Ванковска останува во трката за потписи, демантирано нејзиното откажување

Ванковска останува во трката за потписи, демантирано нејзиното откажување Тимот на професор Билјана Ванковска денеска ја демнатираше веста дека таа ја прекинува трката за собирање потписи, укаживајќи дека станува збор за „потег што треба да ги обесхрабри граѓаните“. „Најостро ја демантираме таа дезинформација, заснована на наводна објава на Фејсбук.Цениме дека станува збор за потег насочен кон обесхрабрување на граѓаните кои во овие преостанати пет дена сакаат да го дадат својот потпис за кандидатурата на проф. Ванковска“, се вели во соопштението. Тимот на Ванковска додава дека списоците за собирање потписи остануваат во канцелариите на ДИК се до самиот крај, на 2 март (недела) до полноќ, кога истекува законскиот рок. Професор Ванковска конечниот резултат ќе го објави лично по собирањето на сите списоци дистрибуирани низ Републиката, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Достоинство Стојанче Ангелов и професорката Билјана Ванковска најверојатно нема да успеат да соберат 10.000 граѓански потписи, неопходни за да велзат во претседателската изборна трка. Иако и двајцата најават дека сакаат да се кандидираат за претседател ја соопштија и многу порано, а од 16 февруари веќе и ги собираат потребните, тие денеска соопштија дека тешко оди и дека бројката од 10.000 потписи е недостижна, барем до крајниот рок за потпишување - 2 март. Ванковска на својот Фејсбук профил соопшти дека во наредните три дена, кога истекува рокот за собирање потписи, нема да може да се собере неопходната граѓанска поддршка. Причината за неуспехот таа го гледа во недоволната информираност на граѓаните каде треба да се потпишат, незаинтересираноста, стравот, но веројатно и во вербата дека партиските кандидати се подобар избор од неа. И претседателот на Достоинство Ангелов тврди дека стравот кај граѓаните е една од причините зошто нема да успее неговата иницијатива. Тој денеска не сакаше да ...
| | веќе видена | слични

Членството на ВМРО-ДПМНЕ изминативе неколку дена прима смс пораки со кои се повикуваат задолжително во недела да го дадат својот потпис за кандидатурата на Ѓорге Иванов. Со ваквата порака, но и со претходната поддршка од видни членови е извесно дека Иванов е веќе избран за кандидат за претседател уште пред одржаната конвенција. Иако ВМРО ДПМНЕ може да оди со кандидатурата и со 30 пратеници, сепак партијата се подготвува и се мобилизира во недела да собира потписи со цел психолошки да влијае врз политичкиот противник, демонстрирајќи сила со големата масовност. Неофицијално, извори од ВМРО ДПМНЕ тврдат дека партијата планира во еден ден, односно во недела, да собере околу 100 илјади потписи наместо потребните 10 илјади потписи. На конвенцијата во сабота, освен Ѓорге Иванов поддршка од 1,300 делегати за кандидат за претседател ќе бараат и професорот Јове Кекеновски и Божидар Ночев.
| | веќе видена | слични

Уште три дена имаат независните кандидати за шеф на државата за собирање на потребните 10.000 потписи, што е првиот услов да влезат во претседателската трка. За кандидатурите на професорката Билјана Ванковска и Стојанче Ангелов,тешко дека ќе се соберат потписите, со оглед дека рокот завршува в недела. Кандидатите се децидни дека кога станува збор за поддршката, граѓаните се силни само на зборови и на социјалните мрежи, но не и кога треба да се преземат конкретни мерки. Ванковска за Телеграф вели дека не се надева оти ќе ги собере потребните потписи и дека оваа нејзина иницијатива била фрлена ракавица кон сите што се жалат дека се незадоволни од работата на партиите. - Досега собрав околу 4.000 потписи. Списоците си стојат, граѓаните чекаат до последен момент, но тешко дека ќе успеам иако остануваат уште неколку дена. Граѓаните се исплашени. Мојот почетен оптимизам повеќе беше поттик отколку рационален оптимизам - смета Ванковска. Државната изборна комисија на почетокот на рокот на собирањето потписи го ...
| | веќе видена | слични

Иако до истекот на рокот за собирање на потребните 10.000 потписи има уште 3 дена, денеска Генерал Стојанче Ангелов преку социјалната мрежа Фејсбук, апелираше до своите поддржувачи, активисти, но и сите заинтересирани граѓани што сакаат да го дадат својот потпис за кандидатурата на Ангелов да побрзаат и да го дадат својот потпис на утврдените места. Објава by Стојанче Ангелов .
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 593 | | | веќе видена

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 287 | | | веќе видена

Стево Пендаровски освои 321.201 глас наспроти 316.872 на Гордана Сиљановска Давкова и 79.169 гласови на Блерим Рекаи, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев ...
сите 166 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 178 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ванковска останува во трката за потписи, демантирано нејзиното откажување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: