Макрон: ЕУ да не прима нови членки додека не се спроведат реформи и не се продлабочи интеграцијата


11 копии

Европската унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата не се продлабочи и не бидат спроведени реформи, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Во говор во Евеопскиот парламент, Макрон нагласи дека „сака да бидат примени државите од Западен Балкан во европскиот проект, но дека времето за нивното членство се уште не е дојдено“. – Ќе поддржам проширување само кога прво ќе има продлабочување на интеграцијата и реформи во нашата Европа, потенцира Макрон. Тој додаде дека не сака Балканот да се сврти кон Русија или Турција, „но не сака ниту Европа која во услови на тешко функционирање со 28, а утре со 27 членки, да биде со 30 или 32 држави со истите правила“. Лидерите од ЕУ и Западен Балкан ќе имаат самит на 17 мај во Софија за да се разгледа иднината на регионот.
| | веќе видена | слични
13 копии

Поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман Ван Ромпој во емисија на Франс 24 предупреди дека се можни немири во регионот од поранешна Југославија без интеграција во ЕУ. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, Херман Ван Ромпој, кој е поранешен премиер на Белгија и претходник на Донал Туск во Европскиот совет, во интервју за француската телевизија беше прашан за отпорот на западните земји членки кон проширувањето и препораката на Европската комисија да се отворат преговори за членство со Македонија и Албанија. - Одамна се зборува за „замор“, но, знаете, станува збор за мир на Западен Балкан. Европската унија е мировен проект и доколку земјите од поранешна Југославија не станат дел од европското семејство, на еден или друг начин, некои како членки, а други преку придружни договори, тогаш граѓанска војна може повторно да избие во тие земји, одговори Ван Ромпој.
| | веќе видена | слични

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Херман Ван Ромпој, кој е поранешен премиер на Белгија и претходник на Донал Туск во Европскиот совет, во интервју за француската телевизија беше прашан за отпорот на западните земји членки кон проширувањето и препораката на Европската комисија да се отворат преговори за членство со Македонија и Албанија. – Одамна се зборува за „замор“, но, знаете, станува збор за мир на Западен Балкан. Европската унија е мировен проект и доколку земјите од поранешна Југославија не станат дел од европското семејство, на еден или друг начин, некои како членки, а други преку придружни договори, тогаш граѓанска војна може повторно да избие во тие земји – одговори Ван Ромпој./МИА.
| | веќе видена | слични

Говорот на претседателот на Франција Емануел Макрон, во Европскиот парламент имал експлозивна сила која може да предизвика заострување на кризата на западен Балкан, нешто што може да предизвика и слабеење на поизицијата на Европската унија во регионот, смета директорот на Центарот за либерална стратегија во Софија, Иван Крастев за Дојче веле. Повикувајќи се на цитат од Шарл де Гол, дека „вистинскио„т лидер секогаш има некаков адут во раковот“, Крастев истакнува дека Макрон нагласил дека не сака Балканот да се сврти од Русија или Турција, но додал исто така дека не сака Европа лошо да функционира со 28 членки. „Има нешто во тоа. Повеќето Европјани би му дале за право кога ќе каже дека нема смисла да се говори за проширување, ако сеуште нема одлука за тоа што Унијата би требало да биде. Во моментов дефинитивно нема премногу големо воодушевување за некакво проширување. Без оглед дали се говори за Балканот, Турција или Украина. Запрашани за желбата за идната големина на ЕУ, многу европски гласачи повеќе се ...
| | веќе видена | слични

Пораката на францускиот претседател Емануел Макрон кој во Стразбур пред неколку дена рече дека не сака Балканот да се сврти кон Турција или кон Русија…но и дека не сака Европа која веќе и со 28, наскоро 27, членки лошо функционира“ е политичка катастрофа, пишува Иван Крстев, раководител на „Центарот за либерални студии“ во Софија и член на Институтот за науки во Виена во напис за „Дојче веле“. Европската Комисија има причини забелешката на Макрон да ја сфати како забивање нож во грб… а проевропските реформисти во балканскиот регион имаат причини да го обвинат Макрон дека им ги поткопува позициите, вели Крастев во анализата на изјавата на Макрон која предизвика различни коментиари, но и сериозни дилеми. „Конструктивната повеќезначност долго беше стратегија која Брисел ја преферираше во однесувањето кон Балканот. Кога станува збор за членството на државите од Западен Балкан во ЕУ, политичарите во Унијата со задоволство велат дека единствено прашање е – ‘кога?’ Реално никој- ниту во Брисел ниту во Белград – не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пораката од говорот на Макрон во Стразбур има експлозивна моќ да ја заостри кризата на Балканот, смета Иван Крстев. Тоа ја ослабнува и позицијата на ЕУ во регионот. Говорот на Макрон во Европскиот парламен беше стартен истрел за изборната кампања за европските избори во 2019 година. Откако го слушнавме убавиот говор, и натаму не знаеме дали француускиот претседател ќе се обиде во Европа да го стори истото што го направи во Франција пред само една година - имено, да ги уништи постоечките политички партии и да создаде нова проевропска платформа, чие јадро е отфрлање на статус-квото. Ќе ризикува ли партиите на конзервативниот центар - кои владеат во поголемиот дел од Европа - да ги предизвика до тој степен за да дојде до влошување на неговите односи со Ангела Меркел? И како ќе се справи со растечките тензии меѓу Истокот и Западот во Европа? Како ќе донесе нова демократска енергија во европскиот проект - посебно во оние општества, кои неговите говори ги читаат само во преведени верзии? Со векови, во Германија ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска стигна во Берлин на разговори со германската канцеларка Ангела Меркал, со цел од неа да добие поддршка за неговите амбициозни планови за реформи на Европската Унија. Според информациите, овој состанок е последна можност за Меркел и Макрон за расправа за ставот на Европа кон сириската криза и судбината на нуклеарниот договор со Иран пред двајцата лидери да одат во Вашингтон следната недела на одделни средби со американскиот претседател Доналд Трамп. Францускиот претседател пред два дена ги повика Европејците да се спротивстават на растечкиот авторитаризам и да ја обноват својата посветеност кон демократијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Враќање на Западен Балкан во воените 90-ти години не е изгледно. Политиката на проширување и реформата на ЕУ можат да одат паралелно, велат за Дојче веле Александра Штиглмајер и Дејвид Мекалистер.Полемиката на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и францускиот претседател Емануел Макрон околу неопходноста од проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан и условувањето на тој процес со реформите во ЕУ, ја разбранува јавноста и предизвика бројни реакции во регионот. Јункер, залагајќи се за „отворени врати“ на Унијата за земјите од Западен Балкан предупреди на можноста од „враќање на војната“ во регионот, слична на онаа од 90-те години на минатиот век. „Војна може да се случи, но на Западен Балкан не е изгледна. Преовладува мир, а граѓаните од регионот кои искусија војни во 90-те години, апсолутно не сакаат тоа да се повтори. Меѓународната заедница, на прво место ЕУ, сега е многу поприсутна во регионот и заедно со НАТО би спречила судир штом би се појавиле први најави“, вели генералната ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Одлуката на Европската комисија да предложи Македонија и Албанија да ги почнат преговорите за приклучување кон ЕУ, не значи дека овие преговори ќе почнат уште утре, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, во Европскиот Парламент во Стразбур. – Прво, неопходно е одобрението од Европскиот совет, односно во следните шест месеци ќе го дознаеме ставот и на Советот на ЕУ, додаде Јункер. Пијасни дека нема рок за завршување на преговорите, ќе бидат оценувани постигнувањата на соодветните земји. Земјите од Западен Балкан имаат потреба од европска перспектива за да не се повторат настаните од 90-те години на минатиот век. Ги повикувам овие земји да го одбележат неопходниот напредок, овој процес ќе одземе многу време, дополни претседателот на ЕК.
| | веќе видена | слични

Ден по објавувањето на извештаиите за напредокот на државите кандидатки, претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја појаснува ситуацијата. Во Европскиот парламент истакна дека препораката на Комисијата за почнување на пристапните преговори на Македонија и Албанија, не значи дека преговорите ќе почнат уште утре- ќе се чека на одлуката на Европскиот Совет. „Неопходно е одобрение од Европскиот совет, односно во наредните шест месеци ќе го знаеме ставот на Европската унија. Сите земји кандидати ќе се оценуваат по сопствните заслуги, во текот на следните месеци“, нагласи Јункер. Јункер не сакаше да прејудицира ниту со датумот до полноправно членство, потенцирајќи дека тоа е долг процес. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск упати јасна порака до земјите од Западен Блакан, иднината на регионот е во ЕУ. „Европската унија како најголем инвеститор и најголем пазар ветува најдобра иднина на нивните граѓани. На Самиотот ќе ја потврдиме европската перспектива и ќе ги зајакнеме врските со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме продори на топли воздушни бранови од ...
сите 196 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон: ЕУ да не прима нови членки додека не се спроведат реформи и не се продлабочи интеграцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: