Партијата на Солза Грчева ќе се вика „Глас за Македонија“


Партијата на поранешната пратеничка во македонското Собрание, Солза Грчева ќе биде формирана на 24 февруари. Новата политичка опција ќе се вика „ГЛАС за Македонија“, а Грчева на својот фејсбук профил објави дека дополнително ќе го прецизира точното време и локација за Основачкото собрание на партијата. „Поради голем интерес за настанот, ги замолувам основачите кои потпишале изјави, како и сите заинтересирани да ми потврдат свое присуство во инбокс, со кусо: доаѓам. Ова ни е потребно поради планирање на капацитетот на салата и сите други организациски работи“, напиша Грчева на социјалната мрежа Фејсбук
| | веќе видена | слични

Професорките Билјана Ванковска и Солза Грчева за грешките на власта и опозицијата во име на 200 македонски интелектуалци за преговорите со Грција. Видео што треба да се изгледа за да се разбере што ни се случува.
| | веќе видена | слични

Засега околу 200 македонски интелектуалци упатија драматиечен апел до политичките лидери за иднината на нацијата. Експерти од различни области од Македонија и во светот утре објавуваат отворено писмо во кое од политчките лидери се бара да ја употребат мислата на големнито Крсте Петков Мисирков кога одлучуваат за преговорите за името и за опасноста македонија да го загуби својот идентитет. Прогласот со наслов „Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред“, како што пренесува ТВ Алфа содржи правни и политички аргументи поради кои што Македонија не смее да дозволи обезличување преку дговоро за името со грција. Еминентните интелектуалци бараат граѓаните да бидат информирани а политичарите да не се отуѓуваат од луѓето, чии претци умирале со името македонија на усните. Тие прашуваат кој ги овластил владата и опозицијата да преговараат за името и за идентитетот, зошто се врши притисок на јавноста и зошто постои обид за задушување на дебата на оваа тема. Во прогласот кој го објавува весникот Нова Македонија во ...
| | веќе видена | слични

Oколу 200 македонски интелектуалци упатија драматиечен апел до политичките лидери за иднината на нацијата, гледајте екслузивно на Алфа ТВ, вечерва во 21:30 минути со Горан Момироски. Oколу 200 македонски интелектуалци упатија драматиечен апел до политичките лидери за иднината на нацијата. Експерти од различни области од Македонија и во светот утре објавуваат отворено писмо во кое од политчките лидери се бара да ја употребат мислата на големиот Крсте Петков Мисирков, кога одлучуваат за преговорите за името и за опасноста Македонија да го загуби својот идентитет.
| | веќе видена | слични

Екс-пратеничката од СДСМ која дејствуваше како независна пратеничка, Солза Грчева, на својот Фејсбук профил објави дека ги собрала потребните потписи за формирање на политичка партија. „Основачкото Собрание на ГЛАС за Македонија, ќе биде на 24 февруари (сабота) во Александар Палас, со почеток во 12 часот. Регистрацијата на учесниците е од 11:30. Ги поканувам сите основачи и симпатизери да присуствуваат. Полно веќе најавија присуство. Се гледаме“, напиша Грчева.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 249 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партијата на Солза Грчева ќе се вика „Глас за Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: