Венгер: Една грешка нѐ чинеше пораз (видео)

Манчестер Јунајтед по втор пат оваа премиерлигашка сезона го совлада Арсенал, сега на Емирати со 1-2. Откако првото полувреме заврши со резултат 0-1 (Валенсија 45`), во второто Ван Перси изедначи на 1-1 во 71. минута, а Велбек во 81. му ја донесе победата на Јунајтед. Според реакциите, фановите на Арсенал можеби и не беа толку гневни на поразот колку на лошата одлука на Арсен Венгер, кој во 74. минута при резултат 1-1 реши да го извади од игра 18 годишниот Алекс Окслејд – Чемберлејн (Alex Oxlade-Chamberlain), што се покажа дека беше пресудно за поразот. Во неговиот прв старт за Арсенал во Премиер лигата Чемберлејн беше еден од најдобрите на теренот, но Венгер реши на негово место да го стави Аршавин, што наиде на остри реакции на публиката, но и на фудбалерите, особено Ван Перси. И откако заврши аплаузот на отворена сцена за Чемберлејн, фановите му запеаа на Венгер „Не знаеш што правиш“, што можете да го видите во видеото подолу. „Ја разбирам реакцијата на публиката, особено кога нема резултат. Но, Аршавин е ...
| | веќе видена | слични

Медиумите на Островот пишуваат дека Робин ван Перси упатил критики кон Арсен Венгер поради неговата одлука да го извади Алекс Чемберлен на натпреварот против Манчестер Јунајтед, но Холанѓанецот сепак ги негираше таквите тврдења и застана во одбрана на својот тренер. Францускиот стартег доживеа многу критики поради таквата измена, а камерите го фатија и Ван Перси во тој момент каде се гледа дека е видно незадоволен и извикува „НЕ“, но потоа Холанѓанецот исткна дека се е во ред и застана во одбрана на Венгер. „Нема проблем, нема конфликт и нема контроверзија. Не ја ставив под знак прашалник неговата проценка. Знам дека не ми е работа да барам одговори за она што Арсен Венгер го прави. Тој е шефот, тој ги носи одлуките, крај на приказната“, изјави Ван Перси. „Немав расправија со менаџерот во неделата, едноставно бев тажен што Алекс го напушти теренот бидејќи тој беше асистент при нашиот единствен погодок. Ние не знаевме дека Алекс имал повреда на листот на ногата, Венгер го знаеше тоа и затоа во игра го ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на Арсенал, Робин Ван Перси демантираше дека не е во добри односи со тренерот Венгер поради замената на играчите на дуелот со Јунајтед на кои беа поразени. Ван Перси негодуваше поради замената на Чeмбрлејн, кој му асистираше за погодокот, а за работите да бидат полоши неговата замена Аршавин беше еден од главните виновници за примањето на вториот и како што се покажа подоцна клучен погодок. „Не негодував за тренерот, сакав Алекс да остане, тој е прекрасен играч и ми асистираше при постигнувањето на погодокот. Не ја доведов во прашање одлуката на тренерот, тој знаеше дека Алекс е повреден за разлика од нас играчите кои не знаевме.“ „Помеѓу мене и Венгер се е во ред, нашиот однос е добар, нема проблеми, тоа го знаеме јас и тој и целиот тим“ - изјави Ван Перси.
| | веќе видена | слични

Фановите на Емирати беа незадоволни од одлуката на Арсен Венгер во игра да го внесе Андреј Аршавин на местото на одличниот Алекс Окслејд Чемберлејн на средбата против Јунајтед во која ’Топџиите’ на крајот загубија со 2-1. Се чини дека и капитенот на Арсенал, Робин ван Перси беше изненаден од ваквиот потег на Венгер, и камерите го забележаа Холанѓанецот како вели ’НЕ’. Сепак РВП вели дека неговиот однос со Венгер е добар, и додава дека тој никогаш нема под знак прашалник да ги стави одлуките на менаџерот. “Нема проблем, нема конфликт и нема контроверзија.” – рече Ван Перси. “Не ја ставив под знак прашалник неговата проценка. Знам дека не ми е работа да барам одговори за она што Арсен Венгер го прави. Тој е шефот, тој ги носи одлуките, крај на приказната” “Немав расправија со менаџерот во неделата, едноставно бев тажен што Алекс го напушти теренот бидејќи тој беше асистент при нашиот единствен погодок.” “Ние не знаевме дека Алекс имал повреда на листот на ногата, Венгер го знаеше тоа и затоа во игра го внесе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Манчестер Јунајтед по втор пат оваа премиерлигашка сезона го совлада Арсенал, сега и на Емирати со конечни 1-2. Според реакциите, фановите на Арсенал но и капитенот Ван Перси можеби и не беа толку гневни на поразот колку на лошата одлука на Арсен Венгер , кој во 74-та минута при резултат 1-1 реши да го извади од игра 18 годишниот Алекс Окслејд–Чемберлејн , што се покажа дека беше пресудно за поразот. ТВ камерите на британскиот „Скај“ ја фатија реакцијата на Холанѓанецот, кој викна „Не!“ кога се извршуваше измената. „Ја разбирам реакцијата на публиката, особено кога нема резултат. Но, Аршавин е капитен на Русија и мора да прифатиме дека влезе во игра на местото на еден 18 годишен фудбалер кој го игра само вториот меч во Премиерлигата. Менаџер сум 30 години и сум направил 50.000 измени. Нема потреба да ви ја објаснувам (на новинарите) секоја моја одлука“, изјави Венгер по мечот. „Во второто полувреме одлично изигравме и сметав дека имаме шанси за победа. Направивме само една грешка во одбраната, но ...
| | веќе видена | слични

Со триумфот во дербито од 2-1 , Манчестер Јунајтед ја продлабочи кризата во редовите на Арсенал. “Топџиите“ во последните три натпревари во Премиер Лигата забележаа исто толку порази додека “црвените ѓаволи“ заедно со Манчестер Сити се издвоија на табелата, и меѓу нив две ќе биде трката за трофејот. Јас нема што да објаснувам, предолго сум во оваа работа. Навивачите беа лути дека не успеавме да дојдеме до подоба резултат, фановите наши доаѓаат на стадион плаќаат влезници и можат да си го кажат своето мислење но дали се во право - дециден беше Арсен Венгер. Французинот на клупата од Арсенал, Венгер беше исвиркан откако од игра го повлече Чемберлен, кој му асистираше на Ван Перси за изедначувачкиот погодок, на негово место влезе рускиот интеренационалец Андре Аршавин. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Капитенот на Арсенал не беше задоволен од замената која ја направи неговиот тренер, кога од игра го озвади младиот Алекс Чембрлен. Одлуката на Арсен Венгер во 74. минута да го извади од игра Алекс Чембрлен и на негово место да го стави Андреј Аршавин воопшто не му се допадна на Робин ван Перси. ТВ камерите на британскиот Sky ја фатија реакцијата на Холанѓанецот, кој викна „Не!“ кога се извршуваше измената. Капитенот не беше осамен во таа своја реакција, со оглед на тоа дека и навивачите на домашниот тим не се согласија со таа одлука и го исвиркаа Венгер во моментите додека Чембрлен излегуваше од игра. Венгер потоа беше мета на нови негодувања од трибините откако токму Аршавин одигра делумно улога во победничкиот гол на Манчестер Јунајтед, кога не успеа да го сопре нападот на Антонио Валенсија, кој за 2:1 асистираше до Дани Велбек „ Тренер сум веќе 30 години и во мојата кариера сум извршил преку 50.000 измени. Не морам да се правдам пред никого за моите одлуки. Јас стојам зад тоа на местото на младо ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венгер: Една грешка нѐ чинеше пораз (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: