Ф4 во Будимпешта. Така е и оваа кога турнирот во главниот град на Унгарија е закажан за 6 и 7 мај. Впрочем, токму од сезоната 2013/14 е формиран овој вид на натпреварувања кај дамите. Вардарки во изминативе три години стигнуваа до бронзениот медал, додека победниците беа Ѓер (2014), Будуќност (2015) и ЧСМ Букурешт (2016). Со самото учество на фајнл-фор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МИНИМАЛНО НА ОДМОР: Вардарки имаат контрола против Будуќност (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: